CS:GO Eğlenceli Modlar ile Oyunda Gelişmek

Sürekli olarak adam vurmak, bomba kurup çözmek bazen sıkıcı olmaya başlayabiliyor. Devamlı ölüm maçı atarak gelişmeye çalışmak ta bir süre sonra eğlencesini yitiriyor. Ölüm maçı oynamanın veya bot vurmanın CS:GO’da kendinizi geliştirmenin tek yolu olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Aslında bazı insanların söylediğine göre, sürekli ölüm maçı atmak sizi oyundan yorarak kötü oynamanıza sebep olabilir. İyi ki oyunda daha iyi olmak için başka yöntemler de var. Aşağıda kendinizi geliştirmenize yarayacak bazı oyun modlarını listeledik ve tanıttık.

Surf (Sörf)

Sörf yapmak oldukça eğlenceli ve bağımlılık yapan bir şeydir. Eğlenmenizin yanında sizi çeşitli şekilde geliştirir. Her şeyden önce, Sörfün 2 farklı biçimi vardır. Skill Surf (Yetenek Sörfü) ve Surf Arena (Sörf Arenası). Adı üstünde Yetenek Sörfü, haritayı bitirmek için beceri ve tecrübe gerektiriyor. Bu sörf türünde genelde zamanlayıcı ve lider tablosu bulunuyor. Böylece haritayı kimin daha hızlı bitirdiği ölçülüyor ve oyuncular birbirini geçmek için mücadele ediyor. Bu haritaları oynamak oyundaki ‘movement’ yani hareket becerinizi arttırıyor. Eğer sörf yapmakta yeniyseniz, Skill Surf oynamanızı ve yanında “Tier 1” yazan sunucuları bulmanızı öneririm. Böylece en kolay sörf haritalarından başlayarak bu alanda gelişebilirsiniz.

Surf_Fillory Sörf Haritası CS:GO
‘Surf_Fillory’ Sörf Haritası

Yukarıda da bahsettiğim ‘Movement’ yeteneğizi geliştirirseniz, hareket ederek ateş etmenizi geliştirmiş olacağınızdan dolayı çatışma sırasında daha iyi sonuçlar alıp rakibinizin “s!kt!r len hareket ederken vurdu” demesini sağlayabilirsiniz. İşte burada Sörf Arena’sının amacı ortaya çıkıyor. Yani ölüm maçı atarken bir yandan sörf yapmak gibi düşünün. Bu moddaki haritalar Skill Surf haritaları kadar karmaşık ve zor değil merak etmeyin. Fakat hem sörf yapıp hem insanları vurmanız gerekebilir ve bu çok zor. Ama bu zorluğu size engel olarak görmeyin, kendinizi geliştirmek için tırmanmanız gereken bir merdiven olarak düşünün. Sörf yaparak insanları vurma seviyesine geldiğiniz zaman, normal maçlarda da daha az rakip kaçırmaya veya kaçırmamaya başlayacaksınız. Ayrıca sörf oynarken fare hassasiyetinizi değiştirmeyin, bu kas hafızanıza ve nişan alma kabiliyetinize zarar verir. Normalde nasıl ayarlarda oynuyorsanız, sörfte de öyle oynayın.

KZ (Parkur)

KZ, başka bir deyişle parkur, çok sinir bozucu ve kanser edici bir oyun modudur. Ancak bu da hareket kabiliyetinizi geliştirir; çoğu rekabetçi haritasındaki erişemeyeceğiniz yerlere erişmeye yarar da diyebiliriz. Örneğin Mirage haritasında balkondan shorta zıplamak gibi. KZ haritalarında sık sık zaman geçirirseniz, bu tip şeyleri rahatlıkla yapacaksınız. Bu da rakibinizin tahmin etmediği yerlere gidebilmenizi ve oyunu kazanmanızı sağlayabilir. İlk bakışta KZ haritaları sizi çok zorlayabilir. Sonrasında başarmaya başladığınız zaman eğlenceli bir zaman geçirmenizi sağlayacaktır. Bu tip haritalarda beceri kazanmak pek kısa sürmese bile movement yeteneğinizi geliştireceğinden dolayı bu modu oynamaktan vazgeçmeyin.

KZ Agitation Haritası CS:GO
‘KZ Agitation’ haritasından bir parkur bölümü

Bir KZ sunucusu seçerken sunucu isminde ‘Tier 1’, ‘Beginner’ veya ‘Acemi’ gibi bir ifade bulunmasına özen gösterin. Böylece başlangıç için güzel bir sunucu bulabilirsiniz. Haritaları bitirdikçe daha zoruna geçmeye özen gösterin.

1v1

Rahatlamak amacıyla oynayabileceğiniz başka bir oyun modu. Arkanıza yaslanın ve gördüğünüz kafaya mermiyi sıkın. 1v1’i açıklamaya gerek yok herhalde. Karşınızdaki kişi ile teke tek bir savaşa giriyorsunuz. Bu mod, aiminizi nerede tutmanız gerektiğini, ne zaman prefire yapacağınızı öğretir ve böylece aiminizi ve reflekslerinizi geliştirmiş olur. Tabanca, Tüfek veya AWP gibi farklı seçeneklerde sunucu arayabilirsiniz. Böylece istediğiniz silahta gelişmiş olacaksınız. Bu moddan önce Sörf veya KZ oynadıysanız, hareket kabiliyetiniz daha gelişmiş olacağından daha rahat bir şekilde rakiplerinizin icabına bakabilirsiniz. 1v1 tamamen hareket üzerine kurulu bir oyundur. İsterseniz 1v1’i arkadaşlarınızla oynayabilir, isterseniz topluluk sunucularında aratabilir veya 1v1 siteleri üzerinden oynayabilirsiniz. Yeteri kadar iyiyseniz bu siteler üzerinden oynayarak para bile kazanabilirsiniz.

Aim Deathmatch (Aim Ölüm Maçı)

Aim ve hareket kabiliyetinizi geliştirmeye yarar. Ölüm maçı ve 1v1 karışımı bir şeydir diyebilirim. Ölüm maçı olduğundan çoğu sunucuda AWP dışındaki istediğiniz silahla oynayabilirsiniz. Bu da sizin ve rakibinizin her an istediği silahı alabildiği anlamına geliyor, yani bazen durum avantajsız olabiliyor.

CS:GO Aim P2000 Haritası
‘Aim P2000’ Adlı Popüler Aim DM Haritası

Sunucu Bulmak

Sunucu bulmak için ‘Oyna’ butonuna tıkladıktan sonra ‘Topluluk Sunucuları’na tıklayın. Karşınıza dev gibi bir sunucu listesi gelecektir. Sol alttan ‘Filtreleri Değiştir’ yazısına tıklayıp filtreleme yapabilirsiniz. Oynamak istediğiniz oyun modunun etiketini yazıp istediğiniz türde sunucu bulun. Örneğin harita bölümüne ‘Surf_’ yazarsanız, tüm sörf sunucuları önünüze dökülecektir.

Sunucu bulmanın başka bir yolu ise GameTracker sitesi üzerinden. Bu siteden istediğiniz nitelikte CS:GO sunucusu arayabilirsiniz.