ESL, yeni Pro Lig sistemini duyurdu!

Sezon maçlarının yoğun olması ve online çevrede oynanması sebebiyle birçok eleştiri alan ESL, ESL Pro Lig Sezon 9 için yaptığı değişiklikleri açıkladı.

ESL, Dünya Espor Federasyonu (WESA) ile yaptıkları görüşmelerden sonra Avrupa ve Amerika bölgelerindeki Pro Lig maçlarının online değil LAN ortamında oynanacağını açıkladı.

2019 yılından itibaren ESL Pro Lig‘de üç bölgeden takımlar yarışacak: Avrupa, Amerika, Asya-Pasifik. Ligin 2019 Nisan ayında başlaması bekleniyor. Asya-Pasifik maçları online ortamda oynanmaya devam ederken Avrupa ve Amerika takımlarının maçları stüdyoda veya küçük bir taraftar topluluğu karşısında oynanacak.

Avrupa bölgesinden takımlar ESL Pro Lig Finallerine nasıl katılacak?

Avrupa bölgesinde dörder takımlardan oluşan dört adet grup kurayla belirlenecek. Toplamda ligin bir sezonunda 16 takım mücadele etmiş olacak. Grupların birincileri ESL Pro Lig Finalleri biletini almış olacak. Grupları ikinci ve üçüncü olarak tamamlayan sekiz takım yine dörderli olarak dağılacak ve iki yeni grup oluşturulacak. Bu iki grubun 1. ve 2.takımı Finallere katılma hakkı elde etmiş olacak. Toplamda Avrupa bölgesinden 8 takım finallere katılacak.

Amerika bölgesinden takımlar ESL Pro Lig Finallerine nasıl katılacak?

Kuzey Amerika bölgesinden 12; Latin Amerika bölgesinden 4 takım dörderli olarak dağılacak ve dört grup oluşturacak. Toplamda ligin bir sezonunda 16 takım mücadele etmiş olacak. Grupları ikinci ve üçüncü olarak tamamlayan sekiz takım yine dörderli olarak dağılacak ve iki yeni grup oluşturulacak. Yeni grupları 1. olarak tamamlayan iki takım Finallere katılma hakkı elde etmiş olacak. Toplamda Amerika bölgesinden 6 takım finallere katılacak.

Asya-Pasifik bölgesinden takımlar ESL Pro Lig Finallerine nasıl katılacak?

Avustralya-Yeni Zelanda için iki, Çin bölgesi için bir; Güney Doğu Asya bölgesi için bir olmak üzere toplamda 16 takımdan oluşan dört grup oluşturulacak. Grupları 1. ve 2.olarak bitiren takımlar arasında iki yeni grup oluşturulacak ve bu iki grubu 1.olarak tamamlayan iki takım ESL Pro Lig finalleri biletini almış olacak. Bu bölgede maçların online çevrede oynanacağını da hatırlatalım.

ESL, yeni formatı açıklasa da yeni sezonların seyirci önünde oynanıp oynanmayacağı, hangi platformda yayınlanacağı, ödül havuzu, Lig’e çıkma ve yükselme durumu hakkında kesin bir haber vermedi. Bu haberlerin 2019’un başlarında duyurulması bekleniyor. ThatsGambeBro‘yu takipte kalınız.