Dört Kameralı Telefonların Olayı Ne?

Geçtiğimiz yıl Apple’ın İPHONE X ile başlattığı kamera çılgınlığı aldı başını gidiyor. Apple’dan sonra bu trene katılan ve başı çeken Huawei, p20 PRO ile sektörün en iyi kamerasına sahip telefonunu yaptı. Bu hamlenin üzerine Samsung Dünya’nın ilk dört kameralı telefonu olan A9 2018‘i tanıttı. Bundan kısa bir süre sonra Huawei, Mate 20 PRO ile Samsung’un başlattığı akıma katıldı.

Artık telefon alırken hepimizin derdi kamera oluyor. Kamerası yetersiz bir telefona kimse para vermek istemiyor. Telefon üreticileri de bunun farkında ki her yıl daha absürt modeller satışa sunuluyor.

Dört kamera olayına geçmeden önce Apple’ın İphone X ile başlattığı iki kameraya bir göz atalım.

İlk defa İphone X ile karşımıza çıkan iki kameranın birincisi bildiğimiz normal kamera. O çok beğendiğimiz arka planı bulanıklaştıran efektleri ise esas oğlan olan ikinci kamera yapıyor. İkinci kameranın görevi ise derinlik ve doku efekti vermek.

Dört kameralı telefonlarda ise her bir kameranın farklı bir görevi var. Birincisi normal kamera, ikincisi derinlik ve doku efekti, üçüncüsü geniş açı ve dördüncüsü ise 2x optik zoom yapmamızı sağlayan kamera.