Ghost of Tsushima İncelemesi: Tsushima’nın Derinliklerine

Ghost of Tsushima İncelemesi

Merhaba That’s Game Bro okurları, bugün sizlere Sucker Punch Productions tarafından geliştirilen ve Sony Interactive Entertainment tarafından Playstation 4 için yayınlanmış, aksiyon-macera oyunu Ghost Of Tsushima‘nın incelemesini sunuyoruz.

Ghost of Tsushima Wallpaper

Oyunun Teknik Detaylarını Konuşmadan Önce, Yazımızın İlk Kısmında Hikayemizi Spoilersız Bir Şekilde Ele Aldık. Oyunun Hikayesini Detaylı Merak Edenler İçin Yazımızın Sonunda Spoilerlı Hikayeye de Yer Verdik.

Ghost of Tsushima’nın hikayesi, sizleri 1200’lerin sonlarına götürüyor. Kore Yarımadası’nı ele geçiren Moğolların hedefi, Japonya’dır. Ancak, bu hedeflerinin önünde Tsuşima gerçeği de vardır. Kore ile Japonya arasında yer alan bu yarımadada Moğolları durdurmak için mücadele ediyoruz. İlk sahnelerde, savaş kaybediliyor gibi görünse de Jin Sakai ile hikaye yeniden başlıyor. Moğolların saldırısından kurtulmayı başaran Sakai, önce tutsak düşen dayısı Şimura Bey’i Hotun Han’ın elinden kurtarmaya, sonrasındaysa Moğol’u, Tsuşima’dan hepten defetmeye uğraşıyor

Oyunun spoilersız genel hatları, bu şekilde.

Ghost of Tsushima: Aksiyon, Macera ve Gizlilik

Aksiyon, Macera ve Gizlilik 

Sucker Punch Productions, oyunu tasarlarken akıcılığı, karakterin yükselişi ile birlikte doğru orantılı olarak arttırmıştır. Böylelikle, daha tatmin edici bir oynanış elde etmiş ve bu tarzdaki diğer oyunların bir adım önüne geçmiştir.

Ana görevler, belli bir yerden sonra sıradanlaşmaya başlıyor, standart görevler haline geliyor. Aynı şekilde, yan hikayelerde de birbirine benzer görevler ile karşılaşıyoruz.Fakat, ilerleyen bölümlerde hikaye güzel yerlere gidiyor.Karakterlerimizi;  görevler,yan görevler ve Moğol esiri altındaki bölgeleri kurtararak özelleştirip, güçlendirebiliyoruz. Örneğin, Moğol önderlerini öldürünce kazandığımız puanlar ile duruşları açabiliyoruz ki duruşlar oyundaki en önemli şeylerden biri. Çünkü, savaştığımız düşmana göre duruşlarımızı değiştirmemiz gerekiyor. Bu da, oyuncuyu oyuna bağlı tutan unsurlardan biri.

Karakterimize edindiğimiz puanlar ile çeşitli yetenekler açtıktan sonra, onu geliştirebiliyoruz. Ayrıca, oyunda dört farklı dövüş modu bulunuyor. Bu modları düşmanlara göre değiştirip oyundaki stratejimizi kendimiz kuruyoruz. Bunun yanı sıra, düşmanlardan düşen veya satıcılardan satın alınan kostümlerin ve silahların da bize kattığı ekstra özellikler oluyor. Sonuç olarak, her düşmana ayrı bir strateji ile yaklaşıp karakterinizi de buna göre özelleştirebilirsiniz.

Ghost of Tsushima: Oyun içi görüntü

Animasyon Konusunda Başarısız Kalmış. Fakat Atmosfer Müthiş

Oyun, animasyon kısmında biraz tökezlemiş gibi. Oynadığımız karakterin, dövüş mekanikleri ön planda olduğu için animasyonların da buna uygun bir akıcılık gösteriyor olmasının yanı sıra, oyunda platform kısmındaki atlama-sallanma animasyonları o kadar da iyi değil. Ayrıca, oyunda bitki-bambu toplama, tütsü koyma, bazı yerlerde kapı açma ve tekneye binme gibi animasyonları yok. Bunun yerine, siyah bir ekran beliriyor ve çıkınca her şeyi olup bitmiş halde görüyoruz. Bu yönden zayıf kalmış.

Oyun, atmosferleri o kadar iyi yansıtıyor ki savaşırken sanki siz savaşıyorsunuz, sakin bir ortamda ise rahatlıyorsunuz ve oyunda en beğendiğim şeylerden biri desem yeridir. Sizi, eski zamanlarda yaşayan bir samuray gibi hissettirecek kadar iyi yapılmış dövüş atmosferi ve dövüşten çıkıldığında size sunulan sakin hava, insanın modunu değiştiriyor. Eski zamanların Japonya’sını oldukça iyi hissettiriyor.

Oyunda görsel bir şölen var desem yeridir. Gerek yerdeki yaprakların yürürken sağa sola dağılması gerek rüzgarlı havada sallanan ağaçlar…. Oyunun en çok övülmesi gereken yerlerinden birisi de burası olmalı. Oyunda savaştan savaşa koştuğumuz sırada, açık bir alanda veya dağın eteğinde durup manzarayı seyretmekten kendimizi alamıyoruz. Bir yerden sonra oyun sizde, savaşmak ve köylülerin dertleri ile uğraşmak yerine eşsiz, büyüleyici doğası içinde gün batımına karşı noodle yeme isteği uyandırıyor. Stüdyonun oyunu yaparken kullandığı Unreal Engine 5 motoru ise size bu hissi yaşatan en büyük etken.

Ghost of Tsushima screenshot

Ses ve Atmosfer İç İçe

Oyundaki ses efektleri oldukça başarılı. Oyundaki mekan ve atmosfere göre değişen sesler, oyun ile kurduğunuz bağı güçlendiriyor ve sizi içine çekiyor. Bunu sağlayan temel faktör ise oyunun müziklerinin Ilan Eshkeri ve Shigeru Umebayashi tarafından düzenlenmesi. Aynı zamanda, oyun size ses bakımından kulaklık, televizyon gibi seçenekler sunuyor. Oynadığınız ses cihazına göre seçim yapınca oyundaki sesleri çok iyi anlıyorsunuz. Kılıç savurma, hasar verme gibi şeyleri hissetirebiliyor.

Alt Yazı ve Seslendirme kısmında bir çok seçeneğimiz var. Bunlar;İngilizce dil – Türkçe alt yazı Japonca dil – Türkçe alt yazı Japonca dil – Türkçe alt yazı ve siyah-beyaz filtre (Efsane yönetmen Akira Kurosava‘nın Anısına)Çeviri, alışılmışın dışında ele alınmış Türkçe altyazıda yapılan yerelleştirme oldukça dikkat çekiyor.

Yazımızın Bu Kısmından Sonra Spoilerlı Hikaye Vardır. Oyunun Hikayesini Detaylı Merak Edenler, Bu Kısmı Okuyabilir. Spoiler Yemek İstemeyen Okurlarımız, Burayı Atlayarak Son Kısma Gidebilirler

13. yy. sonlarında, Moğol İmparatorluğu doğuyu fethetmek için bütün ulusları yerle bir etmiştir. Moğol İmparatorluğu’nun acımasız ve zeki komutanı olan Khotun Khan’ın Japonya’ya ulaşmak için önündeki tek engel Tsushima Adası’dır. Bu adaya yapılan saldırıda, ada yerle bir olmuştur. Adada hayatta kalan az sayıdaki kişilerin arasında samuray savaşçısı Jin Sakai de vardır. Sakai, adada hayatta kalan insanları korumak ve adayı istiladan kurtarmak için elinden geleni yapmaya hazırdı. Fakat, Sakai’nin bu savaşı kazanabilmesi için Ghost yolunu çizmesi gerekmektedir. Bu yolu  çizerken onu samuray yapan geleneklerini bir kenara bırakarak sıra dışı bir savaş başlatmalı ve  Tsushima Adası’nı istiladan kurtarmalıdır. Jin, çocukluğundan beri samuray hayat tarzıyla büyümüştür. Ancak, Moğolların samurayları kolayca alt ederek adayı istila etmesi, Jin’in farklı bir savaş tarzı benimsemesine neden olacaktır. Jin, mücadelesinde eski dostlarıyla ve hiç tahmin edemeyeceği yeni müttefiklerle birlikte savaş mücadelesi verecektir. Jin, bu savaşta halkını korumak ve Tsushima Adasını istiladan kurtarmak için katanasını kullanarak rakipleri ile yakın mücadeleye girecektir. Yay kullanmayı öğrenecek ve düşmanlarını şaşırtmak için pusular düzenleyecektir. Hikaye ilerledikçe Jin’in yetenekleri gelişecek ve mücadelenize devam edeceksiniz.

ThatsGameBro Oyunu Öneriyor mu?

Assassin’s Creed tarzında oyunlardan sıkıldıysanız bu oyunu alıp farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Fakat, The Last of Us Part II, God of War gibi hikaye ile oynanış tarzı iyi harmanlanmış ve hikayenin ön planda olduğu bir oyun arıyorsanız bu oyun size göre değil.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin.
Adınızı girin