VPN Nedir? VPN Ne İşe Yarar?

VPN Nedir

VPN (Sanal Özel Ağ) nedir? VPN ne işe yarar?  VPN programları ne için kullanılır? VPN programları nasıl ortaya çıkmıştır? VPN programları internette nasıl bir gizlilik ve güvenlik sağlar? Çevrimiçi oyun oynarken VPN kullanmalı mısınız?

VPN Nedir?

VPN (Sanal Özel Ağ), cihazlar arasında internet aracılığıyla dijital bir tünel oluşturarak internet bağlantısının başkaları tarafından görülmesini ve takip edilmesini engelleyen bir teknolojidir. VPN ile internet bağlantısı VPN sunucuları üzerinden kurulduğu için kullanılan bilgisayar veya tablet gibi bir cihazın internet protokol (IP) adresi değişir ve bu şifreli bir anonimlik elde edilir.

VPN’i daha iyi anlamak için İnterneti bir çevreyolu gibi düşünebilirsiniz. Çevreyolu sayesinde veri paketleri varacağı mahallelere yani sunuculara dağılırken VPN bu çevre yolunda bir tünel gibidir. Herkesin ortak kullandığı çevreyolundan ziyade veri paketleri sadece size özel olan tünel üzerinden seyahat ederler.

VPN programları Youtube gibi web siteleri izlerken VPN programları sağladığı bant genişliğine göre size kota probleminden kurtarabilir. VPN ile veri paketlerinin geldiği nokta hiçbir zaman cihazınız olarak tespit edilemez. Aynı şekilde cihazınızın internet üzerinden aldığı veri paketleri öncelikle VPN sunucusuna vardığı için veri paketi alışverişini direkt olarak gerçekleştirmezsiniz.

VPN teknolojisinin en yaygın kullanım alanlarından biri şirketlerde uzaktan çalışanların şirket ağına bir güvenlik açığı vermeden bağlanmalarını sağlamaktır.

VPN Ne İşe Yarar?

Youtube ve Netflix gibi video içeriğine sahip platformları bant genişliğini yüksek derecede kullanırlar. Bazı ülkelerdeki internet servis sağlayıcıları Netflix gibi platformlar üzerinden video içeriği izleyen internet kullanıcılarına ekstra ücret tarifeleri uygulamaktadır. Youtube veya Netflix gibi video platformlarını izlerken internet servis sağlayıcınızın internetinize müdahale etmesini istemiyorsanız VPN kullanabilirsiniz. Aynı şey çevrimiçi oyunlar için de geçerlidir. Bant genişliğinin yüksek kullanımına sebep olan çevrimiçi oyun oynamak gibi aktiviteler sınırsız kotaya sahip olmadığınızda problem yaratabilir. Sınırsız bant genişliği sağlayan VPN programları ile internet servis sağlayıcınızın bağlantınızı hedeflemesini engelleyebilirsiniz.

VPN programları aynı zamanda ülkenizde mevcut olmayan fakat diğer ülkelerde mevcut olan dizi ve film platformlarını da sanal konumunuzu değiştirerek izleyebilirsiniz. VPN ile IP adresinizi değiştirerek sanal konumunuzu değiştirebilirsiniz.

VPN programları sayesinde bağlantınız üzerinden üçüncü partiler sizi takip edemez. Ev veya işyerindeki Wi-Fi ağlarının başka kişiler tarafından izlenmesi her ne kadar kolay bir işlem olmasa da bir siber güvenlik şirketi olan ExpressVPN WPA2 korumalı ağlarda da zayıf noktaların bulunduğunun altını çiziyor. Havaalanı gibi yerlerde kullanılan ortak Wi-Fi ağlarının en büyük problemi bu ağların şifreli olmamasıdır. İnternet bağlantınız üzerinden bir siber saldırganın elde edebileceği verileri hiç düşündünüz mü? Bir siber saldırgan ortadaki adam (MitM) saldırısıyla bağlantınızı izleyebilir, bağlantınız üzerinden çevrimiçi olan bilgilerinizi çalabilir veya çevrimiçi iletişiminizi değiştirebilir. VPN ile bağlantınızı şifreleyerek verilerinizi bu tip ortak Wi-Fi ağlarda güvende tutabilirsiniz.

VPN programları aynı zamanda çevrimiçi içerik sağlayıcılarının coğrafik nedenlerle ulaşamadığınız içeriklerine ulaşmanızı sağlar. Örneğin, VPN ile Netflix ABD veya Netflix Ukrayna içeriklerini rahatlıkla izleyebilirsiniz.

VPN programları aynı zamanda çevrimiçi aktivitelerinizin anonim olmasını sağlar. Bir web siteye giriş yaptığınızda o web sitenin operatörü IP adresiniz üzerinden sizi takibe alabilir fakat VPN ile anonimliğinizi koruyabilirsiniz.

VPN programları gizlilik ve güvenlik sağlarken ücretsiz olan versiyonları güvenlik sebepleriyle kullanılmamalıdır. Bir casus yazılımı gibi verilerinizin kaydedebilme ihtimaline karşın ücretsiz VPN programlarını uzun süreli kullanmaktan kaçının ve mümkünse hiçbir cihazınıza indirmeyin.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin.
Adınızı girin