CSGO Wallbang Noktaları

Yazıya ilk olarak bilmeyen arkadaşlar için Wallbang’in ne olduğunu anlatarak başlayalım. CS:GO oyununda wallbang, duvarın arkasındaki birisini vurmaktır. Wallbang atmak her ne kadar şans işi gibi gözüküyor olsa da bilgi, içgüdü, tahmin ve analize dayalıdır. İçgüdü, analiz ve tahmin yapabilmek için oyunda tecrübeli olmak gerekiyor dolayısıyla bunları anlatacak bir durum yok. Ancak wallbang atmanın bir diğer sırrı ise bilgi, yani bu yazıda sizlere Dust2 haritasındaki belirli wallbang noktalarını göstereceğim. Böylece rakibinizi görmeden kill alıp kendinize hile denmesini sağlayabilirsiniz.

AWP gibi keskin nişancı tüfeği ile duvar arkası pozisyonda bile headshot yemek ölümcüldür. Rehberdeki ekran alıntılarında, headshot wallbang’leri işaretlidir. Eğer aiminizi kafanın altına kaydırırsanız SMG veya tabancalarda ya hiç, ya da çok az hasar verebilirsiniz. Yani AWP, AK-47,M4 gibi bir silah kullanmıyorsanız ya wallbang atmayı denemeyin, yada elinizdeki silah duvarı delebiliyorsa tam işaretlediğim noktaya, yani kafa hizasına sıkın.

CS:GO Wallbang Noktaları

» Görsellerin üzerine tıklayıp büyülterek hangi noktaya ateş edeceğinizi inceleyebilirsiniz.

# T-Spawn Wallbang’leri

Bu wallbang’ler, CT tarafının kendini T-Spawn’a göstermeden direk olarak kill almasını sağlayabilir. Bir terörist AWP’sini öldürmek takımı rahatlatır ve böylece round’a 1-0 önde başlarsınız. Resimlerde göstermiş olduğumuz wallbang’ler teröristlerin en sık durdukları klasik noktalardır. Teröristin eğilmesine veya ayakta durmasına göre öldürebilir veya canını 25 civarında bırakabilirsiniz. Bu yüzden 2. resimde iki tane yer işaretledik. Standing: Ayakta iken. Crouching: Çömeliyorken.

Resim 1: Bu köşeye gidin ve sabit kalın.
Resim 2: İşaretli yerlere ateş edin.

T-Spawn’da sol tarafta duran kişi için olan bir wallbang ise şu şekildedir: (Resimlere dikkatli bakın, tam olarak gösterilen yerde durmazsanız mermi yanlış yere gidebilir)

Resim 3: Arabanın kapılarının arasına gidin.
Resim 4: Gösterildiği yere nişan alın.

# Elevator Wallbang’i

CT Spawndan çıkınca 6. resimde de gördüğünüz gibi köşede kalan bölgeye Elevator deniyor. Bu bölge, CT’lerin sıkça saklandığı ve bomba alanındaki Terörist takımı için çok tehlikeli olan bir bölgedir. Siz Short tarafına veya Long’a bakarken aniden rakip Elevator’da saklandığı için CT Spawn’dan çıkıp büyük zararlar verebilir. Fakat hem Long hem Short ile uğraşırken bir yandan CT Spawn ile uğraşmak oldukça zordur. Bu gibi durumlar için, Elevator wallbang’i ile şansınızı deneyebilirsiniz. Fakat bu wallbang, duvar çok kalın olduğu için AWP’ye uygundur.

Resim 5: Kendinizi bu noktaya yaslayın.
Dust2 Elevator Wallbang
Resim 6: İşaretli noktaya ateş edin.

 

# Tünel ve Köşe Wallbang’leri

Teröristlerin tünelden geldiklerini biliyorsanız fakat B’nin dışında kalmışsanız bu wallbang noktası size yardımcı olabilir. Bu wallbang sayesinde tünelden çıkan düşmanları öldürebilir veya köşedeki rakiba headshot atabilirsiniz. İşaretli noktaya ya AWP ile sıkmanız, veya AK-47, M4A4 gibi bir silah ile spray yapmanız önerilir. Tünel çıkışına spray yapmak neredeyse tüm teröristlere hasar verebilir ve öldürebilir. Sol taraftaki nokta tünel sağdaki ise köşedir. Resmin üzerine tıklayarak büyük bir şekilde bakabilirsiniz.

Resim 7: İki varil arasına yaslanın.  
Resim 8: İki noktadan birine nişan alın.

# Long Kapısı Wallbang’leri

Kapının arkasına saklanan düşman büyük bir tehlike yaratır. Yanına gidip vurmaya çalıştığınızda kafanıza mermiyi yiyebilirsiniz. Burada yapılacak en uygun yöntem işaretli noktayı taramaktır. Başka açılardan da aynı işlevi yapabilirsiniz ancak en uygunu ve en fazla hasar verme olasılığı olan pozisyon budur ve birbiri arkasına sıkışmış olan rakipleri böyle vurabilirsiniz.

Resim 9: İşaretli noktaya nişan alın.
Resim 10: Ateş ettikten sonraki sonuç.

# Mavi Konteyner Wallbang’i

Konteyner, Teröristlerin saklanabileceği başka bir yerdir. Flash olmadan karşısına çıkmak tehlikeli olabilir. Bu durumda AWP’niz varsa görseldeki yere ateş edebilirsiniz. Bu rakibi ya öldürecektir, ya da korkup oradan ayrılmasını sağlayacaktır. Ancak konteyner arkasında küçük bir tümsek var. Rakibiniz tümsek bölgesindeyse vücudundan hasar alır ve bu 57 hasar verir.

Resim 11: Beyaz çıkartmanın altına nişan alın.
Resim 12: Sonuç.

# Araba Kutusu Wallbang’i

Teröristler Bomba Alanı B’ye yerleşmişlerse, araba tarafına büyük ihtimalle biri geçmiştir ve bu düşman size büyük bir zorluk çıkarabilir. Çünkü platform bölgesindeki düşman veya pencere altındaki düşman ile sizi crossfire yani çapraz ateş altına alabilir. Bölgeyi geri almak için arabadaki düşmanı öldürmeyi deneyebilirsiniz, böylece olası bir çapraz ateş tehtidinden kurtulabilirsiniz. Bu wallbang AWP ile etkilidir çünkü mermi iki kapıdan da geçer.

Resim 13: Mavi varilin önüne yaslanın.
Resim 14: Bu pozisyonlara sniper ile sıkın.

Bu yöntemler ile rakibinizi yenme şansınız artacaktır. Özellikle T-Spawn wallbanglerini öğrenmek ciddi avantaj sağlayabilir. Okuduğunuz için teşekkürler.