En efsanesi hangisi? Vice City mi, San Andreas mı? Detaylı İnceleme

GTA Vice City vs San Andreas

Başlığı görür görmez heyecanlandığınızı tahmin edebiliyoruz. Evet, tahmin edeceğiniz üzere Grand Theft Auto, yani GTA serisinin oyunlarından bahsedeceğiz bu içeriğimizde.

Özellikle artık yetişkin olmuşların çocukluklarının en iyi oyunlarıydı bu iki oyun şüphesiz. Hatta oyunların etkisi çıkmalarının üstünden neredeyse 20 yıl geçmesine rağmen hala devam etmekte. Can sıkıntısına birebir oyunlar olarak hala oynanan ve pek çok versiyonuyla oyun dünyasında şüphesiz bir devrim yaratan GTA serisinin en çok ilgi gören iki oyununu karşılaştırıyoruz.

Öncelikle bu oyunların Steam üzerinden indirilerek pratik bir şekilde oynanabildiğini söylemek mümkün. Hatta dönem dönem bedava Steam kodları ile her iki oyunu da ücretsiz bir şekilde Steam üzerinden edinebilirsiniz. Güncel bedava Steam kodları hakkındaki içeriğimize ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Şimdi lafı daha fazla uzatmadan ve sizi de daha fazla heyecanlandırmadan GTA Vice City ve GTA San Andreas’la ilgili karşılaştırmamıza başlayalım.

Hikaye

GTA Vice City Hikaye

Her iki oyun da belli bir hikayesi olan ve açık dünyada özgürce bu hikâyeyi yaşama imkânı sunan oyunlardı. Aslına bakılırsa GTA serisinin bu tarzdaki ilk oyunu elbette ki GTA 3’tü. Ancak GTA 3 gerek atmosferi ile gerekse de alanında bir ilk olması ile hala çok sevilen oyunlar arasında yer alsa da hiçbir zaman GTA Vice City ve GTA San Andreas kadar ilgi görmedi.

Öncelikle daha önce piyasaya çıkmış olması nedeniyle Vice City’den bahsetmek istiyorum.

Vice City Araba

Hepinizin de bileceği gibi GTA Vice City’de oyundaki başrol kahramanımız Tommy Vercetti isimli bir İtalyan. Daha önce GTA 3’ün de hikayesinin geçtiği Liberty City’de matbaacı bir babanın oğlu olarak babasının yanında çalışmakta iken o bölgenin en büyük mafya ailelerinden biri olan Forelli ailesi ile tanışır. Sony Forelli tarafından uğradığı bir kumpas sonucunda 15 sene hapis yatar. Ancak hapisten çıktığında Sony’ye doğrudan savaş açamaz. Zira Forelli’lere savaş açacak kadar büyük bir gücü yoktur. Bu yüzden Sony ile çalışmaya devam eder. Sony, Tommy’i Liberty City’den Vice City’e bir ticaret için gönderir. Ancak ticaret esnasında baskın yiyen Tommy, elindeki paradan olarak o bölgeden ayrılır. Bunu duyan Sony Tommy’e çok sinirlenir ve ne pahasına olursa olsun parasını vermesini ister. Hikâye, Tommy’nin Vice City’de Sony’nin parasını kimlerin çaldığını araştırmasıyla başlar ve Tommy’nin Vice City’nin tek hâkimi olmasına kadar devam eder. Bu yönüyle Al Pacino’nun başrolünde olduğu kült film Scarface’i andırmaktadır. Hikâyenin sonunda Tommy, büyük bir ihanete uğradığını öğrenecektir.

GTA San Andreas Kapak

GTA San Andreas’ta ise kahramanımız Carl Johnson isimli bir Afroamerikandır. Carl Johnson’un da hikayesi Tommy gibi Liberty City’de başlar. Liberty City’den annesinin cenazesi için doğduğu topraklara Los Santos şehrine döner ve burada eski dostlarıyla buluşur. Zaman içerisinde bir takım ailevi meseleleri halletmesi gerekir. Ancak bir diğer yandan da polislerle başı derttedir. Los Santos’un çetelerden sorumlu polis ekiplerinden biri olan memur Tenpenny ve memur Polasky sürekli CJ’e kendi pis işlerini yaptırmaktadır. Hikâyenin sonunda ise CJ’i büyük bir ihanet bekler.

Elbette ki iki oyunda bu kadar kısa şekilde ancak böyle anlatılabilir. Ama iki oyunda bunlardan çok daha fazlasıdır elbette.

Hikayeleri açısından değerlendirildiğinde mafya ilişkilerini sevenler için Vice City vazgeçilmez iken San Andreas bundan ziyade Amerika’nın Afroamerikan çetelerinin iç ilişkilerini yansıtması açısından çok önemli noktalara hikayesi ile parmak basmaktadır.

Sistem Gereksinimleri

Aslına bakılırsa bugünün teknolojisi ile iki oyun da ortalama cihazlarda rahatlıkla oynanabilmektedir. Vice City ve San Andreas’ı ayrı ayrı ele alalım.

Ama öncesinde bu oyunların Steam üzerinden oynanabilmesi ve Steam’in sunduğu ek özelliklerden faydalanmak için kaliteli bir internet bağlantınızın olması gerekmektedir.

Vice City ve San Andreas’ı Steam üzerinden oynamak için en az 20 mbps hızında bir internet bağlantısına sahip olmanız işinizi fazlasıyla görecektir. Halihazırdaki internet hızınızı Speedcheck aracı üzerinden ölçümleyebilirsiniz.

GTA Vice City minimum sistem gereksinimleri

GTA Vice City sistem gereksinimleri şunlardır:

 • İşletim Sistemi: Windows 98/ Windows XP (Minimum)
 • İşlemci: 400 Mhz
 • RAM: 64 MB
 • Ekran Kartı: 16 MB
 • Depolama Alanı: 1 GB
 • Direct X: Minimum DX 3

GTA San Andreas minimum sistem gereksinimleri

GTA San Andreas sistem gereksinimleri şunlardır:

 • İşletim Sistemi: Windows XP (32 bit)
 • İşlemci: Intel Pentium 4 1.8 Ghz
 • RAM: 384 MB
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 6600
 • Depolama Alanı: 4.7 GB
 • Direct X: Direct X 9

Harita

GTA Vice City Haritasi

GTA Vice City haritası oyunu kısa bir süre oynadıktan sonra hafızamıza kazınmaktadır. Zira San Andreas’la kıyaslandığında kıyaslanamayacak ölçüde küçük bir haritası vardır Vice City’nin.

Oyunun haritalarına bakıldığında kesinlikle GTA San Andreas’ın Vice City’den ciddi ölçüde önde olduğunu söylemek mümkündür.

Atmosfer

GTA San Andreas hem oyunun uzunluğu hem harita genişliği açısından bakıldığında Vice City’den çok daha büyük bir oyun olmasına rağmen hala Vice City’nin en az San Andreas kadar hayranının olmasının sebebi şüphesiz Vice City’nin atmosferidir.

Bu atmosfer 80’lerin o doyurucu tarzını her yönüyle Vice City’de yansıtmaktadır. Oyun 80’lerde geçmektedir ve şehirdeki herkes buna göre davranmaktadır. Giyim tarzlarıyla oyunun müzikleriyle araçlarıyla ve diğer her türlü ayrıntısıyla GTA Vice City, 80’leri özleyen ve o hayatı yaşamak isteyenleri kısa sürede içine çekebilmektedir.

Ancak GTA San Andreas daha çok 90’ların sonlarını yansıtmaktadır. GTA Vice City’deki o cıvıl cıvıl ortamı San Andreas’ta bulmak çok da mümkün değildir. Nitekim GTA Vice City’nin her yönüyle San Andreas’dan öne çıkmasının en önemli sebebi eşsiz atmosferidir. Nitekim bu atmosferi Rockstar Games belki de hiçbir oyununda bu kadar net yakalayamamıştır. Belki de bu nedenle Vice City bu kadar çok sevilmektedir.

Çeşitlilik

Elbette ki çeşitlilikten kastımız oyunun açık dünyasının sunduğu imkanlar.

Bu noktada ise kesinlikle GTA San Andreas’ın Vice City’den birkaç adım daha önde olduğunu görmemiz mümkündür.

GTA Vice City’de kahramanın kıyafet seçenekleri çok kısıtlıydı. Tommy Vercetti’nin yemek yediğini görmek mümkün değildi. Bununla birlikte Tommy Vercetti yüzmeyi dahi bilmez, denize düştüğünde boğulurdu.

Ancak Carl Johnson San Andreas’ta çok farklı kıyafet ve saç kombinasyonları yapabilen, sağlığı düştüğünde yemek yiyen, kendini güçlendirmek için spor yapan ve hatta kız arkadaşlarına dahi sahip olan biriydi.

Bu noktalardan bakıldığında gerçekçilik ve oyunda kullanılan araç çeşitliliği göz önünde bulundurulduğunda kesinlik GTA San Andreas’ı bir adım daha önde tutmak gerekir.

Sonuç

Şüphesiz bu karşılaştırma için çok daha fazla şey yazılabilir. Ancak sonuca bakıldığında iki oyunun da gerek hikayeleri gerekse de atmosferleri ile en çok sevilen Rockstar Games oyunları olduğunu başta da belirtmiştik.

Ancak bu iki oyunun kendi içerisinde karşılaştırılmasına mesele geldiğinde iş biraz da zevke göre değişiklik gösteriyor.

Atmosfer ve dönemi yansıtma açısından kesinlikle GTA Vice City tercih edilecekken bizim kanaatimiz diğer tüm noktalarda GTA San Andreas’ın ağır bastığı yönündedir.

Ne dersiniz? İki oyun hakkında da yorumlarınızı mutlaka bekliyoruz.

2 YORUM

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin.
Adınızı girin