Bilgisayar nasıl hızlandırılır
Bilgisayar nasıl hızlandırılır

Merhaba That’s Game Bro Takipçileri,

Bu yazımızda sizlere nasıl bilgisayarınızı hızlandıracağınızı ve nasıl en iyi performans için optimize edeceğinizi anlatacağız. Bu anlattığımız yöntemler sayesinde hem bilgisayarınız hızlanacak hem de  oyunlarınızda gözle görülür bir FPS artışı olacak. Haydi nasıl performansı arttıracağımıza bakalım o zaman.

 

1- Gereksiz programlardan kurtulun ve diskinizde mümkün olduğunca boş yer açın.

Bilgisayarımızın hızlı olması için sabit diskinizin en az %10 luk gibi bir kısmının boş olması gerekmektedir. Çünkü bilgisayarınızda bir işlem yaparken belleğinize aşırı yük binerse sabit diskiniz devreye girer ve geçici olarak belleğinize yardımcı olur. Bu yüzden sabit diskinizde boş yer olması oldukça önemlidir.

Çöp dosyaları silmek

 

2- Temp klasörünü silmek:

İşletim sistemimizde bulunan bu klasör, geçici olarak sistemimizin ihtiyaç duyduğu için oluşturduğu bir klasördür. Fakat sistemimiz bu klasörleri her zaman işi bitince silmez. Yani ihtiyacımız olmasa bile bu klasördeki dosyalar kalabilir ve bu da sistemimize gereksiz yük bindirir. Bu sebepten dolayı bu temp klasörünü silmeliyiz. Nasıl sileceğimize gelince: Windows arama kısmına %temp% yazıp enter tuşuna basıyoruz. Sonra tüm klasörleri seçip siliyoruz. Bazı klasörler silinmeyecek ve hata verecektir ve bu gayet normal bir durumdur. İşlem bu şekilde tamamlanmış oldu ve sistemimizde yer açıp gereksiz yükten kurtarmış oldu.

Temp klasöru silmek

 

3- Virüslerden arınmak ve doğru anti-virüs programını seçmek:

Virüsler bilgisayarımızın en büyük düşmanlarıdır. Bellekten çok fazla yerler ve bilgisayarımızı gereksiz yere kastırırlar. En basit virüs bile bilgisayarımızı gereksiz yere zorlar. Bu virüslerden kurtulmak içinse iyi bir anti virüs programına ihtiyacımız var. Bunun için Avira Antivirüs programını kullanabilirsiniz. Kesinlikle çok güçlü bir programdır ve yakalayamayacağı virüs yoktur. Ama sisteme çok fazla yük bindirir. Bu yüzden sisteme çok az yük bindiren ama bir o kadar da güçlü olan 360 Total Security programını öneriyorum.

Anti Virüs

 

4- Bilgisayarı hızlandıran program: Advanced System Care

Advanced System Care programı cidden çok kapsamlı bir programdır ve bilgisayarı büyük bir oranda hızlandırır, hatalarını çözer. Benim deyimimle Advanced System Çare programının deneme sürümünü buradan indirebilirsiniz. Daha sonra isterseniz lisans kodu girerek tam sürüme çevirebilirsiniz. Bu lisans kodunu internetten bulabilirsiniz ama ben bunun hakkında konuşmayacağım. Programı indirip tarama yapıp hataları düzelttikten sonra bilgisayarınızda ciddi bir hızlanma olacaktır ve hatalar düzelecektir. Programın detaylı olarak kullanımını ilerde başka bir yazı üzerinden anlatacağım zaten, ancak siz kurcalayarak çözebilirsiniz.

Advanced System Care