ESL Türkiye Şampiyonası 2020 Detayları

Türk CS:GO arenasının en önemli ligi kabul edilen ESL Türkiye Şampiyonası 7 martta başlıyor. Ligde mücadele edecek takımlar, lig takvimi, format ve diğer her şey belirlendi.

Bu sezon ilk defa 4 elemeli sistem oynandı, böylece takımların yükselme olasılığı şansa bırakılmamış oldu. Elemelere sadece ESEA Premium sahibi takımlar katılabildi. Elemelerde yarı finale kadar BO1, yarı finalde BO3 olarak oynanan bir elimination sistemi izledik. Her elemede finale kalan 2 takım lige yükseldi ve toplam 8 takımımız belirlenmiş oldu.

Elemelerin kazananlarını 7 nisanda başlayan 7 haftalık bir lig süreci bekleyecek. Her hafta eşleşen takımlar 2 farklı haritada mücadele edecek. Harita puanları birbirinden bağımsız verilecek. Puan sistemi şöyle:

  • Kazanan: 3 Puan
  • Overtime’da kazanan: 2 Puan
  • Overtime’da kaybeden: 1 Puan
  • Kaybeden: 0 Puan

Yani her takım bir haftada potansiyel olarak 6 puan kazanabilecek. Gruplar 19 Nisan’da bitmiş olacak. Lig süreci sonunda ilk dörde kalan takımlar playofflara yükselecek.

Playoff’larda lig sürecinin birincisi dördüncüsüyle, ikincisi üçüncüsüyle yarı final oynayacak ve kazananlar finalde şampiyonluk için yarışacak. Bu sezon önceki sezonlardan farklı olarak şampiyon takım ESL Pro Tour’a katılacak. Bu sezonun daha fazla organizasyon yatırımı almasının sebebi de tam olarak bu. Pro Tour’un ne olduğunu ve nasıl katılınacağını ESL Türkiye’nin resmi videosunu izleyebilirsiniz.

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin.
Adınızı girin