Space Soldiers Röportajı: Takım Geleceği Hakkında

Space Soldiers Röportajı

Belki de en iyi oyuncumuz olan XANTARES ve Space Soldiers’ın kurucusu ve CEO’su olan Bünyamin Aydın ile takımın hedefleri ve gelecek planları hakkında röportaj yapıldı. Hemen Röportaja geçelim:

Bünyamin Bey ile başlayalım. Takımın kurucusu ve CEO’su olarak, Space Soldiers’ın hedeflerini ve vizyonunu açıklar mısınız?

Hedefimiz SpaceS’i bir dünya markası yapmak. Sadece bir eSpor takımı olarak kalmayı hedeflemiyoruz, ancak takım eSpor üzerine.

Sizce takımın şu anki durumu hedefine ulaşabilir mi? Eğer gerekliyse, hedeflerinize ulaşmak için ne tür değişiklikler yapılmalıdır?

Takım iki yıldır var ancak Space Soldiers’ı kurmadan bir yıl öncesinden beri bir hazırlık dönemimiz vardı. Yani organizasyonumuzun 3 yıldır var olduğunu söylenebilir. İlk hedefimiz en iyi 20 CS:GO takımı arasına girebilmekti. Şuan bu hedefe ulaştık ve o civardayız.

Son üç aydır, ciddi bir yönetim ekibi oluşturmaya çalışıyoruz. Bu yönetim ekibinde “Sosyal medya stratejimiz nasıl olacak, nasıl büyümeliyiz ve hangi oyunlara yatırım yapılmalı?” gibi sorularla uğraşıyorduk. Bu soruların karşılığı olarak, birkaç ay önce Dark Passage takımından Emre Kayır aramıza katıldı ve Fifa ikinci eSpor’umuz haline geldi. Aynı zamanda kısa, orta ve uzun zaman içinde nerede olmamız gerektiği gibi hedeflerimizi belirliyoruz.

Onun dışında, yeni Space Soldiers formaları 2017’de gelecek. Yeni formalarımızı her yıl dünya standartlarına göre tasarlıyoruz, ancak şimdi farklı bir şey yaparak eşofmandan tutun şapkalara kadar daha uzun süre dayanacak şekilde ayarlayacağız. Bu CS:GO’da bir ilk olacak. E-Sporu herkesle tanıştırmak istiyoruz ve farkımız, sadece bir eSpor markası değil, aynı zamanda bir moda markası olmak.

Space Soldiers için slogan “Yeni jenerasyonun dijital sporcuları” olacak. SpaceS bizim için bu anlama geliyor. Hedeflerimizden biri tüm dünyayı birleştirmek. Bu adımızın neden Space Soldiers olduğunu açıklıyor. O herhangi bir ülkeye ait değil ancak Türkiye’de doğdu.

Hep Space Soldiers’ın nereden geldiğini merak etmişimdir. Hiç böyle düşünmemiştim. Şimdi çok anlamlı olduğunu görüyorum. Bunu okuyunca bir çok hayranınız beğenecektir.

Evet, Türk markasıyız ancak İngiltere, Almanya ve Güney Kore’den bize katılanlar olabilir.

Takımın bu başarılara ulaştığını söyleyebilir miyiz? Son başarınız sayesinde Space Soldiers çok daha popüler. Son aylarda büyük turnuvalar kazandınız, bu başarılar hedefinize ulaşmada yardımcı oluyor mu?

Başarının ofiste başladığını söylemeliyim. Hazırlıklı, senkronize ve disiplinli olmadan başarılı olamayız. “Biz” derken sadece oyuncuları değil, tüm ekibi kastediyorum. Öncelikle bütün bir takım olarak başarılı olmalıyız. Daha sonra popüleritemiz artacaktır.

Majörlere hazırlanma aşamasında, yerel turnuvalar bulmak zor denilebilir mi?

Evet.

Sponsorluklar ile ilgili durumunuz nedir?

Çok fazla sponsorluk teklifi geliyor, ancak biz büyük partnerler ile çalışmayı tercih ediyoruz. Ekipman sponsorlukları gibi küçük işlerle ilgilenmiyoruz. Bunlardan çok teklif var ancak ekipman fiyatları bizim için büyük bir sıkıntı değil. Önceliğimiz sosyal medya stratejisi ve yönetim.

Küreselleşme hakkında konuşalım. Sosyal medyada Space Soldiers, ikinci dil olarak İngilizce’yi kullanmaya başladı. Bu küreselleşme planınızın bir parçası mı?

Hem yerel hem de küresel olmak istiyoruz. Öncelikli olarak Türk topluluğunu düşünüyoruz ve yabancıların Türk takımının başarısını görmesini istiyoruz. Bir Türk takımının dünya sıralamasında ilk 20’ye girebileceğini ispatladık. Bunu yabancıların bize saygı duyması için yapıyoruz.

Bildiğiniz gibi Beşiktaş ve Fenerbahçe takımlarının League of Legends takımları var ve Galatasaray da LoL takımı kurmak için hazırlanıyor. Eğer bu üç dev spor kulübü CS:GO takımı kurmaya karar verirlerse, bunun üzerine ne yaparsınız? Onlarla işbirliği yapmaya istekli olur musunuz?

İlk olarak, umarım bu takımlar CS:GO ya yatırım yaparlar. Dev takımların yatırımı, bu sektöre çok katkı sağlar. Eğer bize ulaşırlarsa, memnuniyetle rehberlik yaparız. Bu işbirliği takım bazlı olmak zorunda değil. Onlara ilerlemesi için fikir verebiliriz. Ayrıca onlardan hiçbir şey beklemiyoruz çünkü Türkiye bu konuda gelişecek.

Sayın Bünyamin Aydın, sözü XANTARES’e yöneltmeden önce, söylemek istediğiniz herhangi bir şey var mı?

Dünyaya güzel bir mesaj yaymak istiyoruz çünkü dünya kötü şeylerle dolu. Tüm projelerimiz Türk eSpor takımının dünya çapında başarılı olması üzerine.

Teşekkürler. XANTARES ile devam edelim. Her şeyden önce, CS:GO hikayeni başından anlatabilir misin?

CS hikayem herkesinki gibi, arkadaşlarım bana oyunu tanıttığında başladı. İlk başta sadece eğlencesine oynadım, ancak devam ettikçe oyunun rekabetçi ve takımsal yani beni bağımlı yaptı. Profesyonel kariyerim arkadaşlarımla takım kurduğumuzda, 2010’da başladı.

Uzun bir süre sonra emekli olacaksın. Hangi başarılarınla, nasıl anılmayı istersin?

Cevabım kısa ve net. Daha önce yapılmamış her şeyi başarmak isterim.

Çoğu Avrupa takımları ile kıyaslandığında, Türkiye’deki internet hızı oldukça düşük. Bu takımınızı nasıl etkiliyor?

Teknolojik gelişmeler sayesinde durumun önceki yıllardan çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Fakat bu CS:GO gibi hızlı düşünülmesi zorunlu olan bir oyun için yeterli değil. Türkiye ile Avrupa arasındaki fark şuan çok fazla. Örneğin, biz 40 civarında ping alırken rakiplerimiz 5 pinge kadar alabiliyor.

Bu probleme rağmen, oyun içi istatistiklerin en iyi takımların oyuncularına çok yakın, hatta daha iyi. Takımının stratejisi senin frag’lerine mi bağlı?

Bu yanlış bir kanı. Space Soldiers olarak, takım çalışmamız ve oyun anlayaşımız çok farklı bir seviyede. İtiraf etmeliyim ki oyun dinamiklerine ve stratejilerine bağlı bilgi eksikliğimiz beni güldürüyor.

Takım arkadaşlarından TuGuX ve ngiN’in Almanya’da doğması anlaşma sorununa yol açıyor mu?

Hiçbirinin dil ile ilgili bir problemi yok. Almanya’da doğmalarının yanında, Türkçeleri gayet akıcı.

Space Soldiers

Fakat ana dilleri Almanca. Bu bazen komik yanlış anlaşılmalara yol açıyor mu?

Train haritasında “Çatı Altı” diye bir bölge var. Engin ve Tugay sürekli “Çatal Altı” diyor.

Başka profesyonel takımlar ile arkadaşlığınız var mı? Tarık ilk akla gelenlerden.

Bir çok profesyonel oyuncuyla arkadaşım, Tarık dahil.

Röportajı bitirmeden önce, bir profesyonel oyuncu olarak, genç oyuncuların profesyonel olması için bir tavsiye verir misiniz?

Dengeli bir beslenme düzeni önemli. İyi uyumak, disiplinli olmak, olabildiğince sıkı çalışmak yapmak zorunda olduğunuz şeyler.

Röportaj için teşekkür eder, ilerki turnuvalarda iyi şanslar dilerim.


Çeviri ThatsGameBro.Com tarafından yapılmıştır, orjinal yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Bazı yerler kesilmiştir. Kaynak belirtmeden alıntı yapmayınız.