Facebooktan Görme Engelliler İçin Proje

En hit sosyal paylaşım sitelerinden biri olan Facebook, görme engelliler veya görme sıkıntıları yaşayan insanlar için, yeni bir değişikliğe imza atıyor. Facebook’un yaptığı açıklamaya göre, iOS uygulamaları için yaptıkları bu yenilik, bir deyimle görme engelli kişilerin fotoğrafları “görmesini” sağlayacak.

Ekran okuyucusunu kullanan görme bozukluğu olan iOS kullanıcıları için, Facebook uygulaması otomatik olarak fotoğrafla ilgili açıklamalar üretecek. Kafanız karışmış olabilir. Nasıl açıklama üreteceğine gelirsek, Facebook fotoğrafın analizini yapacak ve bu özelliği aktif etmiş olan kullanıcıya “resimde bir pizza olabilir” veya “Resimde gülümseyen, dışarıda duran 2 tane kadın var” tarzı sesli açıklamalar yapacak.

Şirket, bu uygulamanın 10 ay içinde geliştirildiğini söylüyor. Bu proje, şimdilik sadece Amerika, İngiltere, Kanada, Avusturalya ve Yeni Zelanda’da aktif. Ancak Facebook, çok yakında projenin diğer ülkelerde de kullanılabilir olacağını söylemekte.

Engelli insanlar için bu tarz projelere imza atılması gayet hoş olmuş. Umarım ki diğer şirketler de Facebook’un altında kalmazlar ve daha iyisini geliştirmeye çalışırlar.

Dilerseniz Facebook’un konuyla ilgili videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.