bishop: “Şu anki takım arkadaşlarım dışında kimseyle oynamazdım“

Intel ESL Türkiye Şampiyonasının finalinde Royal Bandits’i 2-0 ile geçip şampiyon olan Arena Bulls’un oyuncularından olan Timur ‘bishop‘ Şengül ile röportaj gerçekleştirdik.

That’s Game Bro: Öncelikle seni tanımayanlar için kendinden kısaca bahseder misin ?

Timur ‘bishop’ Şengül:Merhabalar, Ben Timur Şengül namı diğer “bishop” 24 Yaşındayım uzun yıllardan beri CS’in bütün sürümlerini oynadım şu anda Arena Bulls takımında Rifler/Support olarak görev yapmaktayım.

That’s Game Bro: Intel ESL Türkiye Şampiyonluğunuz için sizi tebrik ediyoruz. Geçtiğimiz sene yine Volkswagen arena’da finale çıkmıştın ve SOS takımına talihsiz bir şekilde kaybettin. Bu sene şeytanın bacağını kırarak kupaya uzanan taraf oldun. Son sıraya demir atmış iken bir anda yükselişe geçtiniz ve ligi şampiyon olarak bitirdiniz. Bize bu yolculuğu anlatır mısınız ?

Timur ‘bishop’ Şengül :Öncellikle tebriğiniz için teşekkür ederim. Yaklaşık 6-7 ay önce kendi fan sayfamdan oyunu bıraktığımla ilgili bir açıklama yapmıştım, gerçekten de bırakmıştım ta ki 1.5 ay önce takım arkadaşlarımla beraber aldığımız ortak kararla tekrar geri dönüş yaptım. Onlar bu kadar istemeseydi sanırım oyuna dönmezdim. Evet lig sürecinde başlangıçta takıma dahil olamamıştım daha sonrasında çok sıkı ve disiplinli bir şekilde çalışmaya başlayarak iyi bir form yakaladık, takımın kimyası da çok uyumlu bir şekilde bu çalışma ortamını oluşturmamıza yardım etti.

Daha sonrasında çıktığımız tüm maçları final gibi oynayarak adımızı playofflara ardından finale yazdırmayı başardık. Royal Bandits’i 2-0 geçerek şampiyon olduk.Bu süreçte takım arkadaşlarımı gösterdikleri özveriden dolayı teşekkür ederim.

That’s Game Bro: Lig başlamadan önce Sangal e-Sports takımında bulunuyordunuz ancak lig başlamadan 1-2 gün önce takımdan ayrıldınız ve lige bir süre inaktif olarak devam ettiniz. Arena Bulls’a transfer olma süreciniz nasıl oldu, ilk adımı hangi taraf attı ?

Timur ‘bishop’ Şengül: Arena çok köklü bir kuruluş kendileriyle iletişime biz geçtik. Daha sonrasında kendilerinin bizi sıcak ve olumlu karşılamaları, organizasyona dahil olmamıza neden oldu.

That’s Game Bro: Siz ve takımın diğer 4 oyuncusunun ismi ülkenin önde gelen CS:GO takımı ile anılıyor. Bu söylentiler hakkında ne söylemek istersin, Arena Bulls ile aranız nasıl ? Bütün takım aynı evde mi kalıyor yoksa herkes online olarak mı bir araya geliyor ?

Timur ‘bishop’ Şengül: Şu anda çalışmalarımızı online olarak gerçekleştiriyoruz fakat bu gaming house’ın açılmayacağı anlamına gelmiyor. Bizim bakış açımız online veya gh olarak değil, zamanı en verimli değerlendirerek ilerlemeyi sağlamak. Bunu da yapmak için gerekli çalışmaları, plan ve programları oluşturuyoruz.


That’s Game Bro: BLAST Pro Series’i izlerken Space Soldiers yerine keşke bende o sahnede oynayabilseydim dedin mi ? BLAST Pro Series ve organizasyonun kısa/uzun vade Türk esporuna katacağı faydalar hakkında neler düşünüyorsun ?

Timur ‘bishop’ Şengül: Dürüst olmak gerekirse tabii ki dedim çünkü o tür sahnelerde kendi seyircimiz karşısında oynamak gerçekten çok farklı olacaktır. Blast Pro etkinliği gerçekten inanılmazdı çok güzel bir atmosfer oluşturulmuş seyirci olarak da gayet iyi bir kitle vardı, bence buda onların gözünden kaçmamıştır. Kısa vadede umarım Blast Pro’yu tekrar ülkemizde görürüz. Uzun vadede umarım diğer Dreamhack,IEM vs. gibi organizatörler ülkemize yatırım yaparlar:)

That’s Game Bro: forsaken, Çin’de düzenlenen offline turnuvada hile kullanırken yakalandı ve takımı ile birlikte turnuvadan diskalifiye edildi. Peki sen hiç offline/online turnuvada hileler ile oynamak zorunda kaldın mı ? Bize hile ile olan anılarından birini anlatır mısın ? (Herkesin illaki hile ile ilgili bir anısı vardır 🙂 )

Timur ‘bishop’ Şengül: Offline turnuvada yakın bir dostumun hileye karşı oynamak zorunda kaldığını biliyorum, fakat benim yaşadığım offline bir tecrübe yok; online olarak tabii ki bir çok oyun oldu. MM maçlarını bu yüzden bıraktım diyebilirim, hileci bizim doğduğumuz yere ışınlanıyordu daha ötesi yoktu sanırım :))

That’s Game Bro: Sence Türkiye CS topluluğunun en önemli eksikliği/hatası nedir ? Oyuncuların oyunu taktiksel olarak oynamaması mı yoksa halen ülkemizde oturmamış olan takım duygusu mu ?

Timur ‘bishop’ Şengül: Her ikisi de çünkü bu bir takım oyunu takım oyununu en üst seviye de gerçekleştirebilmek için çok çalışma fakat en önemlisi takım oyuncularının birbirine olan uyumu. Ülkemizde ki takımların bunları başarabilmek için gerekli sabır ve çabayı sarf ettiğini düşünmüyorum. Türkiye’de maalesef aim,yetenek gibi kavramlar çok daha fazla ön plana çıkıyor.

That’s Game Bro: ESL Türkiye Şampiyonasını kazandığınız için yurt dışına gitme ihtimaliniz oluştu. Vizeleriniz hazır mı ? Birçok takım ve oyuncu vize yüzünden turnuvalara katılamadı, sizde durumlar nedir ?

Timur ‘bishop’ Şengül: Vize işlemlerimiz, önümüzdeki hafta itibariyle başlayacak gibi görünüyor şuan net bir durum yok fakat bu süreci en hızlı şekilde halledebiliriz umarım.

That’s Game Bro: Bundan sonra takım olarak hedefiniz nedir ?

Timur ‘bishop’ Şengül:Takımımız çok yeni 1.5 aylık bir takımız orta vadede uluslararası bir turnuvada boy göstermek bayrağımızı oralarda dalgalandırmak istiyoruz.

That’s Game Bro: ESL Türkiye şampiyonasında oynayan hangi 4 oyuncu ile birlikte oynamak isterdin ?

Timur ‘bishop’ Şengül: Şuan ki takım arkadaşlarım dışında kimseyle oynamazdım.

That’s Game Bro: Röportaj teklifimizi kabul ettiğin için teşekkür ederiz. Eklemek istediğin bir şey var mı ?

Timur ‘bishop’ Şengül:Ben That’s Game Bro ailesine bu röportajı yapma fırsatını sunduğu için teşekkür ederim. Bizleri destekleyen herkesi seviyoruz ve desteğini hissediyoruz, eleştirilerinize her zaman açığız fakat yıkıcı olmadan yapıcı olun her zaman sizleri takip ediyoruz! Herkese mutlu günler, kalın sağlıcakla:)