CSGO Oyuna isinmak ve Antrenman Yapmak

Her gün CS:GO’ya başlamadan önce belirli oyuna ısınma çalışmaları yapmalısınız. Böylece aiminiz daha tutarlı olacak ve kendinizi daha çabuk geliştirmiş olacaksınız. Rekabetçi veya onun gibi maçlara girdiğinizde de nişan alma zorluğu çekmeyeceksiniz tabiiki.

CS:GO aslında bir spor oyunudur. Her spordan önce belirli bir ısınma yapmanız gerektiği gibi, CS:GO’da da bunu yapmalısınız. Çoğu insan oyunda sadece maç atarak gelişmeyi umuyorlar. Ancak günlük olarak antrenmanlar ve ısınma turları yapmanız daha iyi bir oyuncu olmanız açısından oldukça önemlidir.

İşte burada 20 Dakikada CS:GO’ya Isınma ve Antrenman rehberim sizlere yardımcı olacak. Antrenman planım şu şekilde 4 aşamadan oluşuyor:

  1. Ön Isınma: Bot Öldürmek (5 Dakika Boyunca)
  2. Aim Antrenmanı: Flickshot Yeteneği geliştirmek (5 Dakika Boyunca)
  3. HeadShot Antrenmanı: Spray atmadan sadece kafa çalışmak (5 Dakika Boyunca)
  4. Spray Kontrolü: Silah tepmesini kontrol etmek (5 Dakika Boyunca)

1. Ön Isınma: Botları Öldür (5 dk)

Amaç: Ön ısınmayı, ısınma öncesi ısınma olarak adlandırabiliriz. Bu sizi oyuna hazırlamaya ve ana antrenmana hazırlamak içindir.

Görev: Çevrenizde koşuşturan birkaç botun olduğu küçük bir map bulmalısınız. Aşağıda size böyle bir map önerdim. Bu haritada botları spray atarak veya sadece kafa çalışarak öldürebilirsiniz. İkisini de yapın derim. Bunu 5 dakika boyunca yaptıktan sonra ana ısınmaya hazır olacaksınız.

Not: Ön ısınma esnasında muhteşem atışlar yapmanızı beklemiyorum. Sadece oyuna tekrar dönmeniz için gerekli bir adım. Sadece botları vurmak yerine, etrafta biraz koştura da bilirsiniz. İlerki aşamalarda yeteri kadar ateş edeceğiz zaten.

İhtiyacınız Olan Şeyler:

  • Harita: Size aşağıdaki aim geliştirme mapını kullanmanızı öneriyorum. Ancak buna benzer bir harita da kullanabilirsiniz. Haritaya gitmek için resme tıklayın.Aim Construction Map Resmi
  • Isınma Config Dosyası: Bu ısınma için bir cfg’ye ihtiyacınız olacak. Böylece botlar etrafta koşturup siz onları öldürünce tekrar doğabilecekler.

>>> Isınma.cfg dosyasını indirmek için tıklayın.

Aşağıdaki yolu izleyerek cfg dosyasının içine verdiğim dosyayı atıyoruz.

C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Counter-Strike Global Offensive\csgo\cfg

[!] Eğer oyununuz başka bir dizine kuruluysa kütüphanenizden CS:GO’ya sağ tıklayıp özellikler diyin. Daha sonra yerel dosylara tıklayıp yerel dosyalara göz at butonuna tıklayın. Ardından üstteki verdiğim yolu takip edin.

Ön Isınmaya Nasıl Başlanılır:  Oyna → Botlarla Çevrimdışı → Atölye → Haritayı Seçin → Herhangi bir mod. Ardından Terörist takımına geçin, konsolu açın ve “exec isinma” yazın.


2. Aim Antrenmanı: Flickshot -Ani Atış- Yeteneğini Geliştir (5 dk)

Amaç: İlk adımdan sonra yani yavaş hareket eden hedefleri öldürdükten sonra, sıradaki hedefimiz flick shot yani ani atış kabiliyetimizi geliştirmek. Oyunda flickshot atıp rakibi kusursuz biçimde vurmak gerçekten zor bir iştir. İşte bunu kolaylaştırmak adına ısınma ve antrenmanlar devreye giriyor. Eğer bu aşamayı her oyununuzdan önce 5 dakika yaparsanız, flickshot yeteneğiniz zamanla çok daha artacak ve tutarlı hale gelecektir. Aynı zamanda reflexleriniz de gelişmiş olacak.

Görev: Mümkün olduğunca çok hedefi vurun. Kötü sonuçlar yapsanız bile lütfen motivasyonunuzu bozmayın. Bu tip şeyler çalıştıkça olur. Kendinize belirli bir hedef koyun ve başardıkça sürekli yükseltin.

Profesyonel oyuncular tarafından onaylanmış skor tablosu: (Aşağıda verdiğim ayarları yaparsanız)

50+ Yeterli | 60+ Ortalama Üstü | 70+ İyi | 80+ Harika | 90+ Kusursuz

İhtiyacınız Olan Şeyler:

  • Harita: Training aim csgo haritasını kullanacağız. Bu harita aim geliştirme yollarının başında gelir. Resme tıklayarak haritanın sayfasına gidebilirsiniz

Training Aim CSGO 2 Dark Haritası

  • Ayarlar: Haritaya girdikten sonra sol taraftaki ayarların olduğu panelden aşağıdaki belirttiğim değerleri aynen ayarlayın. Ayarlar oldukça zor ayarlardır. Eğer çok zorlanıyorsanız ki bu gayet normal, delay ve static target duration değerini yükseltebilirsiniz.

Amount = 100
Delay = 0.25
Static Target Duration = 0.50


3. HeadShot Antrenmanı: Spraysiz Kafa Vuruşu Yapmak (5 dk)

Amaç: Bu adımımızda ise bir önceki adımdaki vurduğumuz sahte hedefleri gerçek hedefler üzerinde yapmaya çalışacağız. Bu kafa vuruşu yapma becerimizi geliştirecek.

Görev: Düşmanların kafasına tek mermi atmaya çalışın. Yani one-tap çalışın. Spray atmaya çalışmayın ve sadece headshot atmaya odaklanın.

İhtiyacınız Olan Şeyler: Topluluk sunucularında Aim map veya HSDM sunucularını araştırın. Silah olarak AK-47’yi tercih etmeniz önerilir. Sunucu bulmak için topluluk sunucularına aim, hsmod, hsdm gibi anahtar kelimeleri yazıp bu tür sunucuları bulabilirsiniz. Veya CS:GO Antrenman Sunucuları yazımızdaki Aim Haritaları listesindeki sunuculardan birini seçebilirsiniz.

Aim Haritası Görseli


4. Spray Kontrölü: Silah Tepmesini Kontrol Etmek (5 dk)

Amaç: Flickshot ve One-Tap’lerin yanında Spray kontrölü de oyunun önemli bir parçasıdır. Size vereceğim haritada 5 dakikanızı ayırarak ana silahların sprayini hatırlamanız oyuna iyi bir şekilde başlamanızı sağlayacaktır.

Görev: Kullandığınız birkaç silahı seçin. Benim tercihim öncelikle AK-47,M4 spraylerine çalışmanız, daha sonra ise Galil ve Famas spraylerine çalışmanızdır.

Silahı seçtikten sonra spray yapmaya başlayabilirsiniz. Harita spray yeteneğinizin gelişmesinde size yardım edecektir ve kısa sürede spraying ilk birkaç mermisini öğrenebileceksiniz. Sürekli çalışarak silahın sprayini son mermisine kadar öğrenebilirsiniz. Zamanla olan bir şey tabiiki. Son mermiye kadar öğrenmek için de kendinizi çok zorlamayın, lazım olmuyor genellikle.

İhtiyacınız Olan Şeyler:

  • Harita: İhtiyacınız olan tek şey bu harita. Resme tıklayarak atölye içeriğine gidip abone olup oynamaya başlayabilirsiniz.

Recoial Master Haritası ile aim geliştirmek


[İsteğe Bağlı] Ölüm Maçı Oynamak

Nihayet antrenman ve oyuna ısınma çalışmamız bittikten sonra, maça girmeye hazırız. Ancak yine de tam anlamıyla kendinize gelmek için Ölüm Maçına girmeyi tercih edebilirsiniz. Böylece yukarıdaki yaptığınız tüm çalışmaları pekiştirmiş olacaksınız ve maça tamamen hazır olacaksınız. İsterseniz Valve’ın resmi ölüm maçı sunucularına girebilir, veya aşağıdaki resme tıklayarak Aim Geliştirme Sunucuları adlı yazımıza gidebilirsiniz.

CS:GO Aim Geliştirme Sunucuları