CS:GO Clutch Taktikleri - Clutch Nedir

CS:GO gerek kullanmanız gereken açılar, gerek kullanmanız gereken bombalar ve gerek te stratejiler olsun zor bir oyun. Bunların yanı sıra da refleks ve aim de oldukça önemli tabiiki. Fakat birkaç kişiye karşı takımınızın hayatta kalan son üyesi olmak ta ayrı bir sıkıntı. İşte bunun gibi 1vX durumda kalmaya clutch pozisyonu diyebiliriz. Bu gibi anlar her ne kadar imkansızmış gibi gözükebilse de hızlı düşünme ve birkaç tane önemli ipucu sizi kurtarabilir.

Genel Bakış

Terörist takımındayken hedef genellikle takımlar arasında eşit takaslar yapıp, eğer bir takım arkadaşınız ölürse refrag’i alıp bombayı kurarak hayatta olan kişi durumunu eşit tutmaya çalışmaktır. Anti-Terörist takımında ise genellikle T takımı çapraz ateşe alınmaya çalışılır, böylece tutulan noktaya girmek imkansıza yakındır. Fakat clutch durumlarında böyle bir şansınız olmadığı için, rakibi tek tek avlamaya çalışırsınız çünkü direk olarak 1v2 olarak savaşa girmek neredeyse kazanılması imkansız bir savaş olacaktır. Yani burada böl ve yok et taktiğini kullanacağız.

Bilgi Toplamak

Rakibi 1v1 pozisyonlarda yakalamanın yolu, ses kasmak ve ölen takım arkadaşlarınızdan bilgi toplamaktır. Takımınızdakilerin bilgiyi mümkün olduğunca hızlı vermesi önemlidir tabiiki. Bir Terörist iken CT oyuncuları yer değiştirmeden rush atmak istersiniz, CT iken mümkünse bombayı kurdurtmamaya, kuruluysa da zamanınızı iyi kullanmaya çalışırsınız. Genellikle Xv1 durumundaki oyuncular olabildiğince agresif oynar, etrafta koşturur ve silahınızı korumamanız için size saldırırlar. Bu yüzden rakibinize ses vermeden, yani yürüyerek gitmeyi ve rakibinizin sesini duymayı hedeflemelisiniz. Rakibinizin nerde olduğunu bilmek sizi 1 adım önde tutar ve böylece 1v1 savaşa girip zafiyetini yakalayarak onu öldürebilirsiniz.

Bomba Kullanımı

Gerçekten anlam veremediğim noktalardan biri, elinde bomba ile açık (heryere göstererek) bir şekilde bekleyip üstüne rush gelince hazırlıksız yakalandığı için ölen kişilerdir. Bombaları kullanırken üstünüze nereden saldırı gelebilir, zamanlamayı nasıl ayarlamalısınız, hangi pozisyonda durmalısınız gibi şeylere dikkat etmelisiniz. Tipik 1v1 pozisyonlarda, bomba kurulduktan sonra rakibinizin yerini bilmiyorsanız bomba kullanmanızı tavsiye etmiyorum çünkü kötü zamanlama ile yakalanma ve kendinizi savunamadan ölme şansınız bir hayli yüksek. En azından kötü zamanlama şansını azaltmak için arkanızı duvara vermeyi deneyebilirsiniz. Cache haritasında A‘daki forkliftten Main bölgesini smoke’lamak gibi. Ancak şunu bilin ki tek başınızayken bomba kullanmak çok tehlikelidir ve düşmanın yerinizi bilmesini sağlar, yani bombayı kullandıktan sonra herhangi bir planınız yoksa kullanmayın, atmış olmak için atmayın! Bunları sadece ben söylemiyorum, profesyonel CS oyuncusu olan adreN‘de söylüyor.

Beklenilmeyen Hareketler Yapın

Basit gözükebilir fakat beklenilmeyeni yapmak bazen Clutch atmanızı sağlar. Tüm maç boyunca yaptıklarınızdan farklı hareketler yapabilirsiniz. Veya haritadaki bilginize bağlı olarak, fake yani yanıltıcı smoke’lar atıp takibinizin olduğunuz yerden tamamen farklı bir yere yönelmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle Mirage, buna çok açık bir haritadır. Yapmanız gereken başka bir şey de, bilerek rakibe ses verip üstünüze gelmesini sağlayıp, daha sonra pop-flash kullanarak öldürmek olabilir. Ancak ilk rakibi öldürdükten sonra diğerlerinin size daha temkinli yaklaşacağını unutmayın.

Harita Tecrübesi

Her şeyden önce, clutch atabilmek için haritayı çok iyi bilmemiz gerekiyor. Bilmekten kastım, rakibin nerelerde olabileceği, nereye aim koyarak (nişan alarak) çıkmanız gerektiği, bombaların nasıl atıldığı, nereden nereye ne kadar sürede gidilebildiği gibi şeyler. Böylece bir düşmanı düşürdüğünüz zaman, karşı takımdakilerin destek amacıyla ne kadar zaman içinde size geleceklerini bilip ona göre pozisyon alabilirsiniz.

  • Dust2 de CT spawn da bulunmak rakibi her zaman zorlar, durum uygunsa ben de genellikle CT’yi tercih ediyorum 😀

  • HaYTo

    Ben clutch her zaman ct den a gecmeye calısarak yapıyorum 🙂 bazen başarılıda oluyorum ama LEM de clutch atmak gerçekden zor
    dmg iken ne clutch atıyordum be
    https://csgostats.gg/player/76561198015666568