KEY: “Beyaz yakalılardan gerekli desteği şimdiye kadar Türkiye CS:GO arenası hiç görmedi”

Sangal e-Sports’un yeni CS:GO takımı ile röportaj gerçekleştirdik.

Sangal e-Sports, Dark Passage’ın eski CS:GO kadrosunu takımına transfer etti. Bizde sizler için Sangal’ın yeni CS:GO takımı ile röportaj yaptık. Röportaj takımın kaptanı olan Mert “KEY” Çelebi ile gerçekleştirildi.

That’s Game Bro: Dark Passage ile olan anlaşmanızı niye sonlandırdınız? Sorun kişisel mi yoksa parasal mıydı ?

KEY: Bildiğiniz gibi çok uzun süre Dark Passage organizasyonu altında oynadık. Organizasyondan ayrılma sebebimiz bir dönem oyuna ara verme kararı aldık ve takım yöneticimize bunu bildirdik o da anlayışla karşıladı. Daha sonra yeni bir kadroyla tekrar oyuna bir dönüş yapmak istedik ve bu noktada bize destek olan Sangal eSports oldu.

That’s Game Bro: Sangal e-Sports’un size sağladığı şeyler nelerdir ? Bütün takım Gaming House’da mı yaşıyor ?

KEY: Şu an takımımızla güzel bir sözleşmemiz mevcut. Yakın tarih için iyi planlarımız var. Şu an gaming house’da yaşamıyoruz fakat bu konu da gündemimizde.

That’s Game Bro:  Sangal e-Sports henüz küçük bir kulüp, peki turnuvalara katılma işini siz oyuncular mı yapıyor yoksa yönetim gerekli takipleri yapıp kayıtlarınızı yapıyor mu ?

KEY: Evet şu an için küçük bir kulüp gibi gözüküyor olabilir fakat büyümek adına güzel ve yerinde hamleler yapıyorlar. Turnuva işlerini genelde biz oyuncular hallediyoruz fakat yönetim de tabii ki gerekli takipleri ve uyarıları bizim olası gözden kaçırma durumumuzda yapıyor.

That’s Game Bro:  Sangal e-Sports hakkında neler düşünüyorsunuz? Oldukça genç bir yönetim kadrosu var. Sizce espor’u gençler mi yükseltecek yoksa beyaz yakalılar mı ?

KEY: Beyaz yakalılardan gerekli desteği şimdiye kadar hiç göremedi Türkiye CS:GO arenası. Herkes kendi çıkarları doğrultusunda bu sektöre girmeyi planlıyor fakat olması gereken bu değil. Gençler ve bizler gibi tecrübeli isimler bu sektörün en iyi yerlere gelebilmesi için elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

That’s Game Bro: CS:GO’yu tam zamanlı mı yoksa part-time mı olarak profesyonel oynuyorsunuz ?

KEY: Bütün dikkatinizi CS:GO’ya verirseniz başarının geleceğine ben inanmıyorum. CS.GO hayatınız kadar sosyal hayatınız da önemli ve bu ikisinin dengesini korumanız gerekiyor. Yaptığımız işten sıkılmamak adına haftanın 4 günü güzel bir antrenman programımız mevcut.

That’s Game Bro: Takımdaki 5 oyuncu nasıl bir araya geldi ? İnternet cafe arkadaşlığından sonra mı takım bir araya geldi yoksa bir kulüp çatısı altında mı birlikte oynamaya başladınız ?

KEY: Takımımızdaki üç oyuncu (KEY-bishop-STERBEN) Dark Passage döneminde de  belli bir süredir beraber oynadığımız bir üçlüydü. Yanımıza yine eskiden bizimle beraber Dark Passage organizasyonu altında beraber oynadığımız 2 arkadaşımızı (l0gicman-CANKU7) aramıza kattık ve şu an emin adımlarla ilerliyoruz.

That’s Game Bro: Ek bir işe ihtiyaç duyuyor musunuz yoksa Sangal’dan aldığınız miktar geçinmeniz için yeterli mi?

KEY: Şu an için bir iki kulüp dışında bu soruya yeterli cevabını verebilecek oyuncu olduğunu pek sanmıyorum. Ek bir iş kısmını da turnuvalardan kazandıklarımızla vs hallediyoruz.

That’s Game Bro: Türkiye’de CS:GO esporuna yeterli ilginin hem kulüpler hem de organizatörler tarafından verilmediğini düşünüyoruz. Bunun hakkında düşüncelerinizi ve yaşadığınız zorlukları anlatır mısınız?

KEY: Türkiye’de CS.GO potansiyeli gerçekten çok yüksek. Şu an verilmesi gereken değere yaklaşamadık bile ve bu değerin çok altındayız. Yaşadığımız zorluklar ise bize beklediğimiz seviyede destek veremeyen takımlarla anlaşmak yerine bir süre kendi imkanlarımızla turnuvalara katıldık ve kendimizi geliştirdik.

That’s Game Bro: BJK, kadın CS:GO kadrosu kurma yolunda ilerliyor, sizce neden Türk oyuncular ile kurulu bir takım yerine uluslararası bir takım satın alınma yoluna gidildi ?

KEY: Bu tip şeyleri yadırgamıyorum çünkü şu an dahil ettikleri kadro belki de en iyi kadın CS:GO kadrosu. Global şartlar altında oynuyorlar ve güzel bir reklam fırsatı fakat evet BJK GS ve FB Türk oyunculara gereken desteği vermeli en azından bir şans vermeliler.

That’s Game Bro: Sangal çatısı altında ilk maçınızı, Gfinity CS:GO Spring Series 2018 turnuvası kapsamında topkek takımına karşısında oynadınız. Karşılaşmadan 16-11 galip ayrılarak iyi bir başlangıç yaptınız, Sangal ile hedefleriniz nedir ?

KEY: Sangal kulübü ile ilk hedefimiz turnuva kaçırmamak. Olabildiğince her turnuvada kendimizi göstermek istiyoruz ve bunun için çalışmalarımıza başladık. Hedeflerimiz sadece Türkiye’de ki turnuvalara katılmak değil Global Arena’daki bütün turnuvalara da katılmak için elimizden geleni yapacağız.