Space Soldiers’ın Majör Yolculuğu Kötü Bitti

PGL Avrupa Minörü'ne davet alarak katılan ve bu aşamada yer alan ilk Türk takımı olan temsilcimiz, grubunu lider tamamlamasına rağmen üst üste iki mağlubiyet alarak Ana Majör Elemesi'ne katılma hakkını kaybetti.

14958792_1139347896154156_1251643630_n

 

12 ekimde Space Soldiers’ın HellRaisers ile birlikte minöre davet aldığı açıklandığında heyecanlanmıştık. Space Soldiers takımların majör yolculuğunun ikinci ayağı olan bu turnuvaya katılan ilk Türk takımı olmuştu. 8 takımlı bu turnuvada ilk 2 sırayı alan takımlar Ana Majör Elemeleri’ne katılmaya hak kazanacaktı. Görev zordu evet, ancak Can “Xantares” Dörtkardeş ve takımımıza güveniyorduk.

GODSENT, LDLC ve ALTERNATE aTTaX ile birlikte A Grubu’na düşmüştük ve ilk maçımız Alman ekibi ALTERNATE aTTaX ileydi. Harita seçimlerinde akıllıca hareket etti Space Soldiers ve hem aTTaX hem de bu maçtan aldığımız 16-14’lük galibiyet sonrası eşleştiğimiz LDLC maçlarında Cobblestone oynandı. ESWC’de yarı finalde bizi üzen LDLC’yi bu kez 16-11’lik skorla geçerek grubu lider tamamlamayı ve yarı finale çıkmayı başarmıştık.

Yarı finalde B Grubu’nu ikinci bitiren HellRaisers ile eşleştik. İşler istediğimiz gibi gitmedi, gelin iyi biten grup aşamasının ardından oynadığımız maçlara detaylı bakalım.

Space Soldiers vs. HellRaisers
Kazanan: HellRaisers (0-2)
Haritalar: de_Nuke 4-11, 8-5 (12-16), de_Cobblestone 3-12, 10-4 (13-16)
MVP: Kirill “ANGE1” Karasiow

Harita seçimi esnasında HellRaisers’ın Nuke seçimi maçı kazanmak için üçüncü haritanın gerektiğini gösteriyordu zira Nuke, ekibimizin %25 ile son üç ayda en düşük galibiyet oranına sahip olduğu ve bu sürede en az oynadığı harita. Kendi seçimimizi kazanıp üçüncü haritada iyi bir oyun ortaya koyabilirdik ancak HR’nin Nuke tercihine -Mirage boşta olmasına rağmen- Cobblestone ile karşılık vererek işimizi zora soktuk. Cobblestone bizim en iyi haritamız ancak HellRaisers da son 3 ayda %65 ile en yüksek galibiyet oranına Cobblestone’da ulaşan bir ekip. Buna Mirage’da HellRaisers’ın iyi olmadığını da ekleyince Mirage’ı seçmemek bir hataydı diyebiliriz. Harita seçiminin sonucu üçüncü haritanın Mirage olmasıysa bizim için şanstı, ne yazık ki maçı üçüncü haritaya götüremedik.

Nuke haritasına CT tarafı olarak başladık. Aklımızdaki düşünce pistol roundu kazanıp yakalayacağımız erken avantaj ile bir sürprize imza atmaktı fakat gerek pistol gerek eco gerekse gunroundlarda başarı gösteremeyip 5-0 geriye düştük. Bu noktada Ahmet “paz” Karahoca A’da üç kill alıp ilk roundumuzu kazanmamızı sağladı.

İlk round galibiyetimizden sonra HellRaisers’ı bir roundda mağlup etmemiz için üç round kaybetmemiz gerekecekti. 8-1 gerideyken, önce takım oyunuyla gelen bir round, ardındansa paz’ın 1v2 durumda roundu kazanması farkı 5’e indirdi ve yarıyı en azından umutlanarak kapatmak için bir şans doğdu.

Ne yazık ki devrenin o ana kadarki bölümünde olduğu gibi 8-3’ten sonra da başarılı bir oyun ortaya koyamadık ve devre arasına 11-4 geride girdik. İkinci pistol roundu ve onu takip eden iki anti-eco roundu kazanmamız durumu 11-7’ye, harita galibiyetini ise hayalden zora getirdi.

Fakat terörist olarak Nuke’de bir seri yakalamayı başaramadık ve haritayı 16-12 kaybettik.

ss-hr-eu-minor-nuke

Cobblestone’a terörist olarak başladık ve ilk eli kazanmayı bildik. Sonraki roundda HellRaisers sınırlı parayla satın aldı ancak roundun son anlarında 2 oyuncumuza karşı 1 oyuncuları hayattaydı. Vladyslav “bondik” Nechyporchuk’un bu durumda iki oyuncumuzu da öldürmesi paramızı ve aynı zamanda özgüvenimizi sıfırladı.

Hem eco hem de full satın aldığımız roundlarda HellRaisers oyuncularının etkili oyunlarına karşılık veremeyerek kendimizi bir anda 7-1 geride bulduk.

7-1 gerideyken 4 AK47 alacak parayı biriktirmiştik ve o silahlardan biri Xantares’in elindeydi. Xantares, kendisinden bekleneni yaptı ve üç kill ile B’yi savunmasız hale getirdi. Skoru 7-2 yapmıştık ve en azından 9-6’lık bir ilk yarı skoru CT tarafımızın daha iyi olduğunu göz önünde bulundurursak haritayı kazanmamız için yeterli olabilirdi. Ancak gerek gruplarda da sorun olan hızlı ve sağlıklı iletişim gerekse HellRaisers oyuncularına karşı kaybettiğimiz 1’e 1 aim düelloları skoru 12-3’e getirdi.

Haritayı en azından uzatmaya götürmek için 12 round kazanmamız gerekirken heba edebileceğimiz maksimum 3 roundumuz vardı. Pistol roundu kazanarak ilk adımı attık. Alışık olduğumuz sağlam Space Soldiers savunması bir anda canlandı ve üst üste galibiyetlerle skoru 12-9’a getirdik.

12-9’da gelen HellRaisers molası sonraki eli kazanmamıza engel olamadıysa da skor 12-10 iken ANGE1’ın B savunmamız longdaki platforma odaklanmış haldeyken droptan sızarak aldığı üç kill roundu HR’ye getirdi.

Moralimizi bozmayarak sert savunmaya devam ettik, 3 round kazanarak durumu 13-13’e getirdik ancak 27. round sonun başlangıcı oldu. HR bu roundda B’ye başarılı şekilde bombayı kurdu, roundu kazandı ve hemen akıllıca bir mola alarak 28. roundun taktiğini tartışmaya başladı.

28. ve 29. roundlar HellRaisers galibiyetiyle sonuçlandı ve maçı 2-0 kaybederek turnuvanın mağluplar tarafına geçtik. Sonraki maçta alacağımız bir galibiyet, Ana Majör Elemeleri’ne bir maç uzakta olacağımız anlamına gelecekti fakat olası bir mağlubiyet hayallerin başka baharlara kalmasına sebep olacaktı.

ss-hr-pgl-eu-minor-cbble

Space Soldiers vs. Epsilon
Kazanan: Epsilon (0-2)
Haritalar: de_Cache 7-8, 3-8 (10-16), de_Dust2 7-8, 5-8 (12-16)
MVP: André “BARBARR” Möller

Mağluplar finalinde rakip kısa süre önce Joakim “disco doplan” Gidetun’u fnatic’e kaptıran İsveç ekibi Epsilon’du. Haritaların Cache, Dust2 ve Mirage olarak belirlenmesi ve Epsilon’un disco doplan yerine oynattığı Karl-William “kalle” Haraldsen ile oynama tecrübesi bulunmaması ekibimizi favori gösteriyordu. Harita tercihimizi Epsilon’un iyi olduğu Cobblestone yerine mecbur kalmadıkça oynamadıkları Dust2 olarak belirlemek mantıklı bir hamle olarak görülse de sonucu kötü oldu.

Minördeki kazanılan pistoldan sonraki eli kaybetme alışkanlığımız Cache’te de devam etti ve kendi ellerimizle Epsilon’a 3-1’lik avantaj verdik. Xantares’in iyi oyununun da yardımıyla 11. round sonunda rakibimizin haritasında 6-5 öne geçtik. İlk yarının kalan roundlarında tek galibiyet alabilsek de devre arasındaki 8-7’lik skor haritanın hala iki tarafa da gidebileceğini gösteriyordu.

İkinci pistol rounddaki mağlubiyetimiz para avantajını İsveç ekibine verdi ve Epsilon bu avantajı iyi değerlendirerek 11-7 ile 4 roundluk farkı yakaladı. Terörist olarak Cache’te Tugay “TuGuX” Keskin’in 1v3 durumda kazandığı round dahil çok az varlık gösterebildik ve haritadan 16-10 mağlup ayrıldık.ss-epsilon-pgl-eu-minor-cache

Dust2’ye terörist olarak başlarken haritayı kazanıp, üçüncü harita olan Mirage’da iyi bir oyun ortaya koymak istesek de William “draken” Dundin’in pistol roundda tamamı headshot olan dört killi ekibimizi sarstı. İsveçli AWPer sonraki roundlarda da ölüm yağdırmaya devam ederken draken ve takımının oyununa cevap veremeyerek kendimizi haritamızda 7-0 geride bulduk.

İlk yarının kalan roundlarında kendimize gelerek 7-0’lık skor dezavantajından devreye kadar farkı 1’e indirerek ikinci yarıya 8-7 geride başladık. Anti-terörist olarak pistol roundu ve onu takip eden anti-ecoları kazanarak durumu 10-8’e getirmeyi bildik. Engin “Ngin” Kor’un ikinci yarının ilk gunroundu olan 19. rounddaki dört killi farkı üçe çıkarırken Epsilon’un sonraki round için parası yeterli düzeyde değildi.

Eco durumdaki rakibimize karşı iyi bir oyun oynayarak roundu 3v1’e getirdik fakat Fredrik “REZ” Sterner düşen oyuncularımızdan aldığı m4a4 ile roundu kazanarak skoru 11-9 yaptı. Epsilon sonraki dört rounddan üçünü kazanırken biz de bir roundu hanemize yazmayı başardık ve skor 12-12’de eşitlendi.

Ekonomik avantaj Epsilon’daydı ve İsveç temsilcisi bu avantajı iyi kullanarak durumu 15-12’ye getirip maç puanı için oynamaya başladı. İki Famas, iki UMP ve bir Five-seveN satın alabilen takımımız sürpriz yapmaya çalışamadan Fredrik “freddieb” Buö iki açılış killi ile durumu 3v5’e getirdi ve bu avantajı değerlendiren Epsilon bir üst tura çıkarken Space Soldiers’ın majör hayaline son verdi.

ss-epsilon-pgl-eu-minor-dust2