Bir Oyuncu, Yaptığı Tuzak ile CS:GO Hilecilerini Avladı

CSGO Hilecilerini Kendi Elleriyle Avlayan Oyuncu

Dünyanın en popüler bilgisayar oyunlarından biri olan CS:GO’da çok fazla hile kullanılıyor ve bunlar korkunç bir hızla yayılmakta. Bazı sitelerde ve forumlarda, özel hileler oyunculara satılıyor ve hilenin ücretine göre mümkün olduğunca uzun bir süre hile kendini kısaltması VAC olan Valve Anti Hile sisteminden saklıyor. Oyunun yapımcısı olan Valve şirketine göre, hilelerle mücadele etmek çok zor bir iş ve önüne geçmek imkansız. Kısa bir süre önce Valve, TF2 hile kullanıcılarına kötü bir sürpriz yaptı.Bunun sonucu yaklaşık 170 profesyonel oyuncu ve yaklaşık 1 milyon oyuncu ban yedi.

Bu yılın başlarında, AndroidL nickli bir CS:GO Oyuncusu bir hile programı hazırladı. Ocak ayının sonlarına doğru bu oyuncu en ünlü hile forumlarında ücretsiz bir şekilde bu hile programını dağıttı. Ancak bu program, kullanıcılardan habersiz bir biçimde içinde zaman bombası da bulunduruyordu. Zaman bombası, program kullanıcılarının bir süre boyunca hileyi sorunsuz bir şekilde tüm işlevlerini yerine getirerek kullanmasına izin veriyordu. Ancak hilenin zaman bombası belirli bir süre sonra sapıtıp tüm özelliklerini VAC sisteminin rahatlıkla anlayabileceği şekilde aşırıya çıkartarak oyuncuların ban yemesine sebep oluyordu. Bu şekilde AndroidL bir sürü hilecinin yasaklanmasını sağladı. 

AndroidL reddit üzerinden açıklamada bulundu: “CS:GO’da büyük bir hile problemi var. Bana göre Valve hileyi engellemek için pek bir çaba harcamıyor. Overwatch sistemini oldukça yararlı buluyorum. Bu sistem VAC’ın hileleri engellemekten yoksun olduğunu kanıtlıyor. Bir hile geliştiricisi VAC sistemini kolayca atlatabilir. Halka açık yani genel hilelerde VAC sistemi işe yarayabilir fakat bu sistem kişiye özel olarak kodlanmış hilelerin önüne geçemiyor.”

“Benzer şekilde aynı planı birkaç kez daha uygulayacağım. Aslında Valve ile hilenin önüne geçmek için işbirliği yapabilseydim güzel olurdu. Kendi elimle sahte hileler yapmak şimdilik tek çözüm yolu gibi gözüküyor. Belki yaptığım bu hareket,  başkalarını da benim gibi sahte hileler kodlamaya teşvik eder. Bu yaptığım ilk sahte hile programı değildi ve sonuncusu da olmayacak.”

Bizce CS:GO topluluğunun temiz kalması adına güzel bir çalışma olmuş. Gördüğünüz gibi hilelerin içine her türlü şey saklanabiliyor. Yani bu sadece zaman bombası değil, hilenin içine bilgisayarınıza zarar verecek virüsler yerleştirilebileceğini de gösteriyor. Bu yüzden hile kullanmayın, kullandırtmayın.