Tugay ‘TuGuX’ Keskin: TPL’ye Özel Türkiye Sunucuları Gelecek!

tugux

Space Soldiers‘ın destekleri ilk kez Türkiye’de kurulan Türkiye Pro Lig’in genel sorumlusu Tugay ‘TuGuX‘ Keskin ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

TPL Nedir?

Türkiye Pro Lig, Space Soldiers tarafından kurulan CS:GO ligidir, oyuncuların seviyesine göre rakipleri ile oynayabileceği bu ligde giriş ücreti 25 TL.

Türkiye Pro Lig (TPL) Nedir? FaceitDivision 4, 3, 2 ve ana Lig olmak üzere 4 farklı bölümden oluşan TPL sayesinde, oyuncular kendi yeteneğine denk kişiler ile eşleşebilecek.

  • TPL (Ana Lig): Yalnızca davet ile veya bir alt bölümden girilebilir. Buraya girmek için Division 2’yi 1. veya 2. olarak tamamlamalısınız.
  • TPL Division 2: 9. ve 10. Faceit seviyesindeki oyuncular girebilir.
  • TPL Division 3: 5-8 arası Faceit seviyesindeki oyuncular girebilir.
  • TPL Division 4: 1-4 arası Faceit Seviyesindeki oyuncular oynayabilir.

TPL hakkında daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.

TPL’nin sorumlusu ve eski Space Soldiers oyuncusu olan Tugay ‘TuGuX‘ Keskin ile TPL hakkında bir röportaj gerçekleştirdik.

TuGux ile Röportaj

That’s Game Bro: Space Soldiers’ın kurduğu Türkiye Pro Ligi’nden kısaca bahsedebilir misiniz?

Tugay ‘TuGuX’ Keskin: Türkiye Pro Lig diğer Türk oyuncularla oynayıp sohbet edebileceğiniz, ligler arası yükselerek CS:GO yeteneklerinizi geliştirebileceğiniz ve ara sıra birçok profesyonel oyuncular ile oynama şansı yakalayabileceğiniz bir ligdir.

FACEIT ve Space Soldiers bu proje ile beraber Partner oluyor. Her ay toplam 7500TL dağıtıyoruz ve her hafta sonu ByNoGame Süper Hafta sonu isimli bir etkinlik var ve burada toplam her hafta sonu 250BNG dağıtıyoruz (Division 3 ve Division 4 için). Sistem tarafından iki kaptan seçiliyor, Discord (Division 3 ve Division 4) veya Teamspeak (Division 1 ve Division 2) kullanılıyor. Admin ekibimiz sorunlar ile ilgileniyor ve Faceit tarafından Anticheat program ile maça giriliyor. FACEIT levele göre bizim Divisionlar’da yer alıyorsunuz. Maçlar kazanıp, ELO kazanıyorsunuz ve daha yüksek Division’a geçebiliyorsunuz. Her ay Division 2’den iki kişi Division 1’e çıkıyor.

Türkiye Pro Lig’e katılmak için aylık 25TL abonelik ücreti alıyoruz.

That’s Game Bro: Oyuncuların TPL’ye olan desteğini nasıl buluyorsunuz?

Tugay ‘TuGuX’ Keskin: Genel olarak çok iyi. Oyuncular tarafından güzel geri dönüş yani feedback alıyoruz ve ona göre bu projeyi daha da optimize etmeye çalışıyoruz. Tabii ki sorunlar oluyor, bunun önüne geçmek için bizim bildiğimiz TPL’in ilk versiyonu vardı ve 2018 senesinden önce farklı denemeler yaptık. Kurallarımız var ve herkes bunlara saygı duyup uymaya uymaya çalışıyor.

Biz elimizden geleni yapıyoruz güzel bir ortam olması için.

That’s Game Bro: TPL’yi alan oyunculara özel sürprizleriniz var mı?

Tugay ‘TuGuX’ Keskin: Şimdilik ByNoGame Süper Hafta Sonu’nu getirdik. Bunun üzerine başka etkinlikler de gelebilir ama henüz daha fazla bilgi veremem. Her zaman ligi geliştirmeye çalışıyoruz ve oyuncular için yeni bir şey katmak istiyoruz.

That’s Game Bro: TPL’ye yenilik olarak neler getirmeyi planlıyorsunuz?

Tugay ‘TuGuX’ Keskin: Kesinlikle ‘Turnuva’ şeklinde etkinlikler gelebilir. Bunu kişisel uzun zamandan beri düşünüyorum ama henüz lig tam oturması gerekiyor. Önce normal halinde her şey 100% yolunda olursa, bir adım daha atmak istiyoruz. Yani her şeyi bir anda yapmak yanlış olur.

That’s Game Bro: TPL’ye özel serverlar gelebilir mi , yoksa 5 ping ile oynamak şu an bir hayal mi?

Tugay ‘TuGuX’ Keskin: Geçen hafta bu konu ile ilgili denemeler yaptık ve başarılı geçti. Aynı anda Avrupa’da kalan Türk oyuncular için çok dezavantaj olmayacak gibi duruyor şu anda. Ama ne zaman Türk sunucular geleceğini söyleyemem. Ama az kaldı 🙂

That’s Game Bro: TPL’de oynayan oyuncular için 1vs1 veya 5vs5 turnuvalar düzenleme fikriniz var mı?

Tugay ‘TuGuX’ Keskin: Dediğim gibi turnuva düzenleme fikrimiz var tabii ki. İlk basta 1vs1 Aim veya AWP başlarız. Geri bildirime göre daha devamını düşünebiliriz. En son hali tabii offline 5vs5 turnuva olur ama buna daha çok çok zaman gerekiyor.

That’s Game Bro: TPL’nin oluşumu ile Space Soldiers Academy takımını yakın zamanda görecek miyiz ?

Tugay ‘TuGuX’ Keskin: Bu özel bir proje olur ve bunu hazırlamak için, doğru bir şekilde yapmak için işin çok iyi planlanması gerekiyor. Konsept çok önemli ve bunu yapmak istersek kesinlikle Twitch’te yayın ile yaparız ve bu birkaç ay gider.

That’s Game Bro: Yakın zamanda diğer E-spor takımlarından TPL gibi bir oluşum bekliyor musunuz?

Tugay ‘TuGuX’ Keskin: CS:GO tarafından beklemiyorum ama başka oyun için belki olabilir. Biz bu projeyi FACEIT ile beraber gerçekleştirdiğimiz için bizim tabii ki avantajımız var.

That’s Game Bro: Röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz, eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Tugay ‘TuGuX’ Keskin: Ben de teşekkür ederim. Admin ekibimize çok teşekkür etmek istiyorum, onlar olmadan hiçbir lig yürümez. Ve daha ciddi bir şekilde oynamak veya profesyonel olmak isteyenler icin bunu söylemek istiyorum: Kendi ismini duyurmak bu şekilde gerçekten daha kolay.

Eskiden mecbur offline turnuvaya gitmek zorundaydın. Simdi bir sistem var ve max. 3 ay içinde bütün oyuncular seni tanıyabilir.


Haberimizin sonuna geldik. Türkiye Pro Lig’e üye olmak için http://www.turkiyeprolig.gg/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.