“PlayStation 5, Xbox Series X’ten daha güçsüz olacak”

Microsoft kanadında her şey açıklanırken Sony sessizliğe bürünmüştü. Game Developers Conference’ın Corona yüzünden iptal olması nedeniyle Sony sunumunu yapma fırsatını yakalayamamıştı. Telafi etmek için Sony, oyun yapımcılarına yapacağı sunumu Youtube üzerinden yayınlayacağını duyurdu.

Normal SSD’lerden çok daha hızlı bir SSD yaptıklarını açıkladılar. PS4 harddiski saniyede 100 MB veri akışı gerçekleştirirken, PS5 ise 5.5 GB hızında yapacak. Bu ne demek? Fast Travel gibi anlarda yükleme ekranları olmayacak demek. Bölümler arası geçiş yaparken oyunun yüklenmesi için bir asansöre binersiniz veya başka bir şey görürsünüz, bu bir kandırmaca aslında. O esnada oyun kendini yüklüyor ama PS5’te buna ihtiyaç kalmayacak. Yüklenme süreleri o kadar kısa ki artık bölüm değiştirirken vakit kaybetmeyeceksiniz.

GPU’ların(ekran kartlarının) gücünü ölçmek için teraflops yöntemi kullanılır. Xbox Series X 12 teraflops iken PS5 ise 10.3 teraflops. Elbette ki teraflops her şey değil, ancak teknik olarak Xbox’tan güçsüz olduğu da bir gerçek. Aynı zamanda Ps5’te depolama boyutu 825 GB iken Xbox Series X’te ise 1000 GB olacak.

PS5’te oyunları optimize etmek daha kolay ve hızlı olacak. Böylece daha sık oyun çıkacak ve stüdyolardan daha çok oyun göreceğiz.

Geriye uyumluluk elbette var ama şu an emin değiller. PS4 oyunlarının PS5’te çalışabilmesi için uğraşacaklarını söylediler. Aksilik çıkarsa PS4 oyunlarını çalıştırmayabilir.

3 boyutlu ses teknolojisi de PS5’te olacak. Kulaklıkla surround ses elbette alınabiliyordu ancak bu sefer televizyon üzerinden 3 boyutlu ses duyabileceğimizi iddia ediyorlar. İddia ediyorlar diyoruz çünkü hala geliştirme aşamasındaymış.

Ray Tracing teknolojisi de elbette ki PS5’te de olacak.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin.
Adınızı girin