CS:GO Oyuncu Mevkileri

CSGO Oyuncu Rolleri

Hemen hemen her Counter Strike: Global Offensive turnuvasında sunucular oyuncuların rolünü yani mevkisini veya yeteneğini açıklamak için “IGL (In Game Leader)” veya “Entry Fragger” gibi kelimeler kullanırlar. Düşük veya orta seviye ranklarda buna çok önem verilmese de, her oyuncunun bir rolü vardır. CS:GO’ya yeni başlayanlar için bu roller veya mevkiler veya pozisyonlar (hangisini kullanmak istiyorsanız) karışık gelebilir.

Bu yazımda sizlere bu rolleri detaylı bir şekilde aynı zamanda örneklendirerek anlatmaya ve ipuçları vermeye çalışacağım. Bu şekilde mevkinizde usta olma yolundaki ilk adımı atmış olacaksınız.

CS:GO Rolleri Nelerdir ?

 • In Game Leader (IGL)
 • Entry Fragger
 • Supporter
 • The Lurker
 • AWPer / AWP Player
 • Rifler

In Game Leader (IGL) Nedir – Kime Denir ?

Kısaca anlatmak gerekirse IGL, ilk round’dan itibaren mikrofon basıp “Bay teknayn raş bi” diyen kişiye denir. Kısa kısa anlatmak için bunu yazmıyorum tabiiki.

IGL, yani “Takım Lideri” takımının ne yapması gerektiği hakkında en fazla kafa yoran kişidir. Takım lideri tartışmasız bir takımın bel kemiğidir, takımı bütünleyen kişidir. Takımdaki 5 kişiden de sorumludur. Kimin nerede yer tutması veya saldırması gerektiğini belirler. Round’un gidişatına göre ne yapılması gerektiğini söyler. Ayrıca karşı takımın ve kendi takımının ekonomi durumunu da gözetlemesi ve ona göre karar vermesi de gerekmektedir. Yani In Game Leader için, komutan, yönetici veya öğretmen diyebiliriz.

Kesinlikle takımın en iyi oyuncusu, en fazla adam öldüren veya aimi en iyi olan bir oyuncu olması gerekmez. En kötüsü de olabilir. IGL dediğin oyunu okumasını bilecek, ciddiyetini koruyacak, tecrübeli biri olacak o kadar 😀 Ayrıca takımındaki oyuncularının zayıf noktalarını göz önünde bulundurup ona göre plan yapması da önemli tabii. Bir takımınız varsa ve iyi bir takım lideri olmak istiyorsanız, takımınız ile attığınız maçların demosunu indirerek oyuncularınızın pozisyonlarını değerlendirebilir ve sonraki maçlarda zayıf noktalarını kapatmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Bir çok profesyonel CS:GO takımı, bir IGL ile yetinemeyip, kendilerine takımın 6. bir üyesi olan takım koçu alıyorlar. Böylece IGL ekonomi, pozisyon tutma gibi şeylere kafasını daha az yoruyor ve takım koçu bunlarla ilgileniyor.

Son olarak söylüyorum ki, tek başınıza yani solo girecekseniz bu rol genelde kimse sizi dinlemediği için ve kimse kimsenin oyun tarzını bilmediği için pek kullanışlı olmuyor.

Entry Fragger Nedir – Kime Denir ?

Her elin başında mermiye kafa atan kişiye denir. Entry Fragger, o round’daki ilk kanı döken, yani ilk leşi alan kişidir. Kendisi özellikle terörist tarafında çok değerli bir roldür ve en önden gidip adam vurmaya çalıştığı için takımın yiğididir. Düşmanın bir adamını düşürür ve takımını düşen kişinin olduğu yere yönlendirir. Mesela Dust2 haritasında Roundun başında  “A Long” bölgesinden bir Anti Teröristi öldürdü. Takımını hemen “A” tarafına oynanması konusunda bilgilendirir. Böylece Terörist takımı ilk kill yani entry frag avantajlarını kullanmış olurlar.

Entry Fraggerler, genellikle yukarıda bahsettiğim gibi IGL rolündeki oyuncularının komutuna göre hareket ederler. Entry Fragger rolündeki oyuncunun, round sonuna kadar ölmeden durması beklenmez. Mermiye ilk kafa atan kişiye dendiğini söylemiştim zaten. İlk kanı akıtıp, takımının bomba alanına girmesini sağlayıp ölmesi çoğu zaman o round için görevini yerine getirdiği anlamına gelir. Aiminin iyi olması ve hareket kabiliyetinin yüksek olması önemlidir. Bu özellikler olmasa bile takım arkadaşlarından destek alarak entry frag’i alabilir. Bu mevki hakkında olabildiğince detaylı bir yazı yazmıştım. Buraya tıklayarak Entry Fragger taktiklerinin olduğu konuya gidebilirsiniz.

Friberg tarzı açılış leşi

The Supporter Nedir – Kime Denir ?

Supporter, özellikle CT yani Anti Terörist takımında kullanılan destekçi, yardımcı olarak adlandırabileceğimiz bir mevkidir. Çoğu kişi bu role önem vermez ve ihmal eder, fakat önemli bir roldür. Kesinlikle kill almaya çalışmaz. Skoru genellikle en az olan kişidir. CT takımında ölen arkadaşının yerini doldurmaya çalışır. Çoğunlukla haritanın ortasında, yani her tarafa yakın olan bir bölgede bulunmaya çalışır ki bir bölgede takım arkadaşı öldüğü zaman hemen onun yerine geçip açığını kapatabilsin. Terörist takımında ise bu kişi daha çok Entry Fragger’a yardım eder.

Supporter’ların haritadaki flash, smoke ve molotof noktalarını çok iyi bilmesi takım için çok önemlidir. CT’de bir supporter rolünde oyuncunun olması çok önemli, aksi taktirde “A” tarafında takımın bir oyuncusu ölürse, takımın supporter rolünde belli bir oyuncusu olmadığından, “B” bölgesindeki herkes düşen oyuncunun tarafına dönebilir. Bu durumda “B” boş kalır ve bunun olmasını istemeyiz 😀

 

AWPer (AWP Player) Nedir – Kime Denir ?

Adı üstünde, AWP kullanan kişiye denir. Oyunun kilit olduğu, kimsenin kimseyi vurmadığı anlarda genellikle bu arkadaş devreye girer. Oyunu açma işinde Entry Fragger kadar önemli bir rol oynar. Maçın durumuna ve kendi kabiliyetine göre aktif veya pasif oynayabilir. Takımı tamamlayan parçadır. AWP çok pahalı bir silah olduğu için, her round çekilmemelidir. Yine ne zaman AWP alınacağını IGL rolündeki oyuncunun belirlemesi en uygunu olacaktır çünkü bu silah alınırken kendi takımınızın ekonomisi ve karşı takımın ekonomi durumu göz önünde bulundurulmalıdır. AWP Oyuncusu, Dust2 ve Mirage gibi “Mid” yani Orta kısmın önemli olduğu haritalarda Entry Frag almak için sıkça kullanılır. AWPer rolü her ne kadar çok önemli olsa da, bir takım için kesinlikle bir zorunluluk değildir.

AWP bana göre izlemesi en keyifli olan silahtır. JW, KennyS, FalleN veya Guardian gibi oyuncuların bu silahla meşhur videoları var. İzlerken gaza getiriyor insanı. Hemen bir tanesine bakıyoruz:

AWP’yi adeta şiir gibi kullanan kennyS

The Lurker Nedir – Kime Denir ?

Lurker dediğimiz kişi, genellikle bomba Dust2’de B tarafındayken, siz bomba için A Long ‘tan B ye gidecekken, kapıdan çıktığınız an kafanıza sıkan kişidir. Genellikle “Bomba B de bu o.çocuğu A da napıyor lan!” tepkisiyle sonuçlanır.

Yani Lurker, tek başına hiç ummadık yerlerde kurnazca bekleyen, rakibi arkalayandır. Aslında bir tür support yani destek kesici görevindedir. Rotate yapan yani konum değiştiren rakibi ummadık anda indirir. Arkalama görevini yapar. Ayrıca Lurker’ı yem olarak ta kullanabilirsiniz. Örneğin 4 kişi A tarafındayken Lurker’ınız B tarafında rakibe ses verip bombalarını kullanarak rakibin kafasını karıştırabilir. GeT_Right ve HiKo ünlü lurker rolündeki oyuncular arasındadır.

 

Bu yazımda sizlere CS:GO Oyun içi mevkileri anlattım. Fikirlerinizi ve görüşlerinizi yorum yaparak iletmekten çekinmeyin 😀 Destek olmak için yazıyı paylaşabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler…

17 YORUM

 1. entry fragger başlangıcın yanlıs mermiye kafa atan adam demek ilk ölen kişi demektir mermiye kafa attıran desen hadi neyse diyecegim de orada yanlısın var tekrar oku anlarsın.

 2. Milli gururumuz Space Soldiers üzerinden gidersek
  IGL = MAJ3RR
  Entery fragger = XANTARES
  Supporter = ngiN
  The Lurker = Calyx
  Main awp’miz yok genelde majerr yada ngin oynuyor
  Rifler = Paz

   • S1mple AWPer ve Entry Fragger olarak oynuyor.
    Bazen lurk bile oynadığı oluyor aslında, çok kanser bi oyuncu özellikle Faceit maçlarında milleti deli ediyor bencilce oynadığı için.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin.
Adınızı girin