Mirliva: “Team Bosphorus olarak Fortnite takımı kurabiliriz”

Twitch Türkiye’nin sevilen yayıncılarından olan Yusuf Aydın namı diğer mirliva ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Yusuf “Mirliva” Aydın, 28 yaşında ve Antalya’lı. İstanbul’da yaşayan Mirliva Twitch’de pubg, fortnite başta olmak üzere bir çok oyunda canlı yayınlar yapıyor. Ülkemizi PUBG turnuvasında Team bosphorus takımı ile de temsil etti. Mirliva’nın canlı yayınlarını buradaki linke tıklayarak takip edebilir/izleyebilirsiniz.

Yusuf Aydın ile gerçekleştirdiğimiz röportajı aşağıdan okuyabilirsiniz.

Mirliva Röportajı

That’s Game Bro: Merhabalar, Twitch canlı yayınlarına nasıl başlama kararı aldınız?

Yusuf Aydın: Merhabalar, YouTube’a video yaptığım zamanlarda takipçilerim canlı yayın denememi de rica ettiler. Ben de onları kırmayıp Twitch’te deneme yayınlarına başlamıştım.

That’s Game Bro: Team Bosphorus’u nasıl kurdunuz, PUBG turnuvası sizin twich ortamında tanınmanızı kolaylaştırdı mı?

Yusuf Aydın: Zaten birbirini tanıyan ve PUBG oynayan 4 arkadaş yayıncıydık. Kurulum ve isim bulma aşaması beş dakikada oldu bitti diyebiliriz. Kesinlikle tanınma olarak hepimize katkısı oldu. Özellikle ben twitch kanalımın bir anda patlamasını PUBG turnuvasına borçluyum.

That’s Game Bro: Team Bosphorus ile büyük ihtimalle ilk kez espor turnuvasına katıldınız. Espor turnuvaları hakkında düşünceleriniz nedir?

Yusuf Aydın: Aslında Battlefield 3 ve Battlefield 4 zamanlarında ESL turnuvalarına katılıp takımca Avrupa İkinciliğimiz vardı. Tabii ki LAN turnuvaya ilk katılışım PUBG turnuvası ile oldu. Espor turnuvaları oyuncuları ve oyunseverleri bir araya getiren, artık ülkemizde de sık sık düzenlenmesini istediğim oldukça zevkli oluşumlardır.
Team Bosphorus
That’s Game Bro: Sizce PUBG, Fortnite vb. Battle Royale tarzı oyunlarndan espor olur mu?

Yusuf Aydın: Açıkçası ben olmaması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü işin içine şans faktörü girdiği zaman ne kadar iyi oyuncu olursanız olun maalesef şans sizin yanınızda olmazsa istediğiniz dereceyi almanız neredeyse imkansızlaşıyor. Bir çok turnuvada güvenli alana gireceğiz diye canımız çıktı ve ölmüştük.

That’s Game Bro: İyi ki yayıncı olmuşum dediğiniz bir olay/an var mı ?

Yusuf Aydın: Aslında her eğlenceli geçen yayından sonra bunu kendime söylüyorum. Çünkü gerçekten çok keyifli bir iş yapıyoruz. Bizim kafadan yüzlerce insanı aynı yere toplayıp muhabbet edip birlikte oyun oynuyoruz. Bu gerçekten çok güzel bir olay.

That’s Game Bro: Twitch’te yayın yapacak yeni genç insanlara tavsiyeleriniz nedir? Hikaye tabanlı oyunları mı oynasınlar yoksa gündemdeki oyunları mı?

Yusuf Aydın: Açıkçası şu anda Twitch inanılmaz bir rekabet ortamına sahip. İzleyici kitlesi genelde sadık oluyor ve sevdiği yayıncının dışında diğer kanalları pek incelemiyor. O yüzden yeni başlayan arkadaşların ön plana çıkması çok uzun zaman alabiliyor veya hiç çıkamıyorlar. Bence gündemdeki oyunları da hiç kimsenin oynamadığı oyunları da yayınlarda deneyip seyirci sayısına bakarak yola devam edebilirler. Yayın saatlerini düzgün seçerlerse seyirci sayısını arttırmaları da daha kolay olabilir.

That’s Game Bro: Dünyadaki Twtich ortamı ile Türkiye’deki Twitch ortamını karşılaştırırsanız Türkiye’de olmasını istediğini özellik nedir?

Yusuf Aydın: Daha saygılı, daha az küfrün edildiği, daha çok eğlenebileceğimiz bir ortam olsun isterim.

That’s Game Bro: Yayın ve oyunlarda unutamadığınız bir anınız var mı?

Yusuf Aydın: Doğum günü yayınım da arkadaşım pasta yaptırıp gelmişti. Bilgisayarın başında mumları üfledim ve üflediğime pişman olmuştum. Pastanın üzeri toz çikolata ile kaplıymış. Monitörü, klavyeyi, mouse’u falan temizlemek baya zamanımı almıştı 😀

That’s Game Bro: Fortnite ücretsiz olması ile PUBG’yi sollamış durumda. Sizce bunun sebebi sadece ücretsiz olması mı yoksa oyuncular artık PUBG’nin hatalarından bıktığı için mi Fortnite’a geçiyor?

Yusuf Aydın: Bence soru cevabı da barındırıyor. Ücretsiz bir oyun tabii ki daha çok kişiye ulaşabilme konusunda başarılı olacaktır buna şüphe yok. Ancak PUBG’nin uzun zamandır düzeltilmeyen bug’ları, server sorunları ben dahil çoğu oyuncuyu kendinden soğuttu. Ayrıca Fortnite daha hızlı ve eğlenceye yönelik bir oyun olduğu için kendine büyük bir kitle edindi.

That’s Game Bro: Fortnite’in yapımcısı Epic Games yaptığı açıklama ile 2018-2019 sezonunda düzenlenecek olan turnuvalar da toplam 100.000.000$ ödül vereceğini açıkladı. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ve sizde bu turnuvalara bir takım kurarak katılacak mısınız?

Yusuf Aydın: Bu denli büyük bir ödül havuzunun olması gerçekten heyecan verici. Henüz profesyonel takımlar da büyük turnuvalarda boy göstermedi. Ben de nasıl bir gidişat olacağını merak ediyorum. Belki Team Bosphorus olarak ileri de biz de bir Fortnite takımı kurabiliriz.

That’s Game Bro: Eğer Twitch’i bırakmak zorunda kalsaydınız hangi mesleği yapmak isterdiniz?

Yusuf Aydın: Oyunlarla veya bilgisayarla iç içe olabileceğim bir mesleği yapmak isterdim.

That’s Game Bro: Röportajımızı kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz, eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Yusuf Aydın: Ben teşekkür ederim. Eğlenceli bir röportaj oldu. That’s Game Bro okuyucularına selamlar. Herkese iyi oyunlar!