MAJ3R: “Her şey majör için, ana hedefimiz majör”

MAJ3R
MAJ3R odaklandığı küçük ama önemli şeyleri bu başarının kaynağı olarak gösterdi.

Space Soldiers, New York’da gerçekleşen ESEA MDL 26. Sezonu 2. olarak tamamladıktan sonra, Engin “MAJ3R” Küpeli ile bir röportaj yapıldı.

ESEA MDL Finallerini ve ESL Pro Lig Elemelerini oynadıktan sonra, New York’taki işiniz bitmiş oldu. Genel olarak bu etkinlikler nasıl gitti?

ESEA MDL finalini AGO takımına karşı kaybettik. Bu bizi biraz hayal kırıklığına uğrattı. AGO çok iyi oynadı ve oldukça fazla hata yaptık, ancak hiçbiri sorun değil. 2018 ile birlikte amacımız majörden önce bir bootcamp yapmaktı. ESEA MDL turnuvasının tarihini öğrendikten sonra, bunun iyi bir bootcamp fırsatı olabileceğini düşündük. Gerçek bir LAN etkinliğinde oynayıp iyi bir deneyim kazanacaktık.

AGO karşısında yaptığımız tonlarca hataya rağmen, iyi bir turnuvaydı. Üzgün değilim, güzel bir antrenman gibiydi. Her şey majör için, asıl hedefimiz majör.

AGO ile oynamdan önce, eXtatus takımına karşı yarı final oynadınız. Bu maç hakkında ne düşünüyorsun?

Inferno’da kazandık çünkü, tecrübe eksikliğinden olsa gerek, aynı bizim AGO karşısında yaptığımız gibi bir çok hata yaptılar. Yine de hem AGO, hem de eXtatus maçları oldukça zordu. Bence bizim için iyiydi çünkü en iyi halimizde değildik.

Kesinlikle daha önce yaptığımız sıklıkta antrenman yapıyoruz. Ancak yeni yıldan beri Avrupa Minör’ündeki formumuzu almaya çalışıyoruz. eXtatus karşısında bir map kaybetmemize rağmen, etkinlik bizim için iyiydi. Tecrübe edinmiş olduk ve faydasını majörde göreceğiz.

New York’tan ayrıldıktan sonra nereye gideceksiniz?

Yarın Atlanta’ya uçacağız. Ondan sonrası için bir planım yok, ilk maçımızın  ne zaman olduğu bile belli değil.

Bu turnuvanın hemen ardından başlayacak olan Majör için ne düşünüyorsun? Siz bu turnuvadayken çoğu takım etkinliklere katılmadı.

Herkes Noel ve Yeni Yıla hazırlanır. Ancak Twitter’dan baktığım kadarıyla şunu söyleyebilirim ki Ocak ayında takımlar 10 gün kadar bootcamp yapıyor. Her takım bir hazırlık yapar, ve biz iyi bir hazırlık yaptık, bununla ilgili bir problemim yok.

Ayrıca New York’a ESL Pro Lig Elemesi için geldiniz. Fakat ne yazık ki kötü hava koşulları sebebiyle yalnızca bir maç oynanabildi. Bu ligdeki takımlar hakkında ne düşünüyorsun? Sence buradaki şansınız nasıl?

NaVi karşısında elimizden gelenin en iyisini yaptığımıza inanıyorum. Bir çok hata yaptığımız ortada, onlar çok iyi oynadı ve kazanmayı hak etti. Bence GODSENT ve eXtatus’u yenmek için daha fazla şansımız var. Maçlar LAN olarak mı oynanacak bilmiyorum, umarım öyle olur. Ne zaman devam edeceğini de bilmiyorum, tek bildiğim şey majör’den sonra olacağı.

GODSENT çok iyi bir takım olmasına rağmen bunu yapabiliriz, Bizi İspanya’da, WESG Avrupa Finalleri’nde yenmişlerdi, bu yüzden bu maçta elimizden geleni yapmalıyız.

Majör elemesindeki herkesin stickeri var, bu konuda ne düşünüyorsun?

Bazı oyuncular, çıkartmaların değerini kaybedeceğini söylüyor. Çünkü Tier 2-3 olmaksızın artık her takımın çıkartması var. Ben olaya bu açıdan bakmıyorum, ancak onları anlayabiliyorum. Çünkü başka bir açıdan bakacak olursanız, genç oyunculara motivasyon verip ve maddi yönden yardım sağlıyor.

Topluluk ve Valve için oldukça iyi bir hamle. Diğer takımların fanları da artık sticker alabilir, herkes mutlu olur. Bence iyi bir şey, ancak yine de bunun adil olmadığını düşünen pro oyuncuları da onaylıyorum.

AGO takımından GruBy, Avrupa Minörü’nden çıkmak, Majör Elemesi’nden daha zor demişti. Ona katılıyor musun?

Bilemiyorum, ancak evet Avrupa Minörü aşırı zor. Örneğin, NiP ve OpTic gibi takımlar bile Majör Elemesi’nde değil. NiP, Avrupa Minörü’nde PRIDE takımına kaybedip, hemen sonrasında IEM Oakland şampiyonu olmuştu.

Yakın zamanda motivasyon hakkında konuştun, ESL Pro Lig’e bakacak olursak, takımının motivasyonunu korumasını nasıl sağlacaksın.

En iyi takımlara karşı oynamak istiyoruz, bu ESL Pro Lig’de gerçekleşecek. Her hafta oynuyorsunuz ve bu güzel bir şey. Kaybetmeniz veya kazanmanız fark etmiyor. Önemli olan tecrübe kazanmak. En iyilere karşı oynamak istiyorsak, ESL Pro Lig’de olmalıyız.

2017’nin sonlarında, PaZ yerine DESPE ile oynuyordunuz. Neden böyle olduğunu detaylıca anlatabilir misin?

PaZ’ın bazı kişisel sorunları vardı, ancak geri döndü. 2 ay kadar uzun bir süre oynamadı. DESPE 6. oyuncumuz olarak kalacak. Böylece birinin kişisel bir sorunu olduğunda ve oynayamadığında, DESPE’yi kullanabiliriz. Bu benim için güzel bir şey çünkü takımım ve stratejim hakkında her şeyi biliyor. Motive olmuş bir haldeyiz ve Majör’de ne gerekiyorsa en iyisini yapacağız, bu en büyük hedefimiz.

Normalde 6 oyunculu takım görmeyiz. DESPE’ye ihtiyaç olduğunda, hazır olacağından nasıl emin olabiliyorsunuz?

Diğer takımlar için çok zor olabilir, ancak Space Soldiers’da menajrimiz Canpolat “Hardstyle” Yıldıran var. Takımı o oluşturdu, ondan da önemlisi, oyuncular arasında sağlam bir bağ kurdu. ngiN 6. oyuncuyken, veya şimdi için DESPE, bunu tamamen kabullendiler. Menajerimiz oynamaları gerektiğini söylediğinde, ellerinden geleni yapıyorlar. Biz bir aileyiz, bizi birbirimize bağlayan kişi o.

Hardstyle özellikle bir psikolojist olarak oldukça yetenekli. Onunla çalışabildiğim için gurur duyuyorum. 6 oyuncun da elinden gelenin en iyisini yapmasının sebebi bizzat o. Herkes onun sayesinde gerçek bir profesyonel oyuncu oldu.

Ülkenizdeki Dark Passage takımı dağılmıştı. Sence Türkiye’de hala iyi bir takım oluşturabilecek oyuncular var mı?

Faceit eşliğinde Türkiye Pro Lig’i kurduk ve buna katılan bir sürü oyuncu vardı. Hala Türk topluluğunu yeterince inceleyebilmiş değilim, ancak burada çok fazla iyi oyuncu olduğunu biliyorum. Türk oyunculardaki en büyük sıkıntı, hala nasıl bir takım gibi oynanacağını bilmiyorlar. Türkiye’deki Counter-Strike İsveç veya Danimarka’daki gibi, takımınızı düşünerek oynanılan tarzda değil.

Ancak TPL iyi bir yer oldu. Geleceği olan oyuncuları görebiliyoruz, veya bu oyuncular Space Soldiers oyuncularına karşı oynayıp tecrübe kazanabiliyorlar.