Mount & Blade II: Bannerlord Nasıldı?

Gaming Istanbul 2020 fuarının en göze çarpan standı kesinlikle Mount & Blade II: Bannerlord’a aitti. Yıllardır beklediğimiz oyunu ilk defa deneyimleme fırsatı sonunda yakalayabilmiş olduk. Single-player modu kapalı olsa da multi-player modunu denememize izin verdiler.

Gerçekten 8 yıllık bir oyunmuş gibi mi duruyor?

28 Eylül 2012 tarihinde duyurulan Bannerlord, yıllardır geliştiriliyor. Kendi oyun motorlarını yapmaları gerçekten gurur verici olsa da oyunun çıkışını geciktirmesine değdi mi emin olamadık. Bannerlord, oynanış anlamında tam da beklediğimiz gibi olmuş. Animasyonlar olsun, mekanikler olsun çok daha oturaklı ve akıcı olmuş. Grafikler beklediğimizden çok daha iyi duruyor. Cidden hoş gözüküyordu. Optimizasyonla çok uğraştıklarını biliyoruz, ne derece başarılı oldular bilmiyoruz ama oyun motorlarını gayet güzel yapmışlar gibi duruyor.  Bu arada ölüm animasyonları çok güzel olmuş. Ata zarar verdiğinizde takla atarak yumuşakça düşüyor. Fizik motoru da gayet başarılı. Kesinlikle ilk oyunun gelişmiş hali, ancak 2015-2016 gibi çıksa çok daha tatmin edici olabilirdi sanki.

Dev bir Triple A oyun olan Red Dead Redemption 2 de 8 yılda geliştirildi. Sayısız animasyonlar, görevler ve seslendirmelere sahip. Playstation 4 ve Xbox One gibi kaç yıllık konsollarda olağanüstü bir grafik sunuyor. Elbette ki Rockstar Games ile Taleworlds Entertainment’ı karşılaştırmak adil olmaz. Ancak proje geliştirme başarısı olarak Bannerlord nasıl duruyor, sizlere anlatmak istedik.

Yenilenen oynanış yapısıyla, boyut kazanan karakteriyle harika bir oyun olan yeni God of war oyunu da 5 yılda geliştirildi.

Ortalama Triple A oyunları 3-4 yılda geliştiriliyor. 5-6 yıl, yüksek bütçeli Triple A oyunlar için bile çok uzun bir süre. Çünkü konsolların ömrü bile 7 yıl. Yani 8 yıl çok çok uzun bir süre. Gereğinden çok fazla bir süredir geliştiriliyor. Bannerlord duyurulduğunda PS4 daha çıkmamıştı. Bannerlord beta olarak çıkmak üzere ve PS5 geliyor artık. Yani Taleworlds neredeyse koca bir konsol neslini es geçiyor.

Neden bu kadar uzun sürdü?

Çeşitli açıklamalar var elbette. Bannerlord’u içlerine iyice sinene dek yapmaya devam edeceklerini söylemişlerdi. Beğenmedikleri kısımları tekrar tekrar baştan yapıp durdular. Her şeyi kendileri geliştirmeye, kendileri yapmaya çalıştılar. Haliyle bu durum sürekli oyunu geciktirmeye devam etti. Peki neden bu kadar erken duyurdular? Bilmiyoruz. Şirketle ilgili bir durum olsa gerek ancak kendileri de oyunu çok erken duyurduklarını itiraf ediyorlar. Bannerlord’u 1-2 sene önce duyursalar çok daha iyi olurdu.

Mount & Blade II: Bannerlord erken erişim(early access) olarak Mart ayında geliyor. Bu kadar yıl beklediğimiz halde beta olarak çıkması bazı oyuncuları kızdırsa da aslında çok mantıklı bir karar. Oyuncuların geri dönüşlerine göre oyunu geliştirmeye devam edecekler. Ayrıca bir yandan da gönüllü modcular tarafından oyuna modlar yapılmaya başlanacak. Game of Thrones’dan Lord of the Rings’e kadar her şeyin modu olacağına eminiz. Bakalım neler neler olacak?

Peki oyun ne zaman tam sürüme ulaşır? Bu sorumuza ise “hazır olduğunda” cevabını aldık. 2020’nin sonlarına doğru tam sürümüne ulaşmasını bekliyoruz.

Mount & Blade II: Bannerlord Kaç Lira Olacak?

Gaming Istanbul’da yetkililere fiyat hakkında sorular sorduğumuzda çıkınca görürsünüz cevabını aldık. Kısaca bilmiyoruz dediler. Fiyatın 100 lira civarında olacağını düşünüyoruz. Fiyatı ne zaman belli olur sorumuza da cevap vermekten kaçındılar. Herhangi bir ön-sipariş(pre-order) söz konusu değil gibi duruyor. İstesek de yapamıyoruz gibi. Mart ayında oyunun fiyatı açıklanır açıklanmaz muhtemelen satışa çıkmış olacaktır.

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin.
Adınızı girin