Bursaspor Esports’un CS:GO Koçu İle Röportaj Gerçekleştirdik

Bursaspor Esports’un CS:GO koçu olan Azam Onur Vardar ile takım hakkında bir röportaj gerçekleştirdik.

Bursaspor Esports, CS:GO’ya yatırım yapan 2 futbol kulübünden biri. Bizde eXTREMESLAND Asya 2018 Türkiye Elemesinin yapıldığı Adeks’te takımın koçu olan Onur bey ile röportaj gerçekleştirdik.

Onur beyi Twitter üzerinden takip edebilirsiniz.

Röportaj

That’s Game Bro: Bursaspor Esports CS:GO takımı nasıl kuruldu? Takımdaki oyuncular birbirini tanıyor muydu yoksa takımın kurulmasıyla birlikte mi tanıştılar?

Azam Onur Vardar: Daha öncesinde zaten oyuncular Rock Ville diye bir takım altındaydı. Dolayısıyla hemen hemen hepsi birbirini tanıyordu. Kurulduktan sonra Can, takımdan ayrıldı ve onun yerine Bedoff’u aldık. m1tez sanırım belirli bir dönemde Bedoff ile oynadı, onun haricindeki oyuncular Bedoff ile yeni oynamaya başladı.

That’s Game Bro: Peki Şuan takımda kimya nasıl ? Oyuncular birbirine alıştı mı yoksa alışma süreci devam ediyor mu ?

Azam Onur Vardar: Şimdi onu söylemek için çok erken çünkü yeni bir oyuncu takıma katıldı. 5 kişilik bir takımda 1 oyuncuyu değiştirmek bile kimyayı etkileyebiliyor. Bu da  taktiklerin değişmesine neden oluyor. Dolayısıyla biraz daha vakte ihtiyacımız var. Kötü durumda değiliz, iyi durumdayız fakat zamanla daha iyisi olacak.

That’s Game Bro: Bursaspor, CSGO’ya yatırım yapan sayılı kulüplerden biri. Sizce yakın zamanda diğer futbol kulüpleri de CS:GO’ya yatırım yapacak mı?

Azam Onur Vardar: Spor kulüplerinin Beşiktaş ve Bursaspor ile beraber bu sektöre gireceğini düşünüyorum. Ben daha önceden yatırım yapılır diye düşünüyordum ama Beşiktaş ve Bursaspor ile beraber yatırımın artacağını düşünüyorum.

That’s Game Bro: Takım koçu olarak görevleriniz neler?

Azam Onur Vardar: Görevlerim şöyle, biliyorsunuz ki takımda IGL rolü var. Oyun içinde belirli taktikler uygulanıyor, bu taktiklere tabi ki ben karışmıyorum. Ben sadece eski bir oyuncu olduğum için ve uzun süre üst seviyede oyun oynadığım için belirli tecrübeleri aktarıyorum, gördüğüm eksiklikleri söylüyorum. Bunları hem oyun içinde hemde oyun dışında takıma adapte etmeye çalışıyorum.

That’s Game Bro: Dün başlayan ESL Türkiye şampiyonasında ilk maçınızı Mod-z ile oynadınız ve 1-1 berabere kaldınız. Şampiyona hakkında düşünceleriniz ve beklentileriniz neler?

Azam Onur Vardar: Beklentilerim şampiyon olabileceğimiz yönünde, iyi bir başlangıç yaptık diyemem. Aslında maç içine bakarsak iyi bir başlangıç yapmıştık ama sunucuda bir problem olduğu için başka bir sunucuya geçtik. Dolayısıyla 2-0 önde olduğumuz maça 0-0’dan başlamak zorunda kaldık. Maçın tekrar başlaması uzun sürdü ve buda maalesef oyuna psikolojik olarak yansıdı. İlk haritayı kaybettik, ikinci haritayı kazandık.

That’s Game Bro: Geçen hafta Amerika’da bir espor turnuvasına yapılan silahlı saldırı sonucu 3 kişi hayatını kaybetmişti. Sizce ülkemizdeki espor turnuvaları bu açıdan ne kadar güvenli?

Azam Onur Vardar: Temennim yaşamamız yönünde fakat güvenlik hem Türkiye’de hemde dünyada maalesef çok büyük bir eksiklik. Organizasyonlarda çok fazla güvenlik yok, hatta hiç yok diyebiliriz. Sadece bir giriş kartı gösterip alana giriş yapabiliyoruz. Organizasyonlarda belli başlı aramalar oluyor ama detaylı bir çalışma yapılmalı diye düşünüyorum. Çünkü biz fanatik bir taraftar kitlesine sahibiz. Allah korusun ilerde başımıza kötü şeyler gelebilir.

That’s Game Bro: BLAST Pro Series İstanbul hakkında düşünceleriniz ne? Ülkemizdeki epsoru geliştirmek için nasıl bir fırsat?

Azam Onur Vardar: Türkiye’de esporu ilerletebilir. Türkiye’de yapılacak 2. büyük espor turnuvası olması gerekiyor. 2005 yılında CPL yapılmıştı, o zaman çok ses getirmişti. BLAST Pro Series’i medyadan takip eden çok fazla kişi var. Türkiye olarak bu turnuvayı iyi geçirirsek ileriye yönelik çok büyük artısı olacağını düşünüyorum. Bunu başarabilirsek yatırımın artacağını düşünüyorum.

That’s Game Bro: Bursa Esports size ne gibi imkanlar sunuyor?

Azam Onur Vardar: Çok standart şeyler, bütün takımlarda olduğu gibi bir gaming house’a sahibiz ve oyuncular burada birlikte oyun oynuyor. Onun haricinde çok ekstra bir şey yok. Her takımda olduğu gibi organizasyon esnasındaki harcamalar. Ekstrasına zaten gerek yok 🙂

That’s Game Bro: Takım olarak kısa ve uzun vadede hedefleriniz neler?

Azam Onur Vardar: Şuan zaten elemesinde olduğumuz eXTREMESLAND CS:GO ASIA 2018 turnuvasına katılmak istiyoruz. Sonrasında ESL Türkiye’de dediğim gibi finallere kalıp şampiyon olmak istiyoruz. Onun haricinde MDL’in bir alt ligi olan Advanced ligine çıktık. Orada takımlar biraz daha kuvvetli olacak tabi ki ama orada da üst sıraları hedefliyoruz. (röportaj turnuva anında yapıldı. Bursaspor Esports elemeleri 2. olarak tamamladı ve Çin’e gidemedi)

That’s Game Bro: Koç olarak dünya çapında hangi takımları takip ediyorsunuz?

Azam Onur Vardar: Ben oyunu 2000 yılından beri oynuyorum ve oyunu takip etmeyi hiç bırakmadım. Geçtiğimiz seneye kadar muhtemelen boş vaktim olduğu için T1 seviyesinde yapılmış tüm turnuvaları izledim. Dolayısıyla takımların hepsini çok yakından takip ediyorum. Bu dönem itibariyle dünyadan biraz uzaklaştım ama halen takip etmeye devam ediyorum. MIBR ve Astralis takımları ilgimi çekiyor. Benim dönemimde oynamış oyuncular olduğu için NiP takımını da çok yakından takip ediyorum, onların haricindeki takımları da takip ediyorum fakat bu 3 takım dünyada daha çok ilgimi çekiyor.

That’s Game Bro: Takım stratejisine hiç mi karışmıyorsunuz? Hepsini IGL oyuncusu mu hallediyor?

Azam Onur Vardar: Oyun içinde taktikleri IGL belirliyor ama oyun sonrasında taktiklere müdahale ediyorum. Gördüğüm eksiklikleri, eklenebilecek şeyleri söylüyorum ama bunların oyun içinde uygulanabilmesi için tek bir sesin olması gerekiyor. Bu yüzden oyun içinde IGL oyuncusu taktikleri belirliyor.

That’s Game Bro: Taktiklerini kopyaladığınız yada örnek aldığınız bir takım var mı ?

Azam Onur Vardar: Tek bir takım üzerinden ilerlemiyoruz, farklı takımların stratejilerini uyguluyoruz. Çünkü taktiklerin takıma uygun olması gerekiyor. Dolayısıyla X takımının X taktiğini alıp direkt uygulayamaya biliyorsunuz. Takıma uyabilecek taktikleri alıp uyguluyoruz. Bu dönemde çok fazla turnuva oluyor, bunları canlı izleyip sonra demo üzerinden analiz yapıp takıma bir şekilde entegre etmeye çalışıyoruz

That’s Game Bro: Space Soldiers’ın awp’siz oyun tarzı hakkında ne düşünüyorsunuz? Awp sizin için olmazsa olmaz mı?

Azam Onur Vardar: Şimdi üst seviyelere baktığımız zaman awp çok önemli bir rol. Space Soldiers’a baktığımız zaman hedefleri ilk 10 takım arasına girebilmek. İlk 10 takıma baktığımızda her takımın 1 awp oyuncusunun olduğunu ayrıca 2. awp oyuncusunun da 1. awp oyuncusu kadar kuvvetli olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla ben bunun bir ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Space Soldiers, awp oyuncusu almayıp farklı bir strateji ile ilerliyor dolayısıyla da ona saygı duymak gerekiyor. Sonuçta bu seviyeye bu şekilde geldiler. Devamını da umuyoruz.

AWP çok önemli bir silah olduğu için bizim takım için awp olmazsa olmaz diyorum.