Kaan Fujitora Çekli: “Bu sene benden daha başarılı bir esporcu yok. Ama ödülü alacağımı sanmıyorum.“

Türkiye’yi ve Royal Bandits’i yurt dışında başarıyla temsil eden ve Mayıs ayında WESG 2017 Finallerinin şampiyonu olan Kaan Fujitora Çekli ile Hearthstone üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.

That’s Game Bro: Merhaba, öncelikle seni tanımayanlar için kendinden kısaca bahsedebilir misin ?

Kaan Fujitora Çekli: 1995 yılında Almanya’nın Bremen şehrinde doğdum. İlk oynadığım oyun Super Mario 64 oldu. Espor hayatıma yön veren oyun ise muhtemelen Warcraft 3. 4-5 yıldır profesyonel olarak Hearthstone oynuyorum. Aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Şu an Hearthstone, Gwent ve Artifact oyunlarını profesyonel olarak oynuyorum.

That’s Game Bro: Hearthstone’a nasıl başladın ? Seni bu oyuna çeken şey neydi ?

Kaan Fujitora Çekli:  6-7 yıl kadar bir süre Warcraft 3 ve dolayısıyla Dota oynadım. Aynı zamanda Yugioh ile de bayağı ilgiliydim. Sevdiğim bir evren ve sevdiğim bir oyun tipi birleşince, özellikle de Blizzard’ın oyunu olduğu için Hearthstone’a başlamış bulundum.

That’s Game Bro: WESG 2017 Finallerini şampiyon olarak bitirdin ve 150.000$’lık ödülün sahibi oldun. WESG Finallerinde birçok sorun olduğunu ve oyuncuların iyi bir turnuva deneyimi yaşayamadığını ayrıca ödüllerinde teslimi sırasında sorunlar çıktığı söylendi. Senin WESG maceran nasıl geçti ? Organizasyon sürecinde bir sorun ile karşılaştın mı ?

Kaan Fujitora Çekli: Öncelikle, benim Çin’e uçak biletim 3 aktarmalı alınmıştı. Oraya gitmem toplam 40 saat sürdü. Çin’de bizi yerleştirdikleri ilk otelde internet yoktu. Koridorlar yıkık, döküktü. Çoğu kişinin odalarındaki su çamurlu akıyordu. Yastık altlarında böcekler vardı. Benim ilk otelimizde yaşadığım tek sorun internet problemiydi açıkçası, o konuda şanslıydım. Büyük takımların oyuncularının çoğu, (Liquid, Fnatic vb) direkt otel değiştirdiler. Biz ise ertesi gün ilk iş başka otele yerleştirildik. İkinci otelde sorun yoktu. Ödüllerin teslimi ise özellikle yüksek ödül kazananlar için biraz gecikmeli oldu, doğrudur.

WESG 2017 Finallerinde Ödül alma anı

That’s Game Bro: Hearthstone’da olmazsa olmaz dediğin şey nedir ? Oyuna yeni başlayanlara ya da daha iyi oynamak isteyenlere ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsin ?

Kaan Fujitora Çekli: Yaratıcı zeka ve soğukkanlı kalabilmek. Çabuk tilt olan ve hatalarınızdan ders çıkarmayı bilmeyen biriyseniz kart oyunlarında şansınız zor. Daha iyi oynamak isteyenlere tavsiyem, yayınlarımı takip etsinler.

That’s Game Bro: Türkiye milli takımı 2018 Hearthstone Global Games’a katıldı ve gruplara kalamadan turnuvadan elendi. Üç maçı da kaybederek turnuvayı 43. sırada tamamladınız. Bu kötü performansı neye bağlıyorsun ?

Kaan Fujitora Çekli:  Kötü performansı açıklamak için önce turnuvanın formatından bahsetmem gerek. Format gereği rakipler birbirinin 4 classını banladıktan sonra, geriye kalan 5 classının oynayış sırasını belirliyor. Adminler size maça çıkmadan önce hangi class ile maça çıkacağınızı soruyor. 1-2-3-4-5 şeklinde bir sıralama yapmanız gerek, ama rakibin önce veya sonra hangi classla gireceğini tahmin etmek imkansız. Çünkü oynayan takımların hemen hemen hepsi bu sıralamayı random.org sitesinden rastgele yaptı, tahmin edilmeyi önlemek için. Oynadığımız 3 maçta da sıralamaları belirlemeden önce kazanma ihtimalimiz %51 iken,  rastgele sıramala yapıldıktan sonra ihtimallerimiz %30’a düştü. Bu tamamen turnuva formatının kötülüğünden kaynaklı oldu diyebilirim. Bu seneki formattan memnun olan tek bir oyuncu bile yoktu.

That’s Game Bro: Royal Bandits bünyesinde CS:GO, LoL, Fortnite ve Hearthstone takımlarını barındırıyor. Bütün oyuncular aynı gaming house da mı yaşıyor , Gaming House da ortam nasıl ?

Kaan Fujitora Çekli: Ben gaming house’da kalmıyorum, çünkü gaming house’da kalmamı gerektirecek bir durum yok şu an. Arada bir ziyaret ediyorum ama, ev ortamı oldukça iyi. Daha önceden gördüğüm veya duyduğum evlere göre çok, çok arkadaşça bir ortam var.

That’s Game Bro: Yurt dışında bir takımda oynamak ister misin ? Eğer imkanlar olsaydı hangi takımda oynamak isterdin ?

Kaan Fujitora Çekli:  Tabii ki ileride olabilir, ama özellikle aklımda bir takım yok.

That’s Game Bro: Oyunun yıldızlarında yılın esporcu kategorisine aday gösterildin. 11 Kasım akşamı yılın esporcusu ödülünü alabileceğini düşünüyor musun ? Bu ödüle aday gösterilmen hakkında düşüncelerin neler ?

Kaan Fujitora Çekli: Hearthstone gibi ülkemizde takipçisi az, kenarda köşede kalmış bir oyunun oyuncusu olarak aday gösterilmem tabii ki sürpriz oldu ama kağıt üstünde bu sene benden daha başarılı bir esporcu yok. Ama ödülü alacağımı sanmıyorum.

That’s Game Bro: Türkiye’de espor daha çok LoL üzerine kurulu, bunun hakkında düşüncelerin neler ? Sence gelecek yıllarda diğer espor oyunlarına da gereken destek verilecek mi ?

Kaan Fujitora Çekli:  Maalesef popüleritesi az oyunlara Türkiye’de destek yok. Gereken desteği sağlayan çok az organizasyon var, bunlardan en iyi örnek Royal Bandits diyebilirim. Hearthstone gibi bir oyuna beklentileri olmadan yatırım yaptılar ve ben de onların bu desteğine şampiyon olarak dönüş yaptım.  Diğer espor oyunlarına destek verileceğini düşünmüyorum.

That’s Game Bro: Hearthstone oynamasaydın hangi oyunu profesyonel olarak oynamak isterdin ? (Sebebi ile birlikte)

Kaan Fujitora Çekli: Starcraft 2’yi profesyonel olarak oynamak isterdim. Çünkü esporun en rekabetçi olduğu, ve en gerçek olduğu oyun. Hiçbir şans faktörü yok, hiçbir mazeret yok. Kim daha iyiyse, o kazanıyor.

That’s Game Bro: Büyük bir turnuvaya direkt davet aldığını söyledin. Bu büyük turnuva 2017 finallerini kazandığının WESG mi ? Eğer değil ise bize davet aldığın turnuva hakkında biraz bilgi verebilir misin ?

Kaan Fujitora Çekli: Şu an bu turnuva hakkında maalesef bir şey söyleyemiyorum. Turnuva organizasyonu aralığa kadar beklememi söyledi. Ama daha önce bu kadar büyük bir turnuvaya davet alan bir Türk oyuncu olmadı diyebilirim.

That’s Game Bro: Geçtiğimiz aylarda vize sorunu yüzünden bir turnuvaya katılamamıştın. Space Soldiers ve Royal Bandits’de vize problemi yüzünden turnuvalara katılamamıştı. Senin bu vize problemleri hakkında düşüncen nedir ? Sence espor bakanlığı neden böyle konularda etkin bir rol oynamıyor ? Espor bakanlığı sadece LoL için mi var ?

Kaan Fujitora Çekli: Espor bakanlığının işlevini ben tam olarak bilmiyorum. Esporcu lisansı diye bir lisans var mesela ve bunu isteyen herkes alabiliyor. Esporcu kavramının içini tamamen boşaltan bir lisans bence. Vize problemlerine çözüm olarak ise, bakanlığın oyunculara yeşil/gri pasaport sağlaması bence sorunların büyük bir kısmını ortadan kaldırır.

That’s Game Bro: Dünya çapında hangi oyuncuları takip ediyorsun ? Oyun stilini örnek aldığın bir oyuncu var mı ?

Kaan Fujitora Çekli: Örnek aldığım oyuncu yok, onlar benim rakiplerim. İzlemekten keyif aldığım Kolento ve Dog var.

That’s Game Bro: Röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz, eklemek istediğiniz bir şey var mı ?

Kaan Fujitora Çekli: 19 Kasım tarihiyle birlikte Türkiye’nin ilk profesyonel Artifact oyuncusu olarak düzenli yayınlara başlamayı düşünüyorum, takipte kaın. Röportaj için de teşekkür ederim.

Kaan’ın Twitch canlı yayınlarını takip etmek isteyenler buradaki linkten  kanala gidebilir.