2019 yılı oyunlar için çok rekabet dolu geçti. Seneye Resident Evil 2 Remake, Kingdom Hearts 3, Devil May Cry 5 ile başlarken şimdilerde ise 5 Kasım’da PC oyuncuları için Red Dead Redemption 2, 8 Kasım’da ise son yılların en çok beklenen PS4 oyunu Death Stranding çıkıyor. Peki bu karışıklıkta acaba Metro Exodus’u kaçırmış olabilir misiniz?

Metro serisi Türkiye’de çok popüler bir seri. Hatta seriyi çok sevenler, İngilizce bilmeyen de oyunu oynasın diye gönüllü olarak Türkçe yamalar yaptılar, bu sayede oyunun Türkiye’deki kitlesi iyice büyüdü. İlk iki oyunu çok seven oyuncular büyük bir heyecanla Metro Exodus’u bekliyorlardı ancak son anda Epic Store Exclusive (Sadece Epic mağazasından satın alınabilir) olması nedeniyle bu oyuna karşı bir ön yargı oluştu. Bakalım bu ön yargınızı kırabilecek miyiz?

Öncelikle Metro Exodus’un da Türkçe yaması olduğunu söylemeliyim. Ben de yamayı yükleyip oynadım. Gayet başarılı çevirmişler. Ufak tefek hatalar tabii ki vardı ama genel olarak gayet yeterliydi.

 

Metro Serisinin sempatik ana karakteri Artyom’u biraz tanıyalım. Hiç konuşmayan oyun karakterlerini pek sevmem diyebilirim. Artyom’u sadece yükleme ekranlarında olayları özetlerken duyuyoruz, bunun dışında sürekli susuyor, diğerleri ise sanki konuşuyormuşuz gibi cevap veriyor. Buna rağmen onu çok iyi tanıyor ve çok seviyorsunuz. Bu kadar çok zorlu maceralar yaşadıkça Artyom’u o çilelerden kurtarmak istiyorsunuz. İyi kalpli, sevgi ve umut dolu, arkadaşlarını çok seven tatlı bir karakter. Oyun dünyasının unutulmaz karakterlerinden biri olan Artyom’un, hikayesinin nasıl sonlandığını görmek istemez misiniz?

Oyun her anlamda başarılı ama ilk olarak atmosfer ile başlayalım. 2033 ve Last Light atmosfer ve dünya tasarımı olarak güzeldiler ancak Exodus çok çok üst seviyede. Oyunun devasa tek bir açık dünyası yok. Bir sürü orta boyutta farklı haritaları var. Mesela oyunun ilerisinde kendinizi Mad Max çöllerinde araba sürerken veya kar fırtınasında donmamak için korunmaya çalışırken bulabilirsiniz. Oyunun harita çeşitliliği beni çok büyüledi. Sanki birkaç farklı oyunu arka arkaya oynuyormuşum gibi hissettim.

Hikaye olarak şunu söylemeliyim ki yolculuk hikayelerine bayılırım. Böyle ilerleme hissini, bir şeyden kaçma hissini veya yol maceralarını seviyorsanız bu hikayeye bayılacaksınız. Post apokaliptik evrenler seviyorsanız tabii ki çoktan alıp oynamışsınızdır. Neyse hikayeye geri dönelim. Hikaye başlarda biraz ağır giriş yapıyor gibi görünebilir ancak azcık sabrederseniz, hikayenin yükselen anları sizi derinden sarsacaktır. Çok güzel ters köşeler var. “Acaba şimdi ne olacak”diye diye oyunu bitiriyorsunuz.

Oynanışa gelelim. Oynarken kapalı ve dar alanlarda çok gerildim. Yaratıklara karşı yer altında savaşırken çok boğulmuş gibi hissettim. Serinin son oyununa açık dünya eklemeleri çok iyi olmuş. “Pardon anlamadım,Metro’da ne açık dünyası ya? Oyunun ismi Metro, yeryüzü radyasyon dolu nasıl dışarı çıkıyoruz? Bu oyun berbat” demeden önce durun beni dinleyin. Önceki oyunlar sürekli karanlık ve kapalı mekanlarda geçiyordu ve bu şekildeyken oyunun süresini kısıtlı tutmaları lazımdı. Çünkü Ubisoft’un da dediği gibi eğer oyun renkli ve geniş olmazsa, karanlık ve boğuk olursa insanlar 1-2 saat oynayıp çıkıyor, biraz mola verdikten sonra oynamaya devam edebiliyor. Bu arada korku-gerilim oyunlarını pek sevmem, hikayesi çok iyi ise kendimi zorlayarak oynarım ama sık sık mola veririm. Bu yüzden diyeceğim şu ki; 4A Games, Exodus’ta oyunun temposunu çok iyi tutturmuş. Oyun aşırı güzel sizi geriyor, tam boğulurken birden açık dünyada buluyorsunuz kendinizi. Ferahlıyorsunuz, güzelce vakit geçiriyorsunuz sonra tekrar o gergin atmosfer başlıyor. Oyun sizi alıp götürüyor.

Oyunun grafiklerini övmeme bence gerek yok zaten ne kadar iyi olduğunu görüyorsunuz. İlerde kesinlikle RTX destekli bir ekran kartına sahip bilgisayarda tekrar oynamak istiyorum. Müziklere bir değinelim isterseniz. Oyun daha çıkmadan müziklerini dinlemeye başlamış ve çok sevmiştim. Oyunu oynarken o müzikler sayesinde atmosfer daha da güçlenince çok etkilendim. Müzikler şahane, grafikler göz büyüleyici, oynanış çok akıcı, vuruş hissi çok tatmin edici, daha ne duruyorsunuz? FPS sevseniz de sevmeseniz de Artyom’un en zorlu macerasına ortak olmanızı şiddetle tavsiye ederim. 15-20 saat muhteşem bir deneyim yaşayacaksınız. Umarım sizi ikna etmeyi başarmışımdır. Sizlere bu zorlu evrende çok az mermiyle hayatta kalmayı başarabilmeniz için bol şans diliyorum. Sonraki incelemelerde görüşmek üzere!

Son olarak Metro Exodus’un Steam’den çıkıp Epic Store Exclusive olmasıyla ilgili yaptığım bir minik videoyu sizlerle paylaşmak isterim:

3 YORUM

    • Benim bildiğim kadarıyla öyle bir açıklama yok. Hatta yakın zamanda gelmez bence. Hikaye sonlandı ve markayı hızlıca öldürmek istemeyeceklerdir. Exodus’u 6 yılda yapmışlar.Eğer başka oyun da gelecekse 4-5 yılı vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin.
Adınızı girin