FACEIT'mi ESEA'mı CEVO'mu

CS:GO’da klasik rekabetçi eşleştirmesi bazen can sıkıcı olabiliyor. Basit vuruşları kaçırdığınız için size bağıran, saçma nedenlerden ötürü maçı satmaya başlayan veya sürekli hareket etmenizi bloklayıp sizi öldüren insanlarla dolu ve cidden bir süre sonra bunlardan bıkıyorsunuz. İşte bu yüzden kendi rekabetçi sistemi olan platformları (PUG Platformlarını) tercih edebilirsiniz.

CS:GO için bir çok PUG platformu mevcut fakat hangisini tercih edeceğiniz konusunda kararsızsanız, bu rehber tam size göre. En iyi 3 platformun iyi ve kötü yanlarını tartışacağız.

FACEIT

Faceit Nedir, İyi ve Kötü Yanları

Tanıtım: Faceit, herhangi bir ücret olmadan rekabetçi maç oynamanızı sağlar. İsterseniz takımca, birkaç arkadaşınızla veya tek başınıza oynayabilirsiniz. Kayıt olup Faceit sunucuları üzerinden maç atmak oldukça kolay. İsterseniz sitenin normal ranked eşleştirmesinde oynayabilir veya düzenlenen ücretsiz turnuvalara katılabilirsiniz. Ayrıca eşitlik sağlamak amacıyla seviye sistemi mevcut. Seviye sistemi ELO mantığıyla işliyor. Kaydolduktan sonraki attığınız ilk maçlarda seviyenize uygun insanlar gelmeyebilir fakat daha fazla maç attıkça sizi yeteneğinize uygun bir seviyeye yerleştirecektir.

Artı Yönleri: Bedava! Herhangi bir kısıtlama olmadan kaydolup oynayabilirsiniz. Standart üyeler için düzenlenen turnuvalara katılabilirsiniz.  Eğer isterseniz abonelik satın alıp premium turnuvalara katılabilirsiniz. Abonelik almak aynı zamanda Faceit elonuzu, seviye atlamanıza ne kadar kaldığını, istatikleriniz vb. şeyleri gösterir. Bu arada sadece turnuvalara katılmak zorunda değilsiniz, klasik eşleştirmelere katılıp eğlencesine de oynamak mümkün. Aboneliğiniz varsa bu eşleştirmeden faceit puanı kazanıp kendinize bıçak, bilgisayar ekipmanı gibi şeyler alabilirsiniz. Ancak maçlarda fazla puan vermiyor, item vb. şeyler almayı düşünüyorsanız turnuvalara katılmanızı öneriyorum.

Faceit’in harita ve sunucu banlama sistemi de bulunuyor. Yani sadece Dust2 oynandığını sanmayın. İstediğiniz sunucuları banlayarak düşük pingte oynayabilirsiniz ki Türkiye her yere yakın olduğu için bu özellik bizi pek ilgilendirmiyor. Ortalama bir internet ile hiçbir sunucuda 60 pingten fazla almazsınız. Harita banlama sistemi ise takım kaptanının istemediği haritayı çıkarmasıyla oluyor. Harita havuzunda standart rekabetçi haritaları var ve hepsini iki takım kaptanı sıra sıra banlayıyor, sona kalan haritayı oynuyorsunuz. Ayrıca Faceit’in diğer özelliğinden biri, sadece CS:GO ile sınırlı olmaması. Dota2, LoL, WoT, Overwatch gibi oyunlar da bulunuyor. CS’den sıkılıp diğer oyunlara geçebilirsiniz, tabii varsa.

Eksi Yönleri: Bedava! Kaydolup oynamak ücretsiz ve çaba gerektirmediği için, İngilizce konuşmayan insanlar, trolleyenler vb. kişiler gelebilir. Maalesef bedava olunca bu kaçınılmaz oluyor. Hesabınızı paralı versiyona yükseltip bunlardan kurtulabilirsiniz. Başka bir kötü yönü ise Faceit sunucularının performansının diğer POV servislerine kıyasla azcık altta olması. Ancak korkmayın, kesinlikle Valve’ın rekabetçi sunucularından kat ve kat daha iyi ve 128 Tick.

Diğer büyük problem ise hile sorunu. Faceit’in anti-hile sistemi var fakat sunucu bazlı koruyor. Hile engeli için bilgisayarınıza herhangi bir program yüklemiyor. Ama yine de Valve’ın anti hile sisteminden daha iyi. Sadece maçınız bittikten sonra Faceit üzerinden şüphelendiğiniz kişiyi raporlamayı unutmayın. Aynı zamanda afk kalan veya kötü davranış sergileyenleri de site üzerinden rapor edebilirsiniz. Faceit’in son sıkıntısı ise bedava olduğu için insanların maçtan çabuk ayrılması. Maçın gidişatı kötüyse, yeniliyorsanız takımınızdaki kişiler sinirlenip maçtan çıkabilir. Bundan kurtulmanın yolu ise ya seviye atlayıp iyi insanlarla oynamak ya da abone olmak.

CEVO

CEVO nedir, İyi ve Kötü Yönleri

Tanıtım: CEVO, Faceit’ten farklı olarak bilgisayarınıza yükleyerek maç atabileceğiniz bir hizmet verir. Site üzerinden kaydolup CEVO Client’i indirmeniz gerekiyor. Bu client hem sunuculara bağlanmanıza yarar, hem de bir Anti-Hile sistemidir. Faceit’ten en büyük farkı bu olsa gerek. Eşleştirmeye katılmak yerine bir sunucu bulup diğer oyuncuların gelmesini beklersiniz.

Artı Yönleri: Bedava. Faceit gibi üyeliğinizi ücretliye yükseltirseniz detaylı istatiklerinizi görmek (kaç kere 1vX clutch attığınız gibi), rütbe almak gibi özelliklere kavuşuyorsunuz. Forumu bulunmakta ve takım bulma konusunda aşırı rahatlık sağlıyor. Faceit ve Valve sunucularına göre daha iyi bir anti-hile sistemi var.

Oyuncular Faceit’tek, oyunculara göre çok daha yetenekli. Eşitlik sağlamak amacıyla ESEA’nın RWS sistemine benzer bir rütbe sistemi mevcut. Hakettiğiniz yetenek seviyesine yerleştirilmeniz için birkaç maç atmanız gerekiyor. Maçtan ayrılanların sayısı Faceit’e oranla çok az.

Eksi Yönleri: Faceit gibi ücretsiz olduğunu düşünürsek, benzer sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Maç bulması biraz daha uzun sürüyor.

ESEA

ESEA Nedir, İyi ve Kötü YönleriTanıtım: ESEA muhtemelen en tanınmış PUG servisidir. Profesyonel oyuncular tarafından sıkça tercih edilmesi, Premium yani parayla oynanılabilir olması onu özel kılıyor. Burada yukarıda tanıttığım her iki servise göre çok daha yetenekli oyuncular bulunuyor. Bence kendinizi geliştirebileceğiniz en iyi platform burası. Kendinizi burada deneyebilirsiniz. Ancak aylık 20TL gibi bir ücreti var. Bu da test etmek için biraz pahalı. Ancak bazı profesyonel oyuncular ve yayıncılar (Xantares, n0thing, Gandhi vb. gibi)1 günlük veya haftalık ESEA deneme kodu paylaşıyorlar. Bu kodlardan birini alıp deneyebilirsiniz. ESEA sunucuları gerçekten kaliteli, ve bizi sevindirecek bir şey içeriyor. Türkiye sunucuları mevcut! Yani 5 pingte rekabetçi maçı atmak hayal değil.

Artı Yönleri: ESEA’da olan ama diğer servislerde olmayan bolca şey mevcut. Öncelikle buradaki oyuncular klasik rekabetçi veya diğer PUG servislerindeki oyunculara göre kat ve kat daha yetenekli. Ancak korkmayın, buranın da rütbe sistemi mevcut ve bu şekilde profesyonellerle eşleşmeyip ezilmiyorsunuz. Dolayısıyla yüksek rütbelerde ScreaM, Friberg, Xantares gibi oyuncularla eşleşebilmeniz imkansız değil.

Bizim için en büyük özellikten biri ise İstanbul lokasyon sunucular olması. Yani pinginizi 5-10-15 gibi görmeniz mümkün. Ayrıca buradaki ortam çok daha seviyeli, maçı satan, ayrılan, saçma hareket sergileyen insanlar yok denecek kadar az. Herkes parasını vererek oynuyor sonuçta. Bu arada ESEA için de bilgisayarınıza ESEA Client’i indirmek zorundasınız. Böylece hem maçlara buradan giriyorsunuz, hem de mükemmel bir anti-hile sistemi sunuyor.

Eksi Yönleri: Bazen öfkeli oyuncular denk gelebiliyor. Sesli iletişim yani info alıp-verimi çok daha fazla. Fakat takım arkadaşlarınıza göre iyi bir performans sergileyemiyorsanız size bağırabilirler veya o tip şeyler yapabilirler. Ama güvenin bana bu rekabetçide olandan çok daha az oluyor. Bu tip insanlar maç sonu esea üzerinden rapor edebilirsiniz. Bir diğer sıkıntısı ise rütbe için RWS sisteminin sorun çıkartması. İnsanlar rütbe atlamak için takım oyunundan çıkıp bireysel olarak oynayabiliyorlar.

 • Asım Azim Yildiz

  Cevo hariç, esea ve faceit sunucularında oynadım. Eskiden esea gayet güzeldi. paypal uzerinden satın alıyorduk. Ve coluk cocuk pek yoktu ciddi oyuncular vardı ama ne zamanki paypal tr ye kapandı, steam üzerinde ucuzi bir fiyattan satılmaya başladı ozaman cıvıgı cıktı. Eskiden esport oyuncuları gelirdi oynardık simdi ise dilinden kufur eksik olmayan tr oyuncuları ve hileciler var normal mm kadar olmasada var esea nın yeni bir duzenleme getirmesi sart, suan faceit giriyorum onceden faceit eseanın yanından gecemez derdım gercektende oleydı ama işler değişti.

 • TheAxial

  İyi bari paranız boşa gitmedi sevindim adınıza 😀

 • HaYTo

  şerefsizler burdada var kısacası

 • HaYTo

  Merhaba HaYTo
  Satın alımınız Steam tarafından iade edilmiştir.
  Para iadenizi gerçekleştirdik. Hem steam cüzdanınızla hem de başka bir ödeme yoluyla ödeme yapmışsınız. Steam cüzdanınızdan ödediğiniz miktar beklemede olarak görünecektir ve 7 gün içinde kullanılmaya hazır olacaktır. Başka yolla ödediğiniz miktarın ise 14 gün içinde ödeme kayıtlarından kaldırıldığını görmelisiniz.

  ESEA Premium 1 Month

  Satın Alındı: 5 Eyl EEST
  Toplam iade: 10,41 TL kartınıza Steam Cüzdanı
  5,59 TL Steam Cüzdanınızda
  705,59 TL Toplam Steam Cüzdanınızda

 • TheAxial

  Dediğim gibi sinirli oyuncular denk gelebiliyor maalesef. Özellikle takımınzdaki de sizin gibi Türk olunca kanı mı kaynıyor nedir hiç seviyeli bir ortam oluşmuyor. Bunun gibi kişileri maç esnasında moralinizi bozmaması ve performansınızı bozmaması açısından engelleyip, maç sonu ESEA üzerinden rapor etmenizi öneririm. Unutmayın, oyundaki en önemli şeylerden biri moraldir.

  Onun dışında Türk gelmemesi için Türkiye sunucularının filtresini kaldırmaktan başka çare kalmıyor tabii.

 • HaYTo

  Ben varya bu ESEA dakı turk oyuncuların cogu mal kendını bır bok zannedıyorlar
  2 raundda neden bunu sen aldın demeye baslıyorlar
  tamam kotu oynayabılırım ama ben ne yapayım allah kahretsın

 • HaYTo

  Türklerdede aynı yabancılar bence daha ıyı rus ve turk gelmesın maçlarıma dıye dua edıyorum

 • TheAxial

  ESEA’de Türkiye lokasyona filtreleyip arama yaparsanız bulması uzun sürüyor ama genellikle herkes Türk oluyor.

 • HaYTo

  Kavga etmekten bıktım benım ing. cacık adamlar ne dese yapıyorum olmuyor yınede kafamda sac kalmadı suan 7 mac ust ustte yenıldım hep troll arkadas

 • TheAxial

  Teşekkürler, hepsini denemeden şu oyunu bırakmamak lazım. Hepsini denemeli insan

 • HaYTo

  Guzel inceleme olmuş sağolasın ben ESEA’da bir uyelık almayı hep dusunmusumdur