YouTube'a Mesajlaşma Özelliği Geliyor

Oldukça beklenmedik ve ilk bakışta kulağa saçma gelen bir haberle karşı karşıyayız: YouTube’a chat yani mesajlaşma özelliği geliyor.

Video paylaşma ağı olan YouTube, mobil cihazlar için uygulamasına mesajlaşma özelliği ekleyecek. Bu özellik, sadece YouTube’un mobil uygulamasını kullanan kişiler arasında etkin olacak. Mesaj penceresinden, arkadaşlarınıza, ailenize vb. kişilere dilediğiniz videoyu direk gönderebileceksiniz.

Gönderdiğiniz kişi ise sizi bir mesaj yazarak veya başka bir video göndererek yanıtlayabilir. Ayrıca Facebook Messenger’da beğeni butonu vardı. YouTube ise bunun yerine bir kalp koymuş. Yani mesaj penceresinden birinin gönderdiği videoyu beğendiniğiniziibelirtmek için kalp gönderebilirsiniz. Fakat, YouTube, bu mesaj özelliğinin sadece video paylaşımı ve kısa mesaj gönderimi için hazırlandığını belirtiyor. Yani fotoğraf veya çıkartma gönderme gibi şeyler olmayacak.

Bir videonun linkini ilk başta uygulamadan kopyalayıp, daha sonra whatsapp gibi mesaj uygulamasına geçip linki göndermek çok zahmetliydi. Bunu yazarken bile yoruldum. Bu özellik sayesinde bu sorun ortadan kalkacak.

Şimdilik test aşamasında olan bu uygulama, herkese açık değil. Ne zaman kullanmaya başlayacağımız hakkında şimdilik bir bilgi yok.