IEM Oakland - Şampiyon NiP!

300.000$ ödül havuzuna sahip olan turnuva 12 takımı, 6 takımlı iki gruba dağıtarak başladı. Formata göre, gruplarının ilk sırada bitiren takımlar doğrudan yarı finale çıkacakken, ikinci ve üçüncü takımlar aralarında çeyrek final maçlarına çıkacaklardı. Astralis ve FaZe gruplarını lider tamamlayarak doğrudan yarı finale adlarını yazdırdılar, çeyrek final eşleşmeleriyse grup ikincileri ile üçüncüleri arasında oldu:

Immortals vs. NiP
SK Gaming vs. G2 Esports

B Grubu’nu ikinci ve üçüncü sırada tamamlayarak çeyrek finale çıkan SK ve NiP, rakiplerini eleyerek yarı finale çıkmaya hak kazandı. Yarı final eşleşmeleriyse şu şekilde gerçekleşti:

Astralis vs. SK Gaming
FaZe vs. NiP

Astralis ve FaZe, gruplarını lider tamamlayarak iyi sinyaller vermiş olsa da SK ve NiP yarı finaldeki başarılı oyunlarıyla finale çıkmayı başardı, böylelikle B Grubu’nu ikinci ve üçüncü sırada tamamlayan ekipler, 125 bin dolarlık şampiyonluk ödülü için savaşmaya hak kazandı.

Finalin harita seçimi sırasında, NiP Train’i veto etmeyerek adeta SK Gaming’e 1-0’lık avantaj verdi zira istatistiklere baktığımızda SK’nın en iyi haritasının %90’ın üzerinde galibiyet oranıyla Train olduğunu görüyoruz ki bu galibiyetlerin neredeyse yarısında Brezilya temsilcisi haritayı 8 veya daha yüksek round farkıyla kazandı.

Train, beklenildiği gibi tek taraflı geçti ve SK, ilk haritayı 16-4 gibi büyük bir farkla kazanmayı bildi.

İkinci harita olan Cache’te ise NiP favoriydi. Haritanın ilk yarısını terörist olarak oynayan İsveç ekibi 10-5 gibi bir üstünlükle devre arasına gitse de ikinci yarı SK’nın farkı kapatmasına engel olamadı. Marcelo “coldzera” David’in haritanın son bölümündeki etkileyici oyununa çözüm bulmakta zorlanan NiP, skor 14-14’ken adeta uykudan uyandı ve iki round üst üste kazanarak zor da olsa kendi seçtikleri haritayı kazanmayı başardı.

Finalini kaderini belirleyen harita, Cobblestone, ikinci haritanın adeta bir kopyasıydı. Haritaya bir öncekinde olduğu gibi terörist olarak başlayan NiP, ilk yarı sonucunda 10-5’lik üstünlük kurdu fakat ikinci yarının başlamasıyla birlikte SK oyunu domine ederek skoru 11-11’e getirdi. 23. roundda Epitacio “TACO” de Melo’nun 1v2 durumda roundu kazanmasına bir sonraki rounddaki galibiyet de eklenince 13-11’lik skor NiP için tehlike çanlarının çaldığı anlamına geliyordu. Richard “Xizt” Landström’ün scar20, ünlü CT auto-sniperı, ile aldığı üç kill farkı 1’e indirse de SK anında cevap vererek durumu 14-12’ye getirdi ve şampiyonluğa bir adım daha yaklaştı. Sonraki üç round ise tamamen NiP kontrolündeydi. Özellikle Patrik “f0rest” Lindberg ve Christopher “GeT_RiGhT” Alesund’un baskı altındaki iyi oyunları NiP’ye 16-14’lük galibiyeti ve IEM Oakland şampiyonluğunu getirdi.

NiP’nin şampiyonluğuyla tamamlanan turnuvanın takım sıralamasıysa aşağıdaki gibi oluştu:

1. NiP – 125.000$
2. SK Gaming – 50.000$
3-4. FaZe, Astralis – 25.000$
5-6. Immortals, G2 Esports – 12.000$
7-8. Liquid, Cloud9 – 5.000$
9-10. Na’Vi, Heroic – 3.500$
11-12. mousesports, TyLoo – 2.000$