Salgın Konulu Oyunlar – Virüs Temalı 4 Oyun

Koronavirüs yayılmaya ve insanlığa karşı tehdidini sürdürmeye devam ederken, aklınızı kısa bir süreliğine de olsa iç karartan gündemden uzaklaştırıp hastalık ve salgın temalarının oyunlarda nasıl yer bulduğunu gösteren bir liste hazırladık.

1- Plague Inc

Salgın hastalık söz konusu olduğunda aklımıza gelen oyunların başını çeken Plague Inc, tamamen bir hastalık yaratmak ve bunu yaymak üzerine kurulu bir simülasyon oyunu. Oynadığınızda hastalıkların yayılma biçimlerine dair daha fazla fikrinizin olmasına sebep olabilecek kadar da bilgilendirme potansiyeline aynı zamanda. Oyunda amacınız, bir hastalık ortaya çıkartmak ve tedavisinden önce bu hastalığı yayarak insanlığı yok etmek. Plague Inc, şu anda Korona salgınından dolayı Çin’de yasaklanmış durumda.

2- Last of Us

Her oyuncunun kendi çocuğu gibi sevdiği bu oyun, salgın temasını en duygularımıza dokunacak şekilde işleyen, adeta güçlü atmosferinden dolayı havada salgının kokusunu alabileceğiniz oyunlardan biridir. Ellie ve Joel’in zombi salgınında nasıl birbirine bağlandıklarını, nasıl hayatta kalmaya çalıştığını Last of Us’ta deneyimleyebilirsiniz.

3- A Plague Tale

2019‘un sürpriz oyunlarından biri olan A Plague Tale, bir veba salgınını tüm çaresizliğiyle hissettiriyor size. Ayrıca veba temasını da farelerle çok başarılı bir şekilde mekaniklerine yediriyor. Oyun, çok başarılı atmosferiyle bir salgının tüm yıkıcılığını gözler önüne seriyor.

4-Tom Clancy’s The Division

Amerika ve Rusya’nın saklamış olduğu Smallpox isimli ölümcül bir virüsün Amerikan dolarlarının üzerine serpiştirilmesi bu oyunun ana konusu. Tam da Kara Cuma gibi bir alışveriş çılgınlığına denk gelen virüs, büyük bir hızla yayılıyor.

4- Left 4 Dead

Çok büyük kitlelere hitap etmiş ve hala da etmekte olan, her oyuncunun daha doğarken eline alıp oynadığı Left 4 Dead, zombi salgınını en eğlenceli şekilde işleyen bir oyundur aynı zamanda. Arkadaşlarınızla birlikte zombilere karşı hayatta kalmaya çalıştığınız çok eğlenceli bir oyun deneyimi sunar.

Peki, Koronavirüs’ten korunmak için ne yapmalı

Gittikçe ciddiyeti büyüyen bu hastalık, alınan önlemler nedeniyle sürekli olarak daha büyük panik yaratıyor ve panik nihayetinde hastalıktan daha zararlı bir şey olan kaos ortamını doğuruyor. Öncelikle tüm eylemlerin Covid-19’a önlem amacı taşıdığını aklınızdan çıkarmamalı ve siz de

  • ellerinizi sık ve düzenli yıkayarak
  • dezenfektan ve benzeri ürünleri yanınızda bulundurarak
  • insanlarla, tanıdıklarınızla selamlaşırken temastan kaçınırsanız
  • ellerinizin temiz olduğundan emin değilseniz yüzünüze, ağzınıza, burnunuza değdirmezseniz
  • yediğiniz meyve ve sebzeleri tüketmeden önce güzelce yıkarsanız
  • odanızı ve kapalı alanları sık sık havalandırmaya özen gösterirseniz
  • bağışıklık sisteminizi güçlendirmek adına sağlıklı ve dengeli beslenirseniz
  • öksürme, hapşırma sırasında ağız ve burnunuzu mendil veya dirseğinizin iç kısmıyla kapatırsanız kendi kişisel önleminizi alabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin.
Adınızı girin