NaVi, BIG Takımını Hüsrana Uğrattı

Natus Vincere, BIG takımını 3-1’lik bir skorla yenerek 2018 ESL One Cologne şampiyonluğunu kazandı.

Taraftar desteğini arkasına alan BIG, yarı finalde sergilemiş olduğu ve zevk veren güzel oyunuyla FaZe takımını 2-1 yenerek finale yükseldi. Bir diğer yarı final maçı olan NaVi-Astralis karşılaşması ise büyük bir çekişme ile geçeceği biliniyordu. Birbirine yakın olan skorlar ile tamamlanan haritalar sonucu NaVi, Astralis takımını mağlup ederek finale yükseldi.

Final karşılaşmasında artık takımlar belirlendi. NaVi ve BIG arasında gerçekleşecek olan büyük final karşılaşması BO5 üzerinden oynandı. Overpass, Dust 2, Train, Inferno, Nuke gibi haritaların seçildiği final karşılaşması sonucunda 4 harita şampiyonu belirlemede yeterli oldu.

Ukrayna temsilcisi NaVi, ilk haritayı Overpass olarak seçti. Overpass haritasının ilk yarısında karşılaşma çekişmeli geçti. İkinci yarı NaVi ekibinin üst üste 4 round kazanmasıyla devam etti. Skoru 12-7’ye getiren NaVi, ilk haritanın kazananı olmaya yaklaştı. BIG takımının geri dönüş çabaları yetersiz kalınca ilk haritayı 16-10 NaVi ekibi kazandı.

İkinci harita ise BIG takımının seçmiş olduğu Dust 2 ile başladı. NaVi, Panzerlere karşı ilk yarıyı başa baş götürdü ve ilk harita 8-7 NaVi‘nin üstünlüğü ile tamamlandı. Sergiledikleri güzel oyunu şampiyonluk ile taçlandırmak isteyen BIG takımının artık karşılık vermesi gerekiyordu ve öyle de oldu. Pistol roundunun kazanılmasıyla öz güveni tekrar yerine gelen BIG, NaVi takımının geri dönmesine izin vermeyerek haritayı 16-11 kazandı ve durumu 1-1’e getirdi.

Üçüncü maç ise Train haritasıyla başladı. İlk yarıların çekişmeli ve başa baş gitmesiyle devam eden final karşılaşması, Train haritasında da devam etti. Diğer haritalarda olduğu gibi ilk yarı 8-7 bitti ve BIG takımının önderliğinde tamamlandı. İkinci yarının kontrolünü eline alan NaVi, üstünlüğü sağlayarak ve üst üste 9 round kazanarak haritayı 16-10 kazandı ve durumu 2-1’e getirdi.

Final karşılaşmasının 4. haritası olan ve BIG takımı için devam mı, tamam mı karşılaşması Inferno haritasında gerçekleşti. Diğer tüm haritalar gibi bu haritanın ilk yarısı da 8-7 bitti ve NaVi takımı ikinci yarıya önde girdi. İkinci yarının başlamasıyla üst üste 6 round kazanan NaVi, skoru 14-7’ye getirerek adeta maçı kopardı. BIG takımı artık teslim olmaya yakındı ve Ukrayna temsilci geriye kalan roundları kazanarak 4. haritayı 16-8 kazanarak BIG takımını büyük bir hüsrana uğrattı. Tüm izleyiciler ve Alman taraftarlardan geçerli not alan BIG ekibi, sergiledikleri güzel oyunu şampiyonluk ile taçlandıramadı.

Evine şampiyon olarak dönen NaVi takımında Aleksandr ”s1mple” Kostyliev turnuvanın en değerli oyuncusu seçildi ve bir takım açıklamalarda bulunan s1mple, ”Takım olarak yaptığımız çalışmalardan gurur ve mutluluk duyuyorum.” diyerek şampiyonluğunu ve kazandığı MVP ödülünü bu sözlerle açıkladı.