ESL Türkiye CS:GO Liginde Takımlar Şike mi Yapıyor?

ESL Türkiye şampiyonası

ESL Türkiye Şampiyonasında söylentilere göre takımlar maça bilerek çıkmıyor!

ESL Türkiye CS:GO Şampiyonası 40.000 TL ödül havuzu ile düzenleniyor. Lig de toplam 8 takım mücadele ediyordu. Geçtiğimiz günlerde Sons of Snakes’de oynamakta olan Semih “Legoo” Selvi, Facebook hesabından yaptığı açıklama ile ESL Türkiye Şampiyonasındaki büyük soruna dikkat çekiyor,

Söylenene göre takımlar maçlara bilerek çıkmıyor ya da kendi menfaatleri için bilerek kaybediyor. Royal Bandits‘in son hafta bilerek TOA maçına çıkmaması sebebiyle Dark.Passge ilk 4’de giremedi ve offline finallere çıkma hakkını kaybetti. ESL Türkiye’nin maça çıkmayan takımlara daha ağır cezalar vermesi gerektiği herkes tarafından konuşuluyor.

Puan Durumu

ESL Türkiye CS:GO Şampiyonası 6. Hafta Puan Durumu

TOA E-Sports son hafta Royal Bandits’i maça çıkmadığı için 2-0 yenerek Dark.Passage’in önünde 3. olarak tamamlayarak offline finallere katılmaya hak kazandı. Bu sonuçlar ile Royal Bandits, No Quarter Cartel, TOA ve ANT offline finalere katılmaya hak kazandı.

Gelişen olaylar sonucunda Sons of Snakes’de oynamakta olan Semih “Legoo” Selvi ile olaylar hakkında bir röportaj gerçekleştirdik.

Semih “Legoo” Selvi Röportajı

TGB: Merhaba, öncelikle sizi tanımayanlar için kendinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

LEGOO: Merhabalar, ben Semih “LEGOO” Selvi, 22 yaşındayım. Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde yaşıyorum. Sons Of Snake’s takımında yarı profesyonel olarak CS:GO oynamaktayım, yarı profesyonel diyorum çünkü günlük hayatımda başka işle meşgulüm, ek olarak CS:GO oynuyorum.

ESL Türkiye Şampiyonasını kazandığınız zaman bir organizasyon aradığınızı açıklamıştınız, organizasyondan beklentileriniz nedir?

LEGOO: Organizasyonlardan beklentimiz; ESEA, CEVO gibi liglere katılım ücretlerinin karşılanması ve normal piyasa değerine göre aylık maaştı. Fakat bu gerçekleşmediği için günlük işimize ve sosyal hayatımıza daha çok vakit ayırıp çalışmadan maçlara çıktık ve aldığımız sonuçlarda bunun bir sebebidir. Bir nevi şampiyon olup teklif gelmeyince hevesimiz kırıldı diyebilirim.

ESL Türkiye CS:GO Şampiyonasında maçlara çıkmayan takımlar hakkında düşünceleriniz nedir, sizce ESL’in nasıl bir cezalandırma yapması gerekiyor?

LEGOO: Amatörce bir davranış olduğunu düşünüyorum. Türkiyede bu tür organizasyonlar yeni düzenleniyor, ESL’nin Türkiye’deki ilk profesyonel ligi. Geçen sezon tekli eleme şeklindeydi. İlk defa yapılan organizasyonda çok fazla ceza verilmesi taraftarı değilim ben de ama bu ligte yaşananlardan tecrübe edinerek gelecek sezon daha katı kurallar olmalı. Ciddi anlamda geçerli sebepleri olmadan maçlara çıkmayan takımlar gelecek sezonlar için diskalifiye bile edilebilir. Bunları bu sezon için değil, gelecek sezonlarda takımları daha profesyonel olmaya zorlamak ve daha profesyonel bir lig olması için söylüyorum.

ESL Türkiye CS:GO Şampiyonası hakkında neler düşünüyorsunuz?

LEGOO: ESL Türkiye e-sporuna çok katkı sağlayabilecek profesyonel bir lig yaptı, fakat takımlar ve oyuncular profesyonel davranmadı. Umarım ESL kötü geçen bu sezona kızarak Türkiye’de CS:GO ligi veya turnuvası yapmaktan vazgeçmez.

Royal Bandits’in son haftada maçlara çıkmamasını nasıl yorumluyorsunuz?

LEGOO: Son haftaya girildiğinde ligi 1. bitirmeyi garantilemişlerdi. Ama onların altında olan 5 takımın (NQC – DP – ANT – TOA – SNAKES) kaderleri bu haftaya bağlıydı. Böylesine önemli bir haftada “ÖZEL SEBEPLER” diye belirtip maça çıkmamaları diğer takımlara yapılmış bir hakarettir. 1 oyunculuk durum olduğunda zaten resmi olarak 6. oyuncunuzu bulundurma zorunluluğu var. Geçen sezon Berker “Gandhi” Kubat Royal Black maçında elektrik kesintisi yaşadığında yerine yedek oyuncumuz Berke “B3nat0r” Çelikbilek oynamıştı ve turu geçmiştik.

Önceki senelerde takip edenler bilir, ESL liglerinden önce MULTIPLAYER ve EURO CUPS ligleri düzenlenmişti. Bu liglerde Space Soldiers da bulunuyordu, son haftalarda 0 mağlubiyetleri olmalarına rağmen, onlar tam profesyonel takım oldukları için hiçbir maçı atlamadan rakiplerine saygı duyarak tam ciddiyetle oynadıklarını bilirler. Çünkü profesyonellik bunu gerektirir.

Sons of Snakes’i bir sonraki ESL Türkiye Şampiyonasında görebilecek miyiz?

LEGOO: Evet göreceksiniz.

Röportajı kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz, eklemek istediğiniz bir şey var mı?

LEGOO: Türkiye’de insanlar her konuda ve her sektörde sevdikleri hayranlık duydukları insanları eleştirmezler, sorgulamazlar; onlara diyeceğim sevdiğiniz, hayranı olduğunuz kişiler hata yaptığında onları desteklemeye, sevmeye devam edin. Ama mantık çerçevesinde düşünüp onlara bunu neden yaptığını sorun veya o kişinin o konuda haksız olduğunu ona söylemekten çekinmeyin. Röportaj için sizlere teşekkür ederim.