Helyum Röportajları 1: Can Sungur

Sevgili ThatsGameBro okuyucuları, artık sizlere yeni serimiz olan; oyun, Twitch ve Youtube dünyasa’nın sevilen isimleriyle, merak edilenleri tartışacağımız ve bilinmeyen yönlerini konuşacağımız “Helyum Röportajları” serisinin başladığının, haberini büyük bir heyecanla duyuruyoruz.

Bu serimizi ilk konuğu olan, Twitch’in yükselen yıldızı diyebileceğimiz ve bu yükselişine de tam gaz devam eden güzel insan, CS, Csnaber ve Csileyakınevren gibi isimleri ile tanıdığımız, Can Sungur‘la, gerçekleştirdiğimiz bu keyifli röportajı, sizlerin beğenisine sunuyoruz.

Can Sungur Röportajı:

1- Öncelikle tanımayanlar için “Can Sungur kimdir?” bize kısaca bahsedebilir misiniz?

Sevdiğim konularda canlı / cansız video fırlatıyorum. fikirlerim var. her insan, her oyun, her film yeni bir evren. (RT’ler size helal)

 2- Hayatınızda, oynadığınız oyunlar / izlediğiniz dizi ve filmler arasında “Beni derinden etkiledi” veya “Şu an olduğum kişi olmamda etkisi oldu” dediğiniz bir şey var mı?

Sadece bunlar değildir ama aklıma Civilization 3-4-5, Sims 1-2-3-4 geliyor. Dark Souls ve Neon Genesis Evangelion bazı düşünce ve dönemlerlerde yardımcı oldu.

3- Twitch ve YouTube‘un geldiği noktaya, bir reklamcı ve eski bir mühendis olarak baktığınızda nasıl görüyorsunuz?

Güzelken tadını çıkartalım, sermaye her gerçek şeyi bozar.

4- Sizden önceki birçok Twitch yayıncısı takma ad ile popüler olmuş ve bu popülerliğini sürdürmüştü, tıpkı Pintipanda ve Jahrein gibi. Fakat siz tam tersi bir yol izleyerek ilk çıkışınızdan bu yana kendi isminizi ön planda tuttunuz ve kendi isminizi bir marka haline getirdiniz. Bunu bu şekilde yapmanızın, Can Sungur’un isminiz olması haricinde farklı bir sebebi var mı?

16 yaşıma kadar en sevdiğim fantastik edebiyat kahramanı olan “Rincewind” ismini nick olarak kullanmıştım. 16 yaşımda, galiba ICQ dönemiydi, “Bu ne la” dedim. O günden beri nickname kullanmayı anlamadım. Bazı mecralarda zorla bir takma isim giriyorum ama o da aslında soyadımın ingilizcesi.

5- Twitch ve Youtube kitlesinin zamanla evrimleşerek, günümüzdeki haline bürünmesinin bir yayıncı olarak, size etkisini nasıl yorumlarsınız?

Televizyoncular gençleri samimiyetsizlikleri ile kaybettiler. 10 sene sonra YouTuberlar neyi kaybedecek? Bakmak lazım.

 6- Türk oyun piyasasının hem Twitch yayıncıları -ki buna siz de dahilsiniz- hem de yayınları izleyenler tarafından yeterince destek gördüğünü düşünüyor musunuz?

Türk oyun piyasası diye bir şeyi 2019 yılında saçma buluyorum. İngilizce oyun geliştir, bütün dünya oynasın, İngilizcen yoksa öğren. “Türk oyun geliştiricileri” diyelim biz ona, bence çok yaratıcı ve yetenekli adamlar var, öte yandan hazır parçaları birleştirip üstüne Türk bayrağı koyup milliyetçiliğin ne olduğunu anlamamış ergenler sırtından para kazananlar da var. Destek olacağımız isimleri doğru seçmeye çalışıyoruz.

7- Son zamanlarda Twitch’de artan talk show temasını, yani irl ve just chatting altında yapılan talk show temalı programların artmasının sebepleri sizce nedir?

Akdeniz ülkesiyiz. İyi oyun oynayanı da seviyoruz, iyi muhabbet edeni de. Bir de gencecik insanlar bizi izliyor, okuldan, aileden, televizyondan bir şey kapamayan bu arkadaşlara yol göstermek benim sorumluluğum, o yüzden içi dolu programların sayısını ben arttırıyorum.

 8- İlk çıktığınız Geekyapar videosundan, yani insanların sizi ilk gördüğü duyduğu zamandan bu zamana kadar gelinen süreçte, film ve dizi gibi işleri çok sert bir dille eleştirdiniz. Bu işlere girerken bu tür sert eleştirilerde bulunmanızın size bir zararı olacağını düşündünüz mü hiç?

Bana ne canım, işi yapan düşünsün onu. Ancak Amerika’daki şirketin 300 milyona yapıp 2 milyara sattığı ve sadece kar amaçlı boktan filmleri babası yapmış gibi savunan genç arkadaşlar varmış. Onları görünce önce tiksindim, sonra güldüm, sonra dedim ki “bunlar bizim gencimiz, doğrusunu göstermeye çalışalım en azından.” Çünkü Rogue One’ı güzel film zanneden insan ile aynı metrobüse biniyoruz, kaçamazsın.

9- Bir yayınınızda mükemmelliyetçi bir insan olduğunuzdan ve bu yüzden bazı işleri yaparken zorlandığınızdan, hatta “Sen ne diyon” gibi video serilerini çekmeyi bıraktığınızdan bahsetmiştiniz. Bu mükemmelliyetçi tavrınızın, sizin artık tanınan bir insan olmanıza ya da csileyakınevren twitch kanalının şu anki geldiği noktaya bir katkısı olduğunu düşünüyor musunuz?

Mükemmelliyetçi değilim, hiç böyle bir iddiam olmadı. Mükemmelliyetçiliğin, tembelliğin süslü adı olduğuna inanırım. Aynı şeyleri yapmaktan sıkılıyorum, sadece Sen Ne Diyon değil, bıraktığım pek çok konsept kendi kendisini yenilemiyor. Yenilenme durunca sıkılıyorum. Sıkılınca seyirciye yansıyor. Samimiyet ise %100 samimiyet ama bu samimiyet beni yeni şeyler aramaya itiyor.

10- Can sungur olarak gelecekteki planınız nedir ? Csileyakınevren İçin belirlediğiniz bir hedef var mı?

Popüler kültür ve oyunlar konusunda kıymetli bir kanal olmak niyet.

Sevgili Can Sungura bizleri kırmayıp, röportajımızı kabul edip, sorularımız yanıtladığı için çok teşekkür ederiz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin.
Adınızı girin