ESEA LAN turnuvalarında kullanılacak anti-cheat programını duyurdu

Resmi sitelerinden yapılan açıklamaya göre anti-cheat programının amacı LAN turnuvalarda oluşacak hile spekülasyonlarını engellemek ve izleyicilerin maçların adil ortamda oynandığından emin olmasını sağlamak. Program ESL, DreamHack gibi organizasyonların son dönemlerde uygulamaya başladığı hile olasılığını engellemeye yönelik protokollerine ek olarak ekstra güvenlik sağlamayı hedefliyor.

Programın nasıl çalıştığına ilişkin bilgi henüz verilmezken ekim ayında düzenlenen ESL One New York’ta testlerinin yapıldığı ve kullanılmaya hazır olduğu sonucuna ulaşıldığı belirtildi. Program resmi olarak ilk kez bu haftasonu IBP Masters’ta kullanılacak. IBP Masters’ta ilk 4 sırayı alan takımlar IEM Oakland’a katılmaya hak kazanacak ve bu turnuva, 300 bin dolarlık ödül havuzuyla anti-cheat programının kullanılacağı ilk büyük turnuva olacak.

ESEA’in açıklamasına göre, programın şimdiye dek sadece ESL turnuvalarında kullanılmış olması onun ESL için tasarlandığı anlamına gelmiyor. Programı kullanmak isteyen tüm organizatörlerin kendileriyle iletişime geçmesini belirten ESEA, buna sebep olarak Counter-Strike dünyasının hileden arınması hedeflerini öne sürüyor.