mirbit: Space Soldiers ile ilgili söylentiler doğru değil

Mirbit @ESL Cologne 2018

Geçtiğimiz ayın FPL şampiyonu Sabit “mirbit” Coktasar ile röportaj gerçekleştirdik.

Öncelikle kendini bize kısaca tanıtır mısın?

Mirbit: Adım Sabit Mirza Coktasar ve 21 yaşındayım. Ailem esas Türk, ancak ben Almanya’da doğdum. İktisat ve yazılım bölümlerini okuyorum. Ancak şu an üniversiteye 6 ay ara vermiş bulunmaktayım.

Counter-Strike oynamaya nasıl başladın? Sen de internet kafede yükselen oyuncular kervanından mısın?

Mirbit: Diğer oyunculara göre CS oynamaya aslında oldukça geç başladım. 17 yaşımdayken abim CS:Source’un korsan versiyonunu getirmişti ve birkaç saat pooldah haritasında oynamıştık. O zamandan itibaren oyundan etkilenip “ScreaM”in efsane vuruş videolarını izlemeye başlamıştım. Anim ve ScreaM’in kariyerimi başlattığını söylerseniz yalan olmaz.

Yarı Türk-Alman bir oyuncu olarak Türk ve -Alman CS:GO arenasını karşılaştırır mısın?

Mirbit: Öncelikle bu benim şahsi görüşüm, ve olanları şöyle gözlemliyorum: Türk arenasında bilgi eksikliği var; oyuncular oyun mekaniğine aşırı fazla önem veriyor. Oyunun mekanik kısmı dışındaki bölümlerini ihmal ediyorlar, ki aslında bu kısım mekanikten daha önemlidir. Bildiğim kadarıyla çok hırslı olmalarına rağmen durum böyle. Öte yandan, Almanya’da bir hedefi ve hırsı olan oyuncu sayısı az. Neredeyse FPL kümelerinde 1. – 2. olup “başardıklarını” düşünüyorlar. Daha sonra düşüşleri kaçınılmaz oluyor. Tabii ki istisnalar var ve bu oyuncular er ya da geç değerlerini gösterecek.

Blast Pro Series: İstanbul hakkında ne düşünüyorsun, Türk espor’unu nasıl etkiler?

Mirbit: Gerçekten dürüst olmak gerekirse Türk espor sektörünü takip etmiyorum. İzlediğim maçlarca söylemeliyim ki, etkinliğe yeterli insan katılmaması beni hayal kırıklığına uğrattı. Duyduğuma göre sektör epey büyük, dolayısıyla diğer etkinliklere kıyasla daha az insan görmek beni üzdü.

Ağustos’tan beri bir takımda oynamadın. Bir Türk takımında oynayacağına dair söylentiler var. Böyle bir şey planlıyor musun?

Mirbit: Söylentiler doğru değil. Türk takımında oynamamın bir anlamı yok, ancak sanırım Space Soldiers dışında bir Türk takımında oynamak benim için mantıklı değil.

Eylül ayında FPL’de 137 maç attın ve 77 tanesini kazanarak FPL’de 1. oldun. Bu başarını tebrik ediyoruz, birinci olma sürecini anlatır mısın?

Mirbit: Umduğumdan çok daha kolaydı. Sanırım bu aya çok güçlü başladığım için oldu, böylece maç başlarında oynamak istediğim oyuncuları seçebilme hakkı kazandım. Ancak bu ay kötü bir başlangıç yaptım ve bunda takım kaptanı olmamı engelliyor, bu işleri zorlaştıracak.

FPL’de birlikte oynamaı sevdiğin bir oyuncu var mı?

Mirbit: Gerçekten kazanmak isteyen oyuncularla oynamayı seviyoum. Sadece eğlence için oynayan oyuncularla bir sorunum yok ancak kendini geliştirip kazanmak isteyen hırslı oyuncuları tercih ederim.

Geçtiğimiz ay Türk oyuncumuz imoRRR FPL’i 7. sırada tamamladı. Xantares de 2. olarak. Bu oyuncular hakkında ne söyleyebilirsin?

Mirbit: XANTARES harikulade yetenekli bir oyuncu, bu bireysel yeteneğini takımına yansıtabilirse dünyadaki en iyi oyunculardan biri olabilir. imoRRR’u pek görmedim ancak onun da yetenekli olduğunu düşünüyorum. Eğer çalışmaya devam ederse bir gün harika bir oyuncu olabilir.

Birlikte oynamak istediğin 4 oyuncuyu sayar mısın?

Mirbit: Özel olarak isim veremem. Tek söylemek istediğim şey, “oyunu yaşayan” 4 kişi ile olmak isterim. Galibiyete her zaman aç ve yetenekli kişilerle. Eğer sabırlı olup çok çalışırsam tanrı benim için bir kapı açacak.

Space Soldiers bu günlerde iyi performans sergileyemiyor. Sence bunun sebebi ne?

Mirbit: Bence ara vermeleri onlar adına pek iyi olmadı. Bundan da önemlisi, sanırım kulüpleriyle ilgili birtakım sorunlar yaşıyorlar ki bunun yardımcı olmadığını düşünüyorum. Umarım bataklıktan bir şekilde çıkmanın yolunu bulup, bazı insanların yanıldıklarını kanıtlarlar.

 Bu ay FPL’deki hedefin nedir? Birinci olmak için kasacak mısın, yoksa dinlenecek misin?

Mirbit: Cidden 4 yıldır “dinlenmek” nedir bilmiyorum. Tekrar kazanmak için elimden geleni yapacağım. Sarsıntılı bir başlangıç yaptığım için zor olacağa benziyor.

Röportajın için teşekkürler, başka bir şey eklemek ister misin?

Mirbit: Tüm destekçilerime ve bana inananlara teşekkürler. Sizleri iyi ve “chill” bir oyun görmeniz için yayınıma bekliyorum.