Zula Oyun Röportajı [TGB Özel]

Türk FPS oyunu olan Zula ile ThatsGameBro takipçilerine özel bir röportaj gerçekleştirdik.

Zula ülkemizde ve Avrupa’da popüler olan FPS tarzı bir oyun. Geçtiğimiz günlerde de Zula World Cup düzenleyip 100.000$ ödül dağıtan Zula ile oyun ve E-spor hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Röportaj, oyunun Topluluk Yöneticisi Ahmet Avcı ile yapıldı.

That’s Game Bro: Merhabalar, öncelikle sizi tanımayanlar için kendinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

Ahmet Avcı: Merhaba, ben Ahmet Avcı Zula’nın yayıncı şirketi Lokum Games’te Topluluk Yöneticisi olarak görev alıyorum.

zula ahmet avcı
That’s Game Bro: Zula oyununu genel olarak anlatabilir misiniz?

Ahmet Avcı: Zula, Madbyte Games tarafından geliştirilen bir MMOFPS oyunu. Bu kategoride Türkiye’de geliştirilen ilk oyun olma özelliğini taşıyor. 2015 yılın Şubat ayında ilk kez Türk oyuncusu ile buluştu. Kısa bir süre sonra da Brezilya, Avrupa, Latin Amerika ve İran gibi ülkelerde oynanmaya başladı.

That’s Game Bro: Zula’nın Türk oyuncular arasındaki popülerliği hakkında düşünceleriniz nedir?

Ahmet Avcı: Zula oyuncular ile birlikte gelişen bir oyun. Sürekli yaptığımız anketler sonucunda bir çok kritik kararı oyuncular ile birlikte veriyoruz. Bu da oyuncu ile oyun arasında bir bağ kurulmasına neden oluyor. Sosyal mecralarda yaptığımız yayınlarla da bunu pekiştiriyoruz. Bahsettiğimiz bu bağ kısa zamanda çok fazla oyuncuya ulaşmamızı sağladı. Karşılıklı olarak bu ilişkiden çok memnun olduğumuzu söyleyebilirim.

That’s Game Bro: Zula’nın E-spor alanında düzenlediği World Cup’un devamı gelecek mi?

Ahmet Avcı: World Cup’ı planlarken her yıl olacak şekilde planlamıştık. İlki bizlere hem çok güzel tecrübeler kattı. Global anlamda turnuvalarımız artarak devam edecek diyebiliriz.


That’s Game Bro: Önümüzdeki Zamanlarda oyuna nasıl yenilikler getirilmesini planlıyorsunuz?

Ahmet Avcı: Madbyte ekibi bu konuda çok hevesli, Zula için harika planlar olduğunu söyleyebilirim. Bunları zaman zaman açıklıyoruz ama kısa vadede yeni bir harita oyuncularla buluşacak.

That’s Game Bro: Zula’nın yapım, test ve piyasaya sürülüş aşamasını anlatır mısınız?

Ahmet Avcı: Geliştiren ekibimiz Türkiye’de daha önce bir çok başarıya imza atmış bir ekip. Hummalı çalışmaların sonucunda 30 Ağustos 2014’de ilk olarak Zocco’s Oyun Merkezinde yaptığımız açık test ile oyuncularla tanıştık. Bu süreçten sonra da toplanan geri dönüşler ışığında yol haritamızı çizdik. Bu süreçte bizlerle birlikte gönüllü olarak testlere katılan Zula Akademi adında bir oluşumumuz var. Burada Türkiye’nin her yerinden yaklaşık 100 oyun sever sürekli olarak yeni içerikleri ve mevcut oyunu test ediyor. Bu testlerin sonucunda 2015’in Şubat ayında hazır olduğumuza karar verdik ve oyuncularımıza Zula’yı sunduk.


That’s Game Bro: Profesyonel E-spor takımlarının Zula’ya bakış açısı hakkında neler düşünüyorsunuz?

Ahmet Avcı: Zula’da farklı oyunlarda başarılar kazanmış bir çok espor kulübü bulunuyor. Onlarla da sürekli olarak temas halindeyiz. Biz esporun adaletli bir platform olmasını istedik başından beri. Bu da bize Zula’ya özgü espor takımlarını kazanma şansı yarattı. Çok yakında açıklayacağımız Premier Lig ile birlikte hem mevcut Zula takımlarının hem de farklı oyunlarda başarılara imza atmış FPS oyuncularını turnuvalarda görmeye devam edeceğiz.

That’s Game Bro: Oyunda iyi bir yere gelmek için oyuna her ay belirli bir miktar para ödemek gerekiyor. Siz bu durum hakkında neler düşünüyorsunuz?

Ahmet Avcı: Zula’da her ay bir yere gelmeniz için mutlaka ödemeniz gereken bir ücret yok. Nakit para ile yapılan silah yükseltme, silah özelleştirme gibi özellikleri Zula’da oyun içerisinde kazandığınız para ile de yapabiliyorsunuz. Ayrıca silahlar içinde aynısı geçerli, güçlü silahları görevler ve yine Zula içerisinde kazandığınız para ile alabileceğiniz kasalarla sağlayabiliyorsunuz.

That’s Game Bro: Zula’nın ücretli olup herkese eşitlik sağlanması, Pay2Win formatındaki haksızlıkların önüne geçebilir mi?

Ahmet Avcı: (Cevap verilmedi.)

That’s Game Bro: Röportajımızı kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Zula oynayan oyunculara söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Ahmet Avcı: Ben teşekkür ediyorum. Ayrıca Zula’ya bugüne kadar desteğini esirgemeyen Türk oyuncusuna bir kez daha teşekkür ediyorum.