Eskilere Dönüş: Cuphead İnceleme

Yılın sonlarına gelmemizle birlikte oyun sektörü iyice durağanlaştı. Şubat-Mart aylarına kadar da hemen hemen böyle devam edecek, fakat tabii ki sonsuza kadar sürmeyecek. Mart’ın gelmesiyle birlikte oyun bombardımanına tutulacağız. 8. Nesil konsollarının ömrü bitmek üzereyken stüdyolar son oyunlarını yetiştirmeye çalışıyorlar. Biz de bu neslin son oyunlarını heyecanla beklerken bir yandan da yeni nesil konsolların çıkışını heyecanla bekliyoruz. Bu bekleme anında da eskilere bir dönüş yapalım dedik ve Cuphead incelemesi yapalım dedik.

Şeytanla anlaşmayın!

Cuphead: Şeytanla anlaşmayın

Ana karakterimiz Cuphead ve yakın dostu Mugman, dışarıda gezerlerken kaybolurlar ve bir kumarhane görürler. İçeri girdiklerinde arka arkaya kazanmaya başlarlar. Kaybetmeden kazanmaya devam ettikleri sırada kumarhanenin sahibi şeytan içeri girer ve onlara bir anlaşma sunar.

Bir kez daha zar at. Eğer kazanırsan kumarhanemdeki her şey senindir, ama eğer kaybedersen ruhlarınız artık benim olur!”

Cuphead: Zar atımı

Cuphead hemen kolay yoldan zengin olmanın hayaliyle kör olmuştur. Hiç düşünmeden teklifi hemen kabul eder ve oynamaya koyulur. En yakın dostu Mugman onu durdurmaya çalışır fakat Cuphead çoktan zarları atmıştır. Tahmin ettiğiniz üzere bizimkiler bahsi kaybeder ve şeytan onlara bir şans daha verir. Onlara şunları söyler: “elimde bana borçlu olanların listesi var, eğer onların ruhlarını benim için toplarsanız sizi affedebilirim”

Ve böylece maceramız başlar…

Cuphead, eski çizgi filmlerin görünüş tarzını alarak zorlayıcı boss savaşlarıyla ve güzel platform ögeleriyle çok harika bir oyun. Oyunun ilk saatlerinde boşa ateş ediyormuşuz gibi hissetmek hiç hoşumuza gitmemişti…

Oynanış mekanikleri basit olsa da “vuruş hissi” yokmuş gibi hissettirse de görsellik o kadar iyi ki oynanışa alıştıktan sonra kendinizi oyuna kaptırıyorsunuz. O kadar güzel boss tasarımları var ki bir sonraki bölüme hemen geçmek için sabırsızlanıyorsunuz.

Bakmayın tatlı durduklarına, sizi mahvedecekler…

Cuphead, karakterler, bosslar

Oyun gerçekten zor hatta bazılarımız için çok fazla zor. Oynarken o kadar çok öleceksiniz ki, bosslara kin beslemeye gıcık olmaya başlayacaksınız. Yaptığınız en küçük hatanın bedelini fazlasıyla ödediğinizi fark ettiğinizde çok dikkatli bir şekilde oynamaya başlayacaksınız. Tekrar tekrar ölüp tekrar tekrar deneyeceksiniz. Sakın pes etmeyin! Onların kazanmasına izin vermeyin, şeytanı ve ona borçlu olanları cezalandırmalıyız.

Tekrar tekrar denerken arkaya podcast açabilirsiniz, herhangi bir şey dinleyebilirsiniz veya oyunun harika müziklerini dinleyebilirsiniz. Böylece tekrar tekrar denerken kendinizi sıkmazsınız. Gelelim boss savaşlarının en güzel kısmına. Sizi o çok zorlayan bossları alt ettiğinizde inanılmaz tatmin olmuş hissedeceksiniz. Dark Souls’da boss kesmek kadar sizi tatmin edecektir, eminim. Ve her boss adeta yeni bir bölüm, yeni bir macera, yeni bir harita, yeni bir müzik…

Cuphead oyunu

Oyunda hem Run and Gun adı altında bölümler var, hem de klasik Boss Savaşları var. Yukarıdaki görsel bir çok eğlenceli bir boss savaşından. Saldırılarından kaçınıp onu güzelce alt etmeniz gerekiyor. Bunun dışında run and gun bölümlerinde ise adının da çok güzel açıkladığı gibi ileri koşup sıkıyoruz. Bazı bölümlerde onların sonunda da bosslar var. Bu sizi iyice zorlayacaktır. Biz run and gun’dan ziyade boss savaşlarını çok daha fazla beğendik ve onları oynarken daha çok eğlendik.

Cuphead Görseli

Boss savaşlarının bazılarında yerde savaşırken bazılarında ise yukarıda gördüğünüz gibi uçağa binerek havada savaşıyoruz. Oynanış mekanikleri yerde olmamıza göre çok değişmiyor, benzer mekaniklerle havada savaşıyoruz. Dümdüz bir şekilde minik minik sıkıyoruz. Sol atta 5 iskambil kartı olduğunda “SUPER” atabiliyor oluyoruz. Mobalardan da tanıdığımız üzere ultimiz(ultimate) gibi bir şey. Aynı zamanda bunlarla uğraşırken üzerinize gelen mermilerden kaçmalı ve pembe renkli şeylere parry atarak daha hızlı “SUPER” doldurabilirsiniz.

İsterseniz arkadaşınızla birlikte ölebilirsiniz

Cuphead GrafikOyunu 2 kişi de oynayabiliyorsunuz fakat alışmak için kendinize biraz zaman tanıyın. İlk başlarda ekran iyice karışık gözükecektir, gözünüz alıştığınızda ise 2 kişi çok daha eğlenceli olduğunu fark edeceksiniz. Eskiden sadece yan yana oynaya biliyordunuz fakat artık Steam’in remote play together özelliği sayesinde online olarak co-op oynayabilirsiniz.

Yeni Bölümler Yeni Karekterler Geliyor!

Cuphead oyun afişi

Geçtiğimiz yıl Cuphead’e yeni bir DLC  duyuruldu. Sanırım bu yaz çıkması gerekiyordu ancak ertelendi. Bu yeni içerikleri heyecanla beklerken yerimizde duramıyoruz. Hem yeni bölümlerin ve yeni bossların yanında hem de yeni bir karakterimiz daha var.

Biz Cuphead’i 2 kere bitirdik ve hala doymadık. Yeni içerikleri büyük bir heyecanla bekliyoruz. Sizlere oynamanızı kesinlikle tavsiye ederiz. Cuphead çok başarılı bir Indie oyun. 2018 yılında çok fazla satılmıştı. Hatta Netflix, Cuphead’in çizgi filmini yapmaya hazırlanıyor. Şu an kış indirimleri de varken Cuphead’i satın alabilirsiniz. Yaza kadar muhtemelen başka büyük indirimler olmayacak. Kış indirimlerinde Cuphead’i almak çok mantıklı bir karar olur. Oyunun uzunluğu da sizi gayet tatmin edecektir. Zaten sırf görsel şöleni için bile satın alabilirsiniz.

Cuphead İndirimli Satın Al: Steam

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin.
Adınızı girin