M4a1 vs M4a4 - Tec9 vs Cz75 vs Fiveseven

Hemen hemen herkes M4A4’ü mü yoksa M4A1’i mi seçmeliyim diye en az bir kere düşünmüştür herhalde. Veya Five-Seven’mı kullanayım yoksa CZ75’mi diye. Daha da altrenatifi olabilir tabii siz ana fikri anladınız 😀 Bu rehberi sizlere tercih yapmanızı kolaylaştırmak adına yazdım. Yani doğrudan şu silah daha iyi gibi bir cümle beklemeyin. Hangisini kullanmanız gerektiğine yazıyı okuduktan sonra kendiniz karar vereceksiniz. Her silahın artı ve eksi yönlerini tartışıp, size en çok uygun olan silahı bulacağız. Daha doğrusu kendiniz karar vereceksiniz 😀

M4A4 vs M4A1-Sİlk olarak tüfekler ile başlayalım. Her iki silahın da artı ve eksi yönleri bulunmakta. Size en uygun olanını bulmak için gelin ikisine de yakından bakalım. Unutmayın ki iki silahın da ilk mermi atış doğruluğu mükemmel, ancak iki M4’te kafadan tek atamıyor. İki silah ta oyunda 3100$ ile alınmakta.

M4A4: Silahın tek şarjörde 30 olmak üzere toplam 120 mermisi var. Bu da bize sis ve duvar arkasından mükemmel bir spray atma imkanı veriyor. Fakat bu kadar çok mermisi olmasına karşın büyük bir dezavantajı var; yüksek ses çıkarması. Bu sebeple sis veya duvar arkasından bir yere ateş ederken rakibinizin yerinizi tahmin etmesi kolay olacaktır. Yani bu silahı kullanırken uzun süre saklı kalmak oldukça zor olacaktır. Ayrıca M4A4’ün mermileri fazla iz çıkarmaktadır. Bu da rakibinizin yerinizi farketmesini kolaylaştırıyor. Bu silahla spray atmak, A1’e oranla daha zordur, çünkü çok daha fazla sekme oranına sahip. Uzun roundlarda sizi asla yarı yolda bırakmayacak kadar fazla mermisi olması toplu terörist saldırılarından kurtulma şansınızı da bir hayli arttırıyor tabii.

M4A1-S: M4A4’ün kardeşi olarak ta adlandırabileceğimiz bu silah, küçük hacimli yani iz bırakmayan mermileriyle ve yüksek ölçüdeki sessizliğiyle bu lakabını hakediyor. A4 ile kıyasladığımızda, aşırı derecede sessiz olduğunu görüyoruz. Bu kadar sessiz olması Lurker rolündeki oyuncu için vazgeçilmez bir özellik olabilir. Silahın en büyük artısından biri ise çok az sekmesidir. Yani silahın sprayini kontrol etmek çocuk oyuncağı. Fakat silahın en büyük eksisi ise mermi sayısıdır herhalde. 20 tanesi bir şarjörde olmak üzere toplam 60 mermi barındırıyor. Ayrıca A4’e kıyasla daha yavaş atış hızına sahip. Her ne kadar sis veya kapıyı tararken yerinizi neredeyse hiç belli etmiyor olsanız da, merminiz çabucak tükenmiş oluyor. Sonuç olarak M4A1-S silahı, Lurker veya Support rolündeki kişi için daha iyi bir tercih olabilir.

Profesyonel Tavsiyesi:

Ülkemizi temsil eden ve gayet başarılı olan oyuncumuz Xantares, bir yayınında M4A4’ün çok daha avantajlı olduğunu ve herhangi bir takım stratejisi yoksa M4A1-S kullanmanın mantıklı olmadığını söylemiştir.

P2000 vs USP-S

Pistoller üzerinde çok fazla seçim yapma hakkına sahibiz. Ancak bizi en çok zorlayan seçim sanırım P2000’mi yoksa USP-S’mi seçimi olacak. Çünkü iki tabanca da CT takımının standart tabancası. Pistol raundunda rakipte kask olmadığından dolayı iki silah ta kafadan tek atma özelliğine sahip. Şimdi haydi gelin silahların artılarını ve eksilerini yazalım.

P2000: Bir çok kişi bu silahın mesafesinin, USP’ye göre daha az olduğunu, bu sebepten dolayı da USP’nin daha iyi olduğunu sanmaktadır. Sanılanın aksine, P2000 tabancasının, USP-S’den daha fazla uzak mesafesi vardır. Silahın asıl eksi yönü, USP-S’e oranla daha az hareket halindeki doğruluk oranı olmasıdır. Yani siz USP ile koşarak sıkıp hedefinizi rahatça tuttururken, P2000 silahı ile bunu biraz daha zor olacaktır. Mermi nişan aldığınız yere diğer silaha kıyasla daha yüksek ihtimalle zıtabilir. Tek şarjörde 13 olmak üzere 65 mermisi vardır ve hiç mermi sıkıntısı yaşamazsınız.

USP-S: M4A1’in yakın akrabası olan bu silahın göze çarpan ilk farkı, susturucusu sayesinde yerinizi çok daha az belli etmenizdir. Silahın en büyük artısı, mükemmel bir hareket doğruluğu olmasıdır. Koşarken ateş ederseniz mermi hemen hemen hiç sekmeyecek ve nişan aldığınız yere doğrudan gidecektir. USP kullanırken avantajınızı sürekli hareket ederken ateş ederek kullanmanız önerilir. Tek şarjörde 12 mermisi ve rezervede ise 24 mermisi bulunur. Çok atış kaçırırsanız merminizin bitmesi olağandır. Silahın sessiz olması aynı şekilde A1-S silahı için de bahsettiğim gibi Lurker veya Support oyuncusunun çok işine yarar çünkü rakibiniz yerinizi tam olarak anlayamaz.

Tec9 vs Five-Seven vs CZ75

Şimdi ise maliyeti 500$ olan ve yer değiştirilebilen 3 tane silahtan bahsedeceğiz; Tec-9, Five-Seven ve CZ-75. Tüm silahlar birbirlerinden neredeyse tamamen farklı. Yani karar vermeniz çok zor olmayacak. Tec-9 yalnızca T tarafında, Five-Seven ise sadece CT tarafında alınabilir. CZ-75 ise iki tarafın ortak silahı.

Tec-9: Oyunun en tehlikeli pistolü diyebiliriz. Kafadan tek atma olsun, hareket ederkenki atış doğruluğu olsun neredeyse kusursuz. Silah raundunda bile alınabilecek kadar güçlü bir tabanca. Tec-9 kullanırken, sürekli bir hareket halinde olmanız ve spray şeklinde ateş etmeniz rakip için korkunç olacaktır. Bir şarjöründe 24 adet mermi içeren canavar gibi bir tabanca.

Five-Seven: CT takımının, Tec-9 karşısındaki yanıtıdır diyebilirim. Tec-9 ile hemen hemen aynı mermi sayısına eşittir ve veridği hasar da çok benzerdir. Fakat hareket halindeki doğruluğu Tec-9’a oranla daha azdır. Yani bu silahla Tec-9 gibi koşturarak ateş edip, rakiplerinize saldırmak çok akıllı bir tercih olmayacaktır. Defansif pozisyonda oynamak daha sağlıklı bir seçim.

CZ-75: Oyundaki tek tam otomatik tabanca. Yakın mesafede hatasız kullanırsanız kimse önünüzde duramaz, toplu halde üstünüze hücum eden rakipler yoksa tabii. Kötü yönlerinden biri berbat doğrulu, diğeri ise aşırı az mermisinin olmasıdır. 12’si tek şarjörde olmak üzere toplam 24 mermi. Cidden yetenek isteyen ve stratejik olarak kullanılması gereken bir silah. Ayrıca çok yavaş bir şekilde elinize alması ve mermi yenilemesi de var. Verdiği hasar gayet iyi olsa da uzak mesafedeki düşmanı vurmanız çok zor.

Deagle vs Revolver

Sonunda uzun mesafeli iki efsane tabanca hakkında konuşma zamanı. Haydi kafadan direk tek atan bu iki silahı da karşılaştıralım.

Desert Eagle: Bu silahı kullanmak gerçekten büyük yetenek gerektiriyor. Herkesin her zaman kullanbileceği bir silah değil. Ancak doğru kişi kullanırsa canavar gibi bir tabanca. Hasarı aşırı fazla ve rakibinizi vücuttan vursanız bile hatrı sayılır bir hasar veriyor. Ancak bu gücünün 700$ kadar bir masrafı var. Silah Allah’sız gibi sekiyor 😀 Dolayısıyla hareket ederek sıkmayı aklınızdan geçirmeyin. Her atışınızın ardından 1-2 saniye beklemeniz silahın sekmemesini sağlayacaktır. Veya iki kere “q” tuşuna basarak sekmesini sıfırlayabilirsiniz. Bir atışı kaçırmanız ölümünüze sebep olabilir, veya kritik bir anda attığınız headshot oyunu tamamen değiştirebilir. İyice ısınmadan oynamamanız gereken bir silah.

R8 Revolver: Vahşi Batı’ya hoş geldiniz. CS:GO oyuncu topluluğu tarafından hala dalga geçilen ve eleştirilen bu silah atış gücü aşırı yüksek olduğundan, tabanca raundunu batırmamak amacıyla 850$ fiyatında. Silahı dengelemek adına sol tıkla ateş edince yarım saniyelik bir bekleme süresiyle karşılaşıyorsunuz. Ancak bu şekilde hareket ederken bile neredeyse hiç sekmiyor. Gecikmesi nedeniyle kullanılması ne kadar mantıklı bilemiyorum ama profesyonel oyuncular tarafından da asla tercih edilmeyen bir silah.