E Spor, 2024 Olimpiyatlarına Katılabilir

espor-olimpiyat_640x360

E spor 2024 Olimpiyat oyunlarına katılabilir. Bu konuyla ilgili Paris Komitesi, Uluslararası Olimpiyat komitesi ve E spor temsilcileriyle görüşmelere başladı.

E spor oyunları 2016 yılında toplam 400 milyon Euro gelir elde etti ve 320 milyon kitleye hitap ediyor. Ayrıca E spor oyunlarının 2020 ve 2022 Asya oyunlarına katılması kesinleşti.

Paris Komitesi Eş Başkanı Tony Estanguet yaptığı açıklamada:

”E spor’a ön yargılı yaklaşarak direk olumsuz karar vermemeliyiz. Şu anda e spor ciddi sayılara hitap ediyor. E sporu olimpiyatlara dahil ederek gençlerin ilgisini çekebiliriz. Bu konu hakkında derin bir inceleme, araştırma yaptıktan sonra net kararımızı vereceğiz.” dedi.

Eş Başkanın açıklamasına bakarak anlayabiliriz ki e spor’da ki oyunlar incelendikten sonra 2024 olimpiyatlarına katılacağı kesinleşecek. Olimpiyattaki spor oyunlarının geneli fiziksel güce dayansa da satranç fiziksel güç değil zeka, sakinlik, mantalite içeriyor. E spor oyunları da fiziksel güce dayanmasa da refleksler, el göz koordinasyonu önemli bir rol oynuyor. Bu mantığa göre de incelemenin ardından e sporun 2024’de yer alması bekleniyor.

Ayrıca 11 Temmuz’da IOC‘nin Lozan’daki genel merkezinde yapılan toplantıda 2024 olimpiyatlarının Paris’te yapılacağı teklif üzerine oy birliği ile kabul edilmişti. Daha önce Paris şehri Olimpiyat oyunlarına 2 defa 1900 ve 1924 yıllarında ev sahipliği yapmıştı

E Spor’da 2020’ye Kadar Ne Kadarlık Bir Büyüme Bekleniyor ?

  Gelir (EURO)               Ulaşılan Kitle Sayısı (Milyon)