Nasıl Olmuş: The Witcher Dizisi

The Witcher denildiğinde hemen hemen hepimiz “hafızam silinse de tekrar oynasam” diyoruz. Kitapları olsun, oyunları olsun bize geniş bir fantastik evren yelpazesi sunan Witcher’ın yeni Netflix dizisi nasıl olmuş, izlemeli miyiz? Bu konuyu spoiler olmadan incelemek istedik!

Öncelikle belirtmeliyiz ki, dizi oyunlardan daha öncesini anlatıyor ve ilk sezonuyla, kitap serisinin ilk iki kitabına bağlılık gösteriyor.

Blaviken kasabı, ak kurt, efsunger, Geralt of Rivia

Dizi, harika bir açılış yaparak başlıyor ve beklentisini en düşükte tutan seyircilerin bile ilgisini kolayca çekebilecek bir ilk bölüm sunuyor.

Omuzlarına yüklenen Geralt of Rivia rolünü, Henry Cavill’in muhteşem bir şekilde taşıdığını belirterek başlayalım. Hatta sırf Geralt roünü değil, tüm diziyi de sırtlanmış olduğunu bile söyleyebiliriz. The Witcher’ın sadece oyunlarına veya kitaplarıyla birlikte oyunlarına hakim olan her iki kesimin de yabancılık çekmeyeceği, hemen benimseyeceğiniz bir Geralt var karşımızda. Sırf görüntüsüyle de değil, kişiliği, verdiği tepkiler, çevresine yaydığı kendine özgü enerjisiyle karşımızdaki kişi tam anlamıyla Geralt of Rivia! Henry Cavill’in serinin halihazırda bir hayranı olduğu, yalayıp yutmuş olduğu her halinden anlaşılıyor

The Witcher içeriğinde gördüğünüz her şeyi unutup, bu işe Witcher evreninin yeni bir görselleştirmesi olarak baktığınızda, bu konuda başarılı olduğunu gözlemleyebiliyorsunuz.

Yennefer’ın nasıl Yennefer olduğu, Ciri ve Geralt ilişkisinin kökeni gibi konuları ele alan dizi, bunların yanında Geralt ve Jaskier arasında harika bir kimya yaratarak, kitaplarda geçen çeşitli hikayelerini de, evrenin köşe bucaklarından toplayarak size sunuyor. Daha önce bu hikayeleri okuduysanız, görsel bir ürün olarak karşınızda görmek epey keyifli.

The Witcher’ın eksi yanlarından biri olarak, zaman kavramını çok net bir şekilde verememiş olması diyebiliriz. Kitaplarını okuduğunuzda bu sizin için daha net olabiliyor ancak okumadıysanız ve izlerken yeterince odaklanmazsanız neyin hangi zaman diliminde geçtiği konusunda biraz kafanız karışabiliyor. Netflix’in oyuncu tercihlerini de karakterlerin bilinen hallerinden bağımsız bir şekilde önümüze sunması, biraz alışmanızda güçlük çıkartabiliyor. Geralt ve Dandelion (dizideki ismiyle Jaskier) dışında gördüğümüz karakterlerin pek çoğu kitaplarda ve özellikle oyunlarda tasvir edilenden epey zıt düşüyor.

Bunları aştığımızda Netflix, ortalama olarak değerlendirebileceğimiz bir Witcher dizisi ile karşımızda.

Son olarak dizi, insanları belki tekrar tekrar belki en baştan oyunları oynamaya teşvik etmiş ve Steam’de anlık olarak oyunu oynayan kişi sayısında büyük bir artış yaşanarak 10 binden 50 bine yükselmiş. Ayrıca oyun en çok satanlar listesinde de birici sıraya yerleşmiş. Biz de bu rüzgara kapılmaktan kendimizi alamıyoruz.

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin.
Adınızı girin